Někteří lidé se bojí změny. Mají strach z nových věcí. Neustále se sami sebe ptají, a co když to bude horší? Patříte mezi takové jedince? Deset následujících tipů vám ukáže, jak případné změny přijímat s lehkostí.

Změny jsou součástí života. Mnohé z nich máme ve vlastních rukou, ať už jde například o změnu účesu nebo šatníku. A některé zkrátka neovlivníme. Věci se dějí i bez našeho přičinění a často nemáme moc příležitostí do nich zasáhnout. Na čem ale můžeme zapracovat, je naše smýšlení vůči životním změnám.

Pokud právě stojíte před důležitým rozhodnutím nebo si uvědomíte, že jste se v životě tak trochu zasekli, pak by vám následujících deset tipů mohlo pomoci přijmout nové změny s větší lehkostí.

1. Uvědomte si své cíle a sny

Zeptejte se sami sebe, co vlastně v životě chcete. Všechny sny a cíle si zapište. A pak si představte, jaké by to bylo, kdyby se to stalo. Jaký je to pocit? Jaké změny a rozhodnutí byste museli udělat, abyste dosáhli svých snů? Součástí takových procesů bývá i nepohodlí, které ovšem netrvá věčně.

2. Co vás drží zpátky? Čeho se bojíte?

Často jsou to obavy a pochybnosti, které nás brzdí v určitých rozhodnutích a nových životních cestách. Co když neuspějeme? Ať už v hledání nové práce nebo partnera? Na jednu stranu je takové uvažování pochopitelné, na druhou nám ale brání riskovat. Zkuste se na změny podívat z druhého konce a představte si, jak skvělý job jste po ukončení stávající práce našli.

3. Změna vám umožní růst

Henry Ford jednou řekl: „Každý, kdo dělá, co umí, vždy zůstane tím, čím už je.“ To sedí. Klidně pokračujte v tom, co jste dělali roky. Jenom počítejte s tím, že se nic nezmění a vy se nikdy nedozvíte, jak to vypadá mimo vaši komfortní zónu. Z toho vyplývá, že změny přinášejí spoustu potenciálu, protože když čelíme novým výzvám, děláme věci, které jsme nikdy předtím nedělali. A tak se učíme, rozvíjíme a posouváme vlastní hranice.

4. Podívejte se zpětně na změny ve svém životě

Pokud stojíte před důležitým rozhodnutím a přemýšlíte o změnách, vzpomeňte si na situace ve vaší minulosti. Možná jste před pár lety čelili podobné výzvě. Zeptejte se sami sebe: Jak jsem to tenkrát vyřešil a co jsem se z toho naučil? Ve kterých situacích v mém životě přinesla změna něco pozitivního a mohu z toho vyvodit důsledky pro svou současnou situaci? To vám poskytne větší jistotu a důvěru ve vaše rozhodnutí.

5. Co nejhoršího se vám může stát?

Zřejmě jste všechny své dosavadní životní změny přežili. Zeptejte se tedy sami sebe: Co je skutečně nejhorší věc, která se může stát, pokud něco ve svém životě změním? Následky většinou nejsou tak hrozné, jak by nás náš strach přiměl věřit. Příklad: Chcete změnit svou kariéru a zkusit práci v jiném odvětví. Nejhorší, co se může stát, je, že se vám tam nebude líbit tak, jak jste doufali. Ale pak budete mít alespoň jasno a můžete se vrátit ke své staré práci. Z toho vyplývá, že na všechny domnělé „problémy“ obvykle existuje řešení.

6. Buďte si vědomi svých silných stránek

Využíváte svůj potenciál naplno? Nebo ve vás dřímají silné stránky, které čekají, až je objevíte? Když se spoléháme na vlastní síly, některé věci jsou pro nás mnohem jednodušší. Například má smysl vybrat si kariéru nebo studium, ve kterých můžeme uplatnit své nejlepší vlastnosti. Protože jedině tak dosáhneme úspěchu a štěstí. 

7. Začněte malými kroky

Změna nemusí vždy znamenat změnu zaměstnání nebo rozchod. Pokud cítíte, že by to chtělo něco nového, ale nechcete svůj život doslova přes noc převrátit naruby, začněte malými krůčky. Co třeba nový účes, sport nebo styl oblečení? Takovým způsobem se váš mozek začne pomalu přizpůsobovat změnám a vy získáte sebedůvěru pro mnohem větší životní změny.

8. Kdo vás může podpořit?

Nový pohled na věc získáte i ve chvíli, kdy budete o své současné životní situaci mluvit s rodinou a přáteli. Jde o to, že vnější impulzy nás mohou motivovat k tomu, abychom vzali věci do svých rukou a provedli důležité změny.

9. Otestujte svou komfortní zónu

Ve většině případů je změna jasným signálem k opuštění komfortní zóny, ve které se ale cítíme bezpečně, protože víme, co můžeme očekávat a máme nad některými situacemi kontrolu. Ale pokud chceme objevovat nové věci, musíme se posunout dál. To ovšem vyžaduje hodně odvahy. Může tak být pro vás přijatelnější činit zpočátku jenom malé krůčky (viz bod 7).

10. Buďte na sebe hrdí

Změny nejsou nutně vždy příjemné, ale obvykle se po nich cítíme lépe. V každém případě, buďte vůči sobě během tohoto procesu shovívaví a pokud některou změnu zatím nezvládnete, neobviňujte se. Je důležité postupovat podle vlastních schopností a možností. Ostatně, i za sebemenší krok na sebe můžete být pyšní.

Zdroj: thehenryford.org, MarieForleo.com, lifecoachtraining.com