Třešně ohlašují léto, které máme díky nim spojené s voňavou bublaninou od babičky a nadcházejícím časem prázdnin. Málo se ale ví, že tohle lahodné ovoce je doslova nabité zdraví prospěšnými látkami. Proto bychom jich měli denně sníst alespoň misku.
Najdou se tací, kteří třešním vyčítají pecku. Vzhledem k všestrannosti třešně jí ovšem tento malý detail rádi odpustíme. Kromě nesmrtelné bublaniny se totiž dá z třešní vyrábět spousta dalších pochutin. Tak třeba koláče, ovocné knedlíky, džemy, marmelády, ale také šťávy nebo likéry. Nejčastěji se používají časně dozrávající třešně srdcovky, které následují pevnější chrupky nebo ptáčnice. A jak je to s jejich zdravotními benefity?
Malé, ale šikovné
,,Třešně jsou sice malé, ale z hlediska výživy mají hodně co nabídnout,“ říká pro magazín Health odbornice na výživu a publicistka Jessica Cordingová. Pokud si hlídáte figuru a jíte zdravě, oceníte v třešních přítomnost vlákniny, stejně jako minimum kalorií. Kromě vitamínů A, B a C, se vyznačují i poměrně širokým spektrem minerálů, včetně draslíku, vápníku, železa a jódu.
Protizánětlivé složky
Asi netřeba připomínat, že antioxidanty jsou životně důležité látky, které chrání naše buňky před poškozením způsobeným volnými radikály nebo oxidanty. Třešně obsahují antioxidanty známé jako antokyany a kyanidin, které mohou mít protizánětlivé účinky. Podle webu Health výzkumy naznačují příznivé působení těchto antioxidantů při zánětlivých stavech jako je například artritida.
Co dalšího umí třešně?
Jak uvádí British Journal of Nutrition, třešňová šťáva údajně napomáhá ke snížení krevního tlaku, a to díky vysokému obsahu polyfenolů. S dalším zajímavým zjištěním přišel časopis Journal of the International Society of Sports Nutrition. Tématem byla role třešní při sportovním pohybu a regeneraci po něm. Podle publikované studie totiž pití šťávy z třešňového džusu po dobu sedmi dnů před a během běžeckých závodů minimalizovalo bolesti svalů po běhu.
Špatně se vám spí?
Dejte si před spaním hrnek třešní. Ty totiž obsahují vysoké koncentrace důležitých fytochemikálií včetně melatoninu, který se podílí na regulaci spánkových cyklů. Výzkum European Journal of Nutrition se zabýval tím, zda stejně účinný je i třešňový džus a došel k rovnocennému závěru. Pokud tedy budete dodržovat spánkovou hygienu, kterou podpoříte každodenní sklenicí třešňového džusu, zcela určitě se váš spánek zlepší.
Třešně a dna
Říká se jí nemoc králů, ale nejspíš ji znáte pod názvem dna. Jak se lze dočíst na webu IKEM, jedná se o zánětlivé onemocnění charakterizované zvýšenou tvorbou nebo sníženým vylučováním kyseliny močové. Zvýšená hladina kyseliny močové v krvi vede k ukládání krystalů její soli do kloubů, šlach a ledvin. Uložené krystaly vyvolávají silně bolestivé zarudnutí, které může přejít do akutního dnavého záchvatu. Jelikož třešně mají silné protizánětlivé účinky, mohou snižovat nejenom příznaky artritidy, ale také dny. Podle webu Healthline třešně pomáhají potlačovat oxidační stres a snižovat zánět potlačením zánětlivých proteinů, což je příznivé zejména pro osoby s dnou.
Pleť hebká jako třešně
Třešně jsou vynikající nejenom v kuchyni, ale jak uvádí web Health, vedou si skvěle i na poli krásy. Podle řady výzkumů totiž šťáva z třešní pomáhá zesvětlovat a rozjasňovat pleť, což ocení zejména lidé, které trápí tmavé skvrny na pokožce. Již zmíněné vitaminy A, B, C a E pomáhají s prokrvením pokožky a tím i růstem a hydratací vlasů.