Málokteré květiny v sobě skrývají tolik významů a symbolů jako pivoňky. Pocházejí z Asie a na své pouti toho zažily opravdu hodně. Přesto svou krásou a jedinečnou vůní lidstvo těší už přes dva tisíce let. Právě teď je jejich čas.
Osud pivoňky je plný protikladů. Bývá totiž spojována nejenom s romantikou, štěstím, prosperitou, bohatstvím nebo ctí, ale rovněž i s pořádnou ostudou.
Jak přišly pivoňky ke svému jménu
O výkladu jména těchto královských květin existují dva mýty. Podle webu History.com se předpokládá, že pivoňka je pojmenovaná po Paeonovi, starořeckém lékaři bohů, který byl údajně studentem samotného Aeskulapa, boha lékařství. Když Paeon jednou použil kořen pivoňky k uzdravení Pluta, Aeskulap začal žárlit na jeho talent a pokusil se ho zabít. Pluto se rozhodl Paeona zachránit a proměnil ho v pivoňku. Věděl, že je to květina, kterou budou lidé obdivovat a chválit. Díky Plutově činu je proto jedním z významů pivoňky soucit.
Rozčilená Afrodita
Druhý mýtus souvisí s vílou jménem Paeonia, která byla natolik krásná, až přitáhla pozornost boha Apolla, jenž s ní začal flirtovat. Jakmile si Paeonia uvědomila, že je sleduje Afrodité, bohyně lásky, zčervenala a začala se stydět. Rozzlobená Afrodité proměnila vílu v červenou pivoňku. Tato pivoňka symbolizuje stydlivost. Ve viktoriánské době došel tento mýtus rozšíření. Věřilo se totiž, že když vykopete pivoňku, objeví se víly a proklejí vás.
Léčivky pivoňky
Jak naznačuje první legenda, pivoňky byly už od starověku vysoce ceněny pro své léčivé schopnosti. Věřilo se, že jejich kořeny a semena léčí přes dvacet různých nemocí, a to včetně epilepsie a hadích kousnutí. Podle webu Proflowers anglické děti nosívaly náhrdelníky z kořenů pivoňky, které měly zabránit různým zdravotním obtížím.
Královny květin
Pivoňky pocházejí z Číny. Tam se také zrodila jedna z jejich přezdívek, královny květin. Až do roku 1929 totiž byly národní květinou, než je nahradila švestka. V Číně jsou velmi oblíbené již od dynastie Sui. Během jejího vládnutí je panovníci dokonce nechávali vysazovat v zahradách císařského paláce, kde rostou už více než 4000 let. Proto symbolika pivoňky zahrnuje i šlechtu, čest a bohatství. Čínské město Luo-jang bývá také označováno jako Město pivoňky. Nachází se zde totiž Národní zahrada pivoněk, která obsahuje více než 100 druhů pivoněk a každoročně se v ní pořádá pivoňkový festival. Na začátku osmého století se dostaly do Japonska a v druhé polovině osmnáctého století pak do Evropy, kde si rychle získaly oblibu.
Co se povídá?
Pivoňky jsou opředeny spoustou pověr. Tak například, pokud je váš pivoňkový keř plný květů, přinese vám štěstí. Jestliže ale listy uschnou a květy zblednou nebo změní barvu, je to známka toho, že byste se měli připravit na velké problémy. Pořádnou smůlu značí i lichý počet květů. Královny květin se dávají ke dvanáctému výročí svatby, protože symbolizují čest, štěstí a šťastný vztah.
Barvy pivoněk a jejich význam
Bílé pivoňky znamenají hanbu, takže jsou ideální volbou ve chvíli, kdy jste řekli nebo udělali něco ošklivého a chcete se omluvit. A s takovou krásnou kyticí se vám to rozhodně podaří. Růžové odrůdy se nejčastěji objevují ve svatebních kyticích, protože symbolizují štěstí a prosperitu. Červené pivoňky jsou projevem lásky a vášně.