Někdy je to speciální koření, které dělá jídlo výjimečným. Jindy to může být jednoduchý trik, z něhož vznikne například bylinkové máslo, jež povýší na další level i to nejobyčejnější jídlo.
Vyrobit bylinkové máslo není nic složitého. Jediným limitem je pouze vaše fantazie. S trochou snahy, ale tenhle francouzský esprit zvládne i kuchař začátečník.
Bylinkové máslo na steaky
Každý správný kuchař vám potvrdí, že než vyjmete z pánve steak, měli byste k němu přidat kousek másla, které zabrání vysušení masa a dodá mu specifickou chuť. Někteří jdou ale ještě dál a vytvoří máslo plné dalších chuťových aspektů. Pro steaky je vhodné bylinkovo-česnekové anebo křenové máslo. Ale pokud milujete sýry, určitě vám přijde k chuti i máslo ze sýra s modrou plísní.
Nudné kuře? Ale vůbec ne
To nám nikdo nevymluví, že kuřecí maso je celkem dost nuda. A to je chvíle pro bylinkové máslo na citronovo-česnekové bázi, které promění kuře v lahodnou pochoutku. Na druhou stranu může být tenhle neutrální chuťový základ výhodou, protože se dá zkombinovat nejenom se slanými, ale i sladkými másly s pomerančovou marmeládou a zázvorem.
Na ryby bez klišé
Další z variant, kde uplatníte bylinkové máslo, jsou ryby. Hodí se především na ty mořské, ale rozumí si například i se štikou, pstruhem nebo candátem. Tradiční variantou je citronové máslo, které sice neurazí, ale také nijak nepřekvapí. Zkuste citron nahradit citronovou trávou nebo limetkou, která má mnohem výraznější chuť než citron. Kdo dává přednost japonské kuchyni, může zkusit máslo smíchat s pastou miso.
Chlebová klasika či sladké koláče
V gastronomii existují tak ikonická párování, že je prakticky nemožné si představit jedno bez druhého. Tak třeba palačinky bez marmelády, tatarák bez topinky a samozřejmě chléb bez másla. Pro ten tvoří základ bylinkové máslo. Kdo má rád sladké, může vyzkoušet varianty jako medové máslo, ořechové nebo vanilkové. Výběr přísad závisí výhradně na vašich chutích.
Základní recept na bylinkové máslo
Pro šest až osm osob si připravte svazek čerstvých bylin. Vhodná je petrželka, pažitka, kerblík. Na ryby se bude hodit kopr a nezapomeňte ani na bazalku. Nesmí chybět stroužek česneku, kostka másla, sůl a trochu bio citronové kůry.
Postup je jednoduchý. Bylinky omyjte, osušte a nakrájejte najemno. Oloupejte a nadrobno nakrájejte, případně prolisujte česnek. Vše spolu s máslem vložte do robota a důkladně prošlehejte. Poté dochuťte solí a citronovou kůrou. Hotové bylinkové máslo dejte na list papíru na pečení a rukama vytvarujte do rovnoměrného válečku. Nakonec ho zabalte do potravinářské fólie a nechte ztuhnout v chladničce. Takto z něj lze snadno nakrájet plátky.