Hromada pracovních úkolů, stávkující počítač, nudící se děti, tchyně za dveřmi a v domácí lékárničce ani jeden prášek na bolení hlavy. Ať už vám akutní stres přivodí jedna z těchto věcí nebo všechny, vždy je to špatně. Taková reakce by se hlavně neměla stát normou, proto je důležité se naučit zklidnit.

Pokud si osvojíte schopnost ovládat své emoce zevnitř, zaženete akutní stres ještě dřív než bude mít šanci se jakkoli projevit.

Jak lépe sdělit své pocity

Párový terapeut Tobias Ruland ve své knize „Psychologie intimity“ vysvětluje, že zklidnění je ústředním prvkem intimity. Je to totiž jediný způsob, jak upřímně sdělit své pocity. Sice řada odborníků říká – buďte autentičtí, jenže ve stresových situacích se takové chování často děje na úkor ostatních lidí. Na druhou stranu, pokud se k sobě lidé nebudou chovat upřímně, uzamknou své negativní pocity v sobě a ty se časem nastřádají do pořádného kotle. Navíc, pokud se jeden odmlčí, druhý nemá možnost reagovat. Jestliže ale zvládnete schopnost uklidnit se, konstruktivní dialog může vzniknout i v situaci, která navozuje akutní stres.

Akutní stres se dá zvládnout

Pokud vás přepadne akutní stres, prvním impulzem je obvykle hledání rozptýlení: televize, jídlo, sport, alkohol, nakupování. Exogenní zklidnění přináší rychlou úlevu. Problém je v tom, že pomáhá pouze krátkodobě, protože mozek se neuklidnil, pouze zaměřil pozornost jinam. Na udržitelném sebevědomí je třeba pracovat zevnitř. Pomůže vám jóga, meditace, terapie, ale také třeba koučing.

Jak zahnat akutní stres v šesti krocích

Starých zvyků se ovšem nezbavíte ze dne na den. Terapeutka a emoční koučka Michaele Kundermannová nabízí ve své knize Kompetence emočního stresu: Umění se uklidnit šest způsobů, jak porazit akutní stres.

1. Snižte ramena

Každý, koho dostihne akutní stres, zvedne ramena a má sklon k hyperventilaci. Ke zklidnění v danou chvíli pomůže několikrát se zhluboka nadechnout a po té nechat ramena vědomě klesnout. Teprve pak je vhodné reagovat.

2. Akutní stres vyžaduje dýchání

Zavřete oči. Několikrát vydechněte napětí a při nádechu si představte, že odpočíváte. To dělejte až do té doby, než ucítíte, že akutní nával stresu odchází.

3. Smějte se

Humor je nejlepší a nejkratší cesta, jak zmírnit náhlý stres. Děti se smějí asi čtyři sta krát denně. Dospělí pouze patnáctkrát. Mimochodem, nejmenší se chichotají i v situacích, které dospělým obvykle připadají normální. Občas je dobré se od nich něco naučit.

4. Ruku na čelo

Když si na chvíli položíte ruku na čelo, krev, která při stresové reakci reflexivně vystřelí do mozkového kmene v zadní části hlavy, se stáhne zpět do čela. Hlava se vyjasní, emoce zklidní a můžeme problém řešit sebevědoměji.

5. Zapište si úspěchy

Na akutní stres pomáhá i deník úspěchů. Každý, kdo si neustále zaznamenává, čeho v životě dosáhl, drží v rukou skutečný posilovací balíček. Pokaždé, když v něm listujete, ve vás vyvolává pocit vlastní schopnosti tuhle situaci zvládnout.

6. Přijměte situaci

Jakmile přijmete situaci, vaše hlava zůstane jasná pro kompetentní řešení – možná i pro nové nápady. Pomáhá následující věta: „Je to dobré – i když ještě nevím proč! Pokud se nebráníte, neuvolníte jen hlavu, ale i tělo.