Všichni se chceme cítit lépe, šťastnější a spokojenější. A jak toho dosáhnout? Vlastně stačí přepnout do pozitivnějšího myšlenkového vzorce. Třeba tím, že přestanete říkat následující dvě slova.
Buďte v pohodě, šťastní a spokojení. To se snadno řekne, ale hůř dělá. Kromě toho přicházejí v životě věci, které neovlivníme, ať už to je chování ostatních, nečekané údery osudu nebo jenom špatné počasí. Co ale můžeme do jisté míry ovlivnit, abychom se cítili lépe? Třeba to, jak se s takovými situacemi vyrovnáme.
Myšlenkové vzorce
Během let jsme si všichni vybudovali určité myšlenkové vzorce, kterých si často ani nevšimneme. Některé se totiž odehrávají pod povrchem, některé jsou ale viditelné a nejenom, že nás definují, ale mnohdy nám i druhým umí pořádně znepříjemnit život. Co s tím, aby nám bylo se sebou samými lépe?
Psychologie a síla myšlenek: Co když
Některé z těchto vnitřních myšlenkových procesů nám mohou opravdu zkomplikovat život. A to hlavně tím, že se zaseknou v naší hlavě a nevědomky stojí v cestě našemu štěstí a tomu, aby nám bylo lépe. Výsledkem jsou spirály myšlení plné napětí a strachu. Najednou se vlastně už necítíme tak šťastní. Takové myšlenkové vzorce mohou být velmi individuální a nejspíš každý z nás jeden podobný myšlenkový „balíček“ vlastní. Existuje ale konkrétní rámec, který se v každodenním životě neustále vynořuje a měl by být povědomý zejména lidem, jež o něčem pořád dumají. Obsahuje dvě slova: co a když.
Bude vám lépe s těmito myšlenkami?
Co když uvíznu v dopravní zácpě a přijdu první den do nové práce pozdě?
Co když bude mít můj přítel po cestě za mnou dopravní nehodu?
Co když si můj partner v určitém okamžiku usmyslí, že mu jinde bude lépe?
Asi sotva…
Poznáváte se?
Myšlenkové spirály se roztáčejí a v hlavě už dáváme dohromady herce všech hororových scénářů, které dokážeme vymyslet. A čím houšť, tím lépe. Většina z nich začíná slovy „co když…“ a jen zřídka končí pozitivně motivačním impulzem.
V psychologii se mimochodem takové myšlenkové pochody nazývají kontrafaktuální myšlení. To znamená, že se točí kolem věcí, které v danou chvíli nejsou skutečné a odehrávají se pouze v našich představách. Celé to mimochodem funguje i pozpátku, pokud se pořád ptáme, co by se stalo, kdyby situace XY dopadla jinak.
Jak to je?
Život se skládá ze změn a my v něm hrajeme jen velmi malou roli. Náš mozek se s pomocí scénářů co když snaží připravit na všechny případné budoucí možnosti. Jenže se nedokážeme chránit před věcmi tím, že o nich budeme předem přemýšlet. Naopak se připravíme o okamžiky lehkosti a zkazíme si pohodu, klid a štěstí tím, že se od samého začátku budeme bát něčeho, co se s největší pravděpodobností ani nestane. Bude nám tak lépe? Rozhodně ne.
Jak by to mohlo jít lépe?
Jen velmi málo z hororových scénářů, které jsme si nejen v noci představovali, se splnilo. A pokud jsme konfrontováni s převraty a změnami, budeme jim čelit v okamžiku, kdy se objeví. Teprve potom, ne týdny, měsíce a roky předem. Je totiž jasné, že myšlenky začínající slovy co když vytvářejí život plný strachu. Jak to bez nich zvládnout lépe? Zkuste být více všímaví a žít v přítomném okamžiku.