Jaro přináší na talíř spoustu čerstvých potravin, od různých salátů, ředkviček až po bylinky. Zejména ty ale nemusíte nikde kupovat, protože je snadno natrháte na zahradě, louce nebo v lese. A čím vším se dá obohatit jarní menu? Podívejte se.
Není nic zdravějšího, než si natrhat čerstvé suroviny a po té je hned zpracovat. Pro tyto tři bylinky nemusíte chodit do obchodu, stačí se porozhlédnout v trávě a v čistém prostředí. A kam s nimi? To je zcela jednoduché. Hodí se do smoothies, dezertů nebo jen tak na chléb. Výhodou je, že je velmi snadno poznáte.
Pampelišky
Zejména teď na jaře jejich žluté květy zdobí nejednu zahradu, louku, ale objevují se i v městských parcích. Pro tyhle bylinky je typický vysoký obsah vitaminu A, dále obsahují vitaminy B, C a D a také draslík, vápník, železo, betakaroten a křemík. Pampeliška neboli smetánka lékařská chutná mírně nahořkle, ale zato zlepšuje trávení a tím i stav pleti. Kromě květů a listů, které se přidávají do salátů, se zpracovává i kořen. Odvar z něj pak slouží k detoxikaci organismu. Ze žlutých květů se tradičně vyrábí pampeliškový med nebo sirup, které lze použít stejně jako klasický med. Jeho výroba je jednoduchá. Stačí, když svaříte 700 ml pomerančového džusu s cukrem v poměru 2:1 spolu s asi třiceti květy pampelišek.
I kopřivy jsou bylinky
Pro mnohé je to otravný plevel, který nepříjemně pálí. Jenže kopřiva má i spoustu bílkovin, stopových prvků a vitaminy A, K a E. Dá se připravit na mnoho způsobů, její lehce ořechová vůně dokáže zjemnit pomazánky, vyrábí se z ní vynikající pesto, funguje jako netradiční náplň do palačinek a neztratí se ani v jarním rizotu. Neprávem zatracované bylinky nasekejte do salátů a přidejte do smoothie třeba právě s pampeliškou. Skvělá je kopřivová polévka nebo špenát. Z kopřiv se dokonce vyrábí pivo. Sice má k tomu klasickému daleko, ale zase můžete říci, že pijete zdravě…
Sedmikrásky
Proč sbírat sedmikrásky? Protože obsahují saponiny, třísloviny, hořčiny, flavonoidy, minerální látky, silice a inulin. Zjednodušeně řečeno jsou to bylinky, které vás zbaví nepříjemného zahlenění a zlepší trávení. V kuchyni se uplatní v salátu, kterému dodají příjemně pikantní chuť. Ze sedmikrásek si můžete připravit polévku anebo je jednoduše naaranžovat na domácí chléb s máslem. Nerozvinuté květy se dají nakládat jako kapary. Stačí omýt hlavičky květů, navrstvit do sklenice a jednotlivé vrstvy zasypat solí. Uzavřít a nechat alespoň týden odležet na chladném místě, nejlépe v lednici. Po týdnu je třeba květy omýt a naskládat do čisté sklenice, po té ohřát vinný ocet spolu s oblíbeným kořením a nálevem zalít sedmikrásky. Po dalším týdnu odležení lze spotřebovat. Něžné květy sedmikrásek rovněž můžete naskládat do výrobníků na led, zalít vodou a dát zamrazit. Hodí se do různých drinků. Vynikající je i tvarohový dezert, který připravíte z 250 gr tvarohu, trochy medu a třech lžic mléka. Vše rozmícháte metličkou a přidáte sedmikrásky. Směs můžete i zamrazit a máte zdravou zmrzlinu.
Bylinky sbírejte opatrně
Pozor na to, kde bylinky sbíráte. Vyhýbejte se plochám podél cest nebo čerstvě hnojených polí. Před konzumací bylinky důkladně prohlédněte a omyjte. Kopřivy je vhodné spařit, přestanou pálit. Zpracovávejte je co nejčerstvější, přebytky můžete zmrazit nebo usušit.