Vypadá divně, ale vzhled rozhodně dohání svými vlastnostmi, které oceníte zejména teď na jaře. Chřest se vyskytuje v poměrně krátkém časovém období a právě v této době nastává jeho sezóna. Tak si ho užijte, protože rozhodně stojí za to.
První chřest se začal pěstovat už před více než dvěma tisíci lety. Pochází z východního Středomoří a podle serveru almanac.com rostl také v Africe. Ve starověkém Řecku byla tahle zelenina, vzdálená příbuzná cibule, dokonce považována za rostlinu s posvátnými a afrodiziakálními vlastnostmi.
Ve třech barvách
Chřest se pěstuje bílý, zelený a fialový. U nás se pěstuje hlavně bílý, ten je nejjemnější, zelený má pro změnu více vitaminu C a ve fialovém chřestu najdete více cukru. Je vhodné ho jíst co nejčerstvější, nejenom kvůli chuti, ale i látkám, které obsahuje.
Mnoho živin, málo kalorií
Chřest má nízký obsah kalorií, ale může se pochlubit působivým nutričním profilem. Najdete v něm zejména bílkoviny, tuky, vlákninu, vitaminy A, C, E, K a také minerály draslík a fosfor. Chřest navíc obsahuje vysoké množství kyseliny listové, což je živina nezbytná pro zdravé těhotenství a mnoho důležitých procesů v těle, včetně růstu buněk a tvorby DNA plodu.
Chřest jako zdroj antioxidantů
Antioxidanty jsou sloučeniny, které pomáhají chránit naše buňky před škodlivými účinky volných radikálů a oxidačním stresem. Ten přispívá k rychlému stárnutí, chronickým zánětům a mnoha dalším chorobám, včetně některých onkologických onemocnění. Jak uvádí health.com, chřest se může pochlubit vysokým množstvím těchto zdraví prospěšných látek, mezi něž patří vitamin E, vitamin C a glutathion, stejně jako různé flavonoidy a polyfenoly. Pokud jde o flavonoidy, zejména kvercetin, isorhamnetin a kaempferol, tyto látky mají vliv na snížení krevního tlaku a v řadě studií se projevily jejich protizánětlivé, antivirové a protirakovinné účinky.
Fialový chřest navíc obsahuje silné pigmenty zvané antokyany, které dodávají zelenině její zářivou barvu a mají na tělo rovněž antioxidační účinky. Bylo prokázáno, že zvýšený příjem antokyanů snižuje krevní tlak a riziko srdečních záchvatů a srdečních onemocnění.
Lepší trávení
Za to může vláknina, která je nezbytná pro správnou funkci zažívacího traktu. Půl šálku chřestu obsahuje 1,8 gramu vlákniny, což je 7 % denní potřeby. Je třeba si připomenout, že strava s velkým podílem zeleniny a ovoce bohatých na vlákninu napomáhá k prevenci před cukrovkou, srdečními chorobami a současně chrání před rizikem vysokého krevního tlaku. Chřest má navíc vysoký obsah nerozpustné vlákniny, která dodává objem stolici a podporuje pravidelné vyprazdňování. Dále pak malé množství rozpustné vlákniny, která v kombinaci s tekutinou tvoří v trávicím traktu gelovitou látku. Rozpustná vláknina vyživuje bifidobacteria a lactobacillus, což jsou přátelské bakterie sídlící ve střevě.
Zvyšování počtu těchto prospěšných bakterií hraje roli při posilování imunitního systému a produkci základních živin, jako jsou vitamíny B12 a K2.
Chřest podporuje zdravé těhotenství
Chřest je vynikajícím zdrojem folátu, známého také jako vitamin B9. Folát je základní živina, která pomáhá vytvářet červené krvinky a produkovat DNA pro zdravý růst a vývoj plodu, což je důležité zejména v raných fázích těhotenství. Dostatek folátu ze zdrojů jako je chřest, listová zelenina a ovoce, může chránit například před defekty neurální trubice, které vedou později k celé řadě komplikací.
Prevence vysokého krevního tlaku
Chřest obsahuje minerál draslík, který normalizuje hodnoty krevního tlaku. Vysoký krevní tlak postihuje více než 1,3 miliardy lidí na celém světě a je hlavním rizikovým faktorem pro srdeční choroby a cévní mozkové příhody. Výzkumy naznačují, že zvýšení příjmu draslíku při současném snížení příjmu solí představuje účinný způsob, jak snížit vysoký krevní tlak. Draslík to umí dvěma způsoby, jednak uvolněním stěn cév a za druhé vylučováním přebytečné soli močí.
S chřestem zhubnete
Tento fakt je dán nízkým obsahem kalorií v zelenině. Chřest rovněž obsahuje asi 94 % vody. K hubnutí napomáhá již zmíněná vláknina.
Doplněk jídelníčku
Kromě toho, že je chřest výživný, je také chuťově vynikající, takže si snadno najde místo ve vašem jídelníčku. Navíc se dá lehce upravovat. Můžete ho vařit, grilovat, péct, restovat nebo připravovat v páře. Hodí se do salátů, jako příloha k masu nebo do omelet. Vyzkoušet můžete třeba recept na chřestovou polévku. Recept najdete zde.
Jenom pozor na to, že chřest v sobě skrývá větší množství purinů, takže lidé trpící dnou by si ho měli dopřát v minimální míře.
Text: Julie Čermáková
Foto: Jcomp, Freepik.com