Její receptura se zdokonalovala tisíce let a stále si hledá nové cesty ke svým nositelkám. Pokud půjdeme po zapomenuté stopě historie, dostaneme se od starověku až k undergroundu, který vydláždil cestu svobodě projevu. Co dalšího na své pouti časem rtěnka zažila?
Dnes víme, že první rtěnka, nebo spíš barva na rty, existovala už před 5000 lety. Jak uvádí web ThouhtCo, její zbytky se našly v Mezopotámii nedaleko města Babylon. Byli to ale až Egypťané, kteří začali rtěnku pravidelně používat. Uměli zacházet s barvami, míchat je, takže už tenkrát si malovali rty červenou, oranžovou, modrou nebo černou barvou.
Rtěnka o život
Rtěnka byla součástí kosmetické výbavy žen a také mužů, kteří velmi dbali na svůj vzhled a líčení pro ně bylo nezbytnou součástí každodenní péče. Podle webu Southernliving bylo používání takové barvy spíš pro hazardéry se životem. Výrobci totiž tehdy používali různé jedovaté přírodní směsi s nadrceným hmyzem, které nositelům způsobovaly zdravotní potíže. Chuťově barvu nevylepšil ani arabský lékař Abu al-Quasim al-Zahrawi, který žil na přelomu 10. a 11. století. Sice dal rtěnce pevný tvar, ale za cenu toho, že byla pokrytá plísní.
Pro prostitutky i královny
Namalovaná ústa ve středověku automaticky znamenala nálepku prostitutky a čarodějnice. Alespoň tak na rtěnky nahlížela katolická církev. Situace se změnila až díky Alžbětě I., která se líčila z důvodu ochrany před smrtí. Ústa si malovaly nejenom ženy z vyšší společnosti, ale také herečky. Rtěnka se tehdy skládala ze směsi včelího vosku a červených bobulí. Stejně jako staří Egypťané, ani Francouzi či Britové by tenkrát nevyšli do společnosti bez nalíčených rtů. Jenže přišlo 19. století a s ním královna Viktorie, která líčení označila za neslušné. Odnesla to pochopitelně rtěnka. V té době už se růž na rty, jak se také rtěnce někdy říká, vyráběla z barevného pudru smíchaného s máslem nebo lojem a používali ji především herci a lidé z nižší společnosti.
Rtěnka pod ochranou Francouzů
To by nebyli Francouzi, aby si nechali líbit módní diktát anglické královny. Konec 19. a začátek 20. století znamenal pro růž na rty velký krok vpřed. Francouzská společnost Guerlain totiž představila rtěnku ve formě tyčinky a začala ji prodávat v módních obchodech. Američan Maurice Levy pak v roce 1915 vyrobil první rtěnku v kovovém pouzdře, která se stala pevnou součástí kosmetické taštičky téměř každé ženy. V roce 1923 pak tyčinka na rty dostala otočný mechanismus. K rozšíření do celého světa rtěnkám pomohl vzkvétající filmový byznys a herečy jako Sarah Bernhardt, Marilyn Monroe nebo Elizabeth Taylor.
Benefity rtěnky
Rtěnka je dnes nejčastěji vnímána jako módní doplněk. Podle webu Lipstickhistory ovšem výrazně přispívá i ke zdraví rtů. Především je to hydratační faktor, protože řada rtěnek obsahuje zvlhčující přísady jako vitamin E nebo třeba aloe vera. Neméně důležité jsou ovšem i přísady, které rty nositelky chrání před sluncem, vysušováním a dalšími škodlivými efekty.