Cítíte se někdy vyčerpaní nebo doslova zahlcení stresem? Zkuste si místo pilulek přivonět třeba k levanduli nebo růži. Jaký ve vás jejich vůně vyvolává pocit? Vnímáte zklidnění? Pokud ano, může být pro vás aromaterapie řešením při různých drobnějších potížích.

Aromaterapie je zjednodušeně řečeno léčba vůní. Samozřejmě nikdy nenahradí klasické léčebné postupy, ale může se stát vhodným doplňkem nebo první pomocí, když se vám třeba nedaří usnout a nechcete si brát prášek na spaní. Aromaterapeutické vůně jsou součástí masážních olejů a dalších pečujících přípravků. Najdete je ovšem i v parfémech, ať už samostatné nebo ve směsích. Vyberte si z následujících pěti vůní, které vám usnadní život.

Vůně levandule

Z hlediska aromaterapie je levandule zcela zásadní léčivá rostlina, která se pyšní antibakteriálními a protizánětlivými vlastnostmi. Levandulový olej poskytuje relaxaci a zajišťuje organismu rovnováhu a vnitřní harmonii. Vůně se proto často používá v parfémech nebo se prodává jako vonný sáček naplněný levandulovými květy. Rostlina nabízí i příjemný vedlejší efekt. Vůně levandule totiž zahání moly. Doporučuje se proto pověsit svazek levandule i do skříně s oblečením.

Aromaterapie a meduňka

Určitě znáte meduňkový čaj, který usnadňuje usínání. Meduňka jako léčivka pomáhá proti napětí. Uvolňuje tělo, takže funguje jako přírodní spasmolytikum. Dostane vás i její příjemně citrusová vůně, která pomáhá zejména opatrným a ustaraným lidem vyřešit jejich obavy. Pokud se rozhodnete použít meduňkový olej, vyzkoušejte ho nejdřív na malém kousku kůže. Tak se uchráníte případné alergické reakce.

Aromaterapie anýzem

Anýz je prastará kulturní rostlina, kterou oceníte zejména při zažívacích potížích. Současně má tahle léčivka stabilizační účinek na organismus a dokáže zmírnit bolesti hlavy. Anýzová vůně připomíná lékořici, ovšem v mnohem jemnějším „balení“, které je velmi příjemné.

Královna květin – růže

Růže byla ve starověkém Řecku zasvěcena bohyni lásky Afroditě. Lidé si jí už v dávných dobách cenili nejenom pro její krásu a vůni, ale také pro léčebné účinky, jejichž objev se připisuje perskému lékaři Avicennovi. Růžové esenciální oleje jsou velmi drahé, protože získat je není snadné. Vyrábějí se totiž pouze ze tří druhů růží a na 5 ml růžového oleje je třeba 12 000 okvětních lístků. S čím vám může aromaterapie růží pomoci? Jednak uleví napětí, stresu a úzkostem. Vhodná je i při potížích s nespavostí. Kromě toho ale zmírňuje i smutek, zlepšuje náladu a navozuje klid v duši. Údajně funguje i jako afrodiziakum. Další zajímavosti o růžích najdete ZDE.

Geránie – květina našich babiček

Když se řekne geránie, nejspíš bude málokdo vědět, o jaké květině je řeč. Její latinský název Pelargonium graveolens už přivádí na stopu oblíbených květin našich babiček – pelargonií. Z hlediska aromaterapie tato vůně pomáhá ke zklidnění emocí a doplňuje ztracenou energii. Proto je vhodná pro všechny, kteří často bojují se stresem. Je to vůně intuitivní, přátelská a vyrovnaná. Stejně tak navozuje i rovnováhu u svého nositele. Kromě toho má antioxidační, protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Voní svěže, s jemnými květinovými a lehce nasládlými tóny, které v náznaku připomínají růži. To je také důvod, proč bývá zaměňována s růžovým olejem. Proto vždy pečlivě zkontrolujte etiketu na lahvičce, zda skutečně obsahuje růžový olej, který je podstatně dražší.