Často děláme věci, které nám škodí. Prostě si nemůžeme pomoci. A pak máme výčitky svědomí, špatnou náladu a spíláme si. Tomuto hluboce zakořeněnému fenoménu se říká efekt akrasia. Dobrou zprávou je, že se s ním dá něco dělat.

Platón. Už jste o něm slyšeli? Student filozofa a státníka Sokrata, který chtěl pro svět jen dobro a spravedlnost. Jestli vám jeho jméno nic neříká, nevadí, protože je mrtvý téměř 2 400 let. Zanechal nám mnoho myšlenek. Jednou z nich je i takzvaný efekt akrasia, který pozoroval sám na sobě a svých bližních. A sice zvyk dělat věci, o kterých víme, že nám škodí.

Pokušení, rozhodnutí, pokání

Předpokládejme, že je neděle večer, druhý den musíte vstávat brzy do práce, takže se chystáte jít spát. Jenže pak si všimnete, že chvíli před půlnocí dávají film, který jste vždycky chtěli vidět. Stoprocentně víte, že když kvůli němu zůstanete vzhůru, budete druhý den extrémně unavení, což se s největší pravděpodobností odrazí na vašem pracovním výkonu. A to vám dá šéf zcela určitě sežrat. Co uděláte? Ano, zůstanete vzhůru!

Akrasia vás přepadne například i během jídla. Na schůzce s kamarádkou v cukrárně si dáte dva kousky dortu. Nakonec přidáte ještě třetí, i když víte, že vám bude špatně a nedopnete knoflík u kalhot. Jenže si zkrátka nemůžete pomoct. I v otázce vztahů ovšem děláme věci, které nám škodí. Partner dávno v luftě, protože to tak chtěl on. Jenže, když zavolá a pozve se na večeři s výhodou, víte, že to je špatně a stejně vám ráno chrápe do ucha. Úklid bývá rovněž častý problém. Je zbytečné si pak spílat za větu, vyluxuji a utřu prach později, když před tím později zvoní nečekaná rodinná návštěva.

Krátkodobé pokušení překonává dlouhodobý výhled

Akrasia (z řecké předpony a- a kratos ) je doslova „absence síly“ – tedy slabost. Přesněji řečeno: slabá vůle. Abychom odolali tomuto neblahému pokušení rychlého uspokojení nebo krátkodobého pohodlí, které nám ve výsledku stejně škodí, potřebujeme totiž hlavně pevnou vůli. Zpravidla máme také duchapřítomnost a silnou mysl, která nás posléze přiměje rozhodnutí litovat.

Co s tím?

Nezbývá nám nic jiného, než abychom se soustředili na procvičování naší pevné vůle. Lépe to půjde s berličkami jako je plánování, stanovení předsevzetí, termínů, časový harmonogram. Tak se pomalu posuneme k opaku akrasie, kterou je enkrateia, neboli sebeovládání. Fakt, že děláme věci, které nám škodí, můžeme utlumit ještě jiným způsobem.

A sice tím, že si najdeme lepší „výmluvu“, proč se nemůžeme například dívat na výše zmíněný film. Že nám škodí, totiž nestačí. Třeba to půjde s představou pohodového vstávání do nového týdne a bez bolehlavu. Pokud jde o dort, určitě bude stačit si říct, dva kousky jsou skvělé, cítím se fajn. A co se týká bývalého partnera, sice se bude při vašem odmítnutí společně strávené noci tvářit smutně, ale uznejte, vždyť to je vlastně taková satisfakce, možná i uspokojení za rozchod. No, a kdykoli něco uklidíte, poklepejte se po rameni, i kdyby to mělo být za maličkost. Tak teď už stačí odhodit sebezpytování za projev slabé vůle a připravit si plán, až vás zase přepadne akrasia.