Buddhististické učení se dívá na životní překážky a trable nikoli jako na problém, ale naopak jako na zkušenost, která nás nějakým způsobem obohatí. Buddhisté jsou považováni za šťastné lidi, protože se ve svých starostech neutápějí. Řekneme vám, jak se jim přiblížit.

Svět můžete vnímat v napětí, které z hlediska řešení nepřináší správný pohled na životní situace. Anebo se k němu můžete postavit uvolněně a nedat stresu šanci. Vyzkoušejte následujících několik tipů, jak na to.

Meditujte každý den několik minut

Buddhisté věří, že meditace nás vede k osvícení, protože jedině tak lze dojít k prozření, stabilitě, důvěře a blaženosti. Buddhismus také předpokládá, že meditace vede k pozitivním pocitům jako je láska, trpělivost a soucit. Jinými slovy, pokud meditujeme, jsme dlouhodobě méně stresovaní a méně špatně naladěni. Tak to pojďme vyzkoušet.

Buddhisté se na všechny usmívají

„Soucit a láska nejsou pouhým luxusem. Jako zdroj vnitřního a vnějšího míru jsou nezbytné pro přežití našeho druhu,“ říká dalajláma. Všimli jste si někdy, že začínáte den s lepší náladou a uvolněnější, když se na vás hned ráno někdo přátelsky usměje a popřeje vám hezký den? Buddhisté říkají: štěstí souvisí s pozitivními stavy mysli jako je soucit a laskavost. Pokud jsme tedy k někomu laskaví, zvyšujeme jeho i náš stav štěstí. Takže úsměv, prosím! 

Zbytečná trápení i starosti

Jak často vám problémy v práci, v rodině nebo s přáteli nedávají spát? Stále uvažujete o jejich řešení, čím dál více se jimi trápíte. Zcela zbytečně. Dalajláma řekl velmi působivou větu: „Pokud lze problém vyřešit, není třeba se obávat. Pokud ne, pak nemá smysl dělat si starosti.“ K tomu není co dodat. 

Člověče, nezlob se!  

V buddhismu je hněv považován za nejnegativnější sílu ze všech, protože může jediným slovem zničit všechno dobré. A jak často se ve stresujícím každodenním životě na něco nebo někoho rozčílíme? Buddhisté ovšem vědí, že zloba nás dál neposune. Proto bychom se měli spíše naučit ovládat své negativní emoce a trénovat klidnou mysl. A dalajláma říká: „Nedovolte, aby chování druhých narušilo váš vnitřní klid.“ Tak například: kolega nás obviňuje ze špatné práce. Místo toho, abychom se rozzlobili a bránili, měli bychom zůstat klidní a jeho slova zvážit. Pokud má pravdu, není třeba se hněvat, a my bychom se měli poučit z chyb. Pokud se mýlí, je ještě méně důvodů k hněvu. 

Udělejte pravý opak toho, co chcete ve skutečnosti udělat

Oheň neuhasíte ohněm, ale vodou. A stejné je to s negativními pocity, jako je hněv a zloba. Představte si následující situaci: v práci jste měli stresující den, večer na vás doma čeká binec, děti proměnily byt v bojiště, manžel neuklidil, co měl. První reakce – rozzlobíte se. Pomůže to? Nikoli. Pravděpodobně tím jen zhoršíte situaci a nakonec se budete cítit ještě hůř. Buddhisté v takovém případě říkají: opačné chování způsobí opačný výsledek. Takže příště zkuste zůstat v klidu. Zhluboka se nadechněte a vydechněte, pomalu počítejte do 10 nebo na okamžik vyjděte z místnosti – ať vám pomůže cokoli. A pak: na člověka, na kterého se zlobíte, začněte myslet jako na učitele. Je to totiž ten, kdo nám pomáhá být trpělivější, chápavější a přátelštější a tím nás dlouhodobě posouvá vpřed. Sice to na první pohled může vypadat zvláště, ale buďte vděční, že vás dotyčný postavil před takovou situaci. Tak totiž můžete růst a stát se silnějšími. Koneckonců, trpělivost je v buddhismu známkou síly.

Buddhisté jsou vděční za výzvy

Podle dalajlámy vám jakákoli obtížná situace, kterou nyní zvládnete, v budoucnu pomůže. Především se naučíte s obdobnými životními nástrahami vyrovnávat, takže vás postupně už nebudou tolik děsit a stresovat.

Všechno pomine 

Když vám stres opět přeroste přes hlavu, vyzkoušejte jednoduchý trik. Zeptejte se sami sebe: bude tato situace pro mě za 10 let vůbec důležitá? Vzpomenu si na ni na konci svých dnů? Odpověď bude – ne. Buddhisté dávají velmi vědomě najevo, že my lidé jsme smrtelní a že vše kolem nás je nestálé. Z tohoto pohledu se mnoho věcí velmi rychle stane nedůležitými. Jednoduše proto, že se nevyplatí trávit jimi drahocenný čas.  

Stanovte si reálné cíle 

Soustředěnost, disciplinovanost, obsah – to jsou důležitá témata buddhismu. A přesně to nám v každodenním životě pomáhá dosáhnout našich cílů. Při práci vyžadující soustředění proto buddhisté například vypínají mobilní telefony a maily, včetně sociálních sítí. Tak lze totiž udělat více za kratší pracovní dobu, než kdyby nás neustále cokoli rozptylovalo. Buddhisté také dbají na to, aby jejich cíl byl realistický a aby zůstali klidní, pokud se něco pokazí. 

Vytvořte si čas jen pro sebe

,,Buďte každý den alespoň chvíli jenom sami se sebou,“ radí dalajláma. Ve stresujícím každodenním životě to není tak snadné. Zkuste ale třeba vstát ráno o půl hodiny dříve a užijte si začínající den třeba jógou nebo meditací. Dejte si oběd o samotě nebo se zastavte v oblíbené kavárně a u kávy chvilku jen tak rozjímejte. Až pojedete odpoledne z práce, vystupte o dvě zastávky dříve a vydejte se uvolněnou chůzí domů. Nejenom že si pročistíte hlavu, ale ještě uděláte něco pro fyzické zdraví.

Naučte se říkat ne

Buddhisté jsou milí lidé. Přesto umí jednu věc, která je pro všechny ostatní stále obtížná, a sice říkat ne. Dobře totiž vědí, zda daný úkol zvládnou či nikoli. Nikdy se tak nedostanou do situace, kdy by mohli ztratit tvář a s ní i sebevědomí. Takže až vás příště ostatní o něco požádají a vy budete vědět, že byste se tak dostali do stresu, s přátelským úsměvem odmítněte.

Berte věci, jak přicházejí

Spali jste špatně, bolí vás hlava, šéf dělá potíže. Existuje spousta věcí, které vám mohou opravdu zkazit den. Dalajláma však říká: „Nic není tak uvolňující než přijetí toho, co přichází.“ Jinými slovy, ti, kteří se nelitují, ale co nejlépe využijí situace, s touto výzvou porostou a najdou vnitřní sílu. 

Pouze my můžeme vyřešit naše problémy

Buddhisté věří, že si musíme pomoci sami. Když jsme tedy ve stresu, je na nás, abychom tuto situaci změnili a nečekali na zázračnou pomoc zvenčí. Pokud máte potíže v práci, požádejte o pomoc kolegu, doma zapojte partnera, případně děti do každodenního rodinného života. 

Buddhisté řeší stresující věci s úsměvem

Ať už musíme přednést důležitou prezentaci, uklidnit plačící dítě nebo postávat v dopravní zácpě, náš vlastní přístup k takovým situacím značně ovlivňuje to, jak vše dopadne. Pokud budeme napjatí a očekáváme nejhorší, situace určitě nebude tak lehká, jako když se usmíváme, zhluboka se nadechujeme a šeptáme si: „Bude to v pořádku.“ Buddhisté se snaží věci řešit s úsměvem. A obvykle s ním mají velký úspěch. 

Cesta je cíl 

Neustále spěcháme odněkud někam. A to nejenom fyzicky, ale i duševně. Takže zatímco sedíme s přáteli u večeře, v mysli už jsme na návštěvě u rodičů, oslavě narozenin dětí apod. Buddhisté jsou odborníci na to, jak žít v daném okamžiku a užívat si ho. Stačí se zastavit a rozhlédnout. Cestou pozorujte květinu, nadýchněte se a vydechněte, na chvíli zavřete oči. V buddhismu je cesta cílem. Důležitější je dobře cestovat, než dojet do cíle. Hezká myšlenka, která by nás měla v každodenním životě s převládajícím stresem udržet v klidu. 

Zbavte život balastu

Někdy se toho v životě nahromadí příliš mnoho. Stres v práci, spousta věcí doma. Buddhisté se umí soustředit na to, co je opravdu důležité a vše ostatní vypustí. Je dobré si vyčistit život, třeba od přátel, kteří příliš mluví a jen nás využívají, stejně tak se můžete zbavit i spousty věcí v bytě, od oblečení, které nenosíte, až po věci, které nepoužíváte. Uvidíte, jak se váš život stane lehčí a snesitelnější.