Změny v životě přicházejí přirozeně. Někdy jsou způsobeny vnějšími okolnostmi a my nad nimi máme jen malou kontrolu. Častěji ale pociťujeme touhu změnit život my sami. Tedy zejména, když víme, že věci nejdou správným směrem. Problém je, že nevíme, jak začít.
Také se vám zdá, že někdy postáváte na místě a nevíte kudy kam? Jediné, co víte, že byste měli změnit život, ale pořád s tím nic neděláte. Proč se obecně vyhýbáme tomu, co by pro nás bylo vlastně dobré? Na to neexistuje jednoduchá odpověď. Existují však typické vzorce a výmluvy, které máme tendenci používat, abychom se vyhnuli jakýmkoli začátkům a změnám. Co nám tedy brání změnit život? Podívejte se:
Výmluva: Ani přesně nevíte, co chcete ve svém životě změnit
Možná tuto rozptýlenou nespokojenost znáte. Nejste tak úplně spokojeni se svým současným životem, ale také nemůžete přesně říci, co je konkrétní příčinou. Jde o to, že možná nemáte „ten jeden“ velký a zjevný problém, ale mnoho malých potíží, které čekají na vaše řešení. Z toho vyplývá jedna zásadní věc, pokud přesně nevíte, jak chcete změnit život, nemůžete ani začít.
Řešení: V první řadě je třeba přijít na kloub své nespokojenosti a rozdělit ji do kategorií. Dosáhnout toho můžete například prostřednictvím „kola života“, které má původ v buddhismu. Skládá se z deseti nejdůležitějších oblastí života a především vám pomůže vytvořit jakýsi soupis vašeho žití. Nakreslete na kousek papíru kruh a rozdělte ho na deset částí. Do každé napište jednu z následujících kategorií:
- Finance
- Láska, vztah a sexualita
- Volný čas
- Práce
- Přátelství a rodina
- Zdraví a fitness
- Význam a duchovnost
- Bydliště
- Tvořivost
- Sociální závazek
V dalším kroku ohodnoťte každou z deseti kategorií na stupnici od 1 do 10, abyste si určili, jak moc je pro vás důležitá, a toto číslo napište do příslušného dílku. Dále se ptejte, jak jste spokojeni v těchto oblastech života. Poté vyplňte každou kategorii na stupnici od 1 do 100 %. Na dokončeném kole se podívejte, které části získaly nejméně procent. Nyní si k dílkům s nejnižším hodnocením napište, co vám zde stále chybí a co byste museli změnit, aby se procenta zvýšila. Následně je třeba si stanovit konkrétní kroky, které můžete podniknout, abyste byli v této oblasti života šťastnější. Výchozí překážka bude najednou mnohem nižší, protože přesně víte, co vám chybí a co máte dělat.
Výmluva: Tak moc změnit život? To nedám
Možná už víte, co musíte ve svém životě změnit. Ale změna je tak velká a zjevně těžko proveditelná, že se místo toho vzdáte a ani nezačnete. Například: Víte, že byste se měli přestěhovat, protože jste nešťastní tam, kde právě žijete. Stěhování je docela velký krok, to je pravda. Musíte hledat byt, zrušit a znovu zaregistrovat smlouvy, zabalit nábytek, zorganizovat dopravu atd. Tak se před vámi hromadí velká kupa nepříjemných úkolů. Vlastně ani nevíte, odkud začít.
Řešení: Znáte zamýšlenou změnu, to je první pozitivní věc. Pokud máte pocit zahlcení spoustou budoucí práce, pomůže vám rozdělit si cestu k cíli na řadu menších kroků a úkolů. Můžete si také zaznamenávat časovou osu, od aktuálního okamžiku, až do cíle. Na ní pak lze chronologicky vyznačit řadu malých krůčků, kterými budete měnit život. Při pohledu na „výtvarné dílko“ najednou zjistíte, že změny už najednou nepůsobí tak monstrózně a nepřekonatelně.
Výmluva: Ale ono je to vlastně docela dobré
Často se vyhýbáme změnám, protože jsme příliš pohodlní. Vlastně víme, že bychom měli změnit život, ale stejně se spokojíme s neuspokojivou průměrností – všechno je nějak „v pořádku“. Problém je v tom, že si nedovolíme myslet na víc a snít větší sny. Jenže díky tomu nám toho v životě dost chybí.
Řešení: Přeneste se v duchu o nějakých pár desetiletí dopředu a představte si, že vše zůstane přesně tak, jak je to právě teď. Jak se pak chcete ohlédnout za svým životem? Řeknete, že byl „v pořádku“? A přitom budete možná tajně litovat, že jste se nikdy neodvážili učinit nějaké kroky? Pokud tohle nechcete, najděte si čas a zkuste si uvědomit své nejhlubší sny a touhy. Pak si v mysli představte, jak by se vám líbil život, ve kterém si právě takové sny a touhy plníte.
Výmluva: Bojím se změnit život
Strach změnit život nám může zabránit v tom, abychom vůbec mohli začít. Ano, životní změny nejsou vždy příjemné, často dokonce hodně bolí, třeba rozchody. Takové obavy vycházejí především z minulých životních situací, ze kterých jsme získali negativní zkušenosti se změnami. Představujeme si i negativní scénáře a v duchu přemítáme: Co když se to po změně ještě zhorší? Stojí to tedy za to? Takže upadáme do jakési paralýzy a ani nezačneme.
Řešení: Obavy jsou lidské, ale často se nás snaží zpomalit a stáhnout zpět do naší komfortní zóny, kde se cítíme v bezpečí. Pomůže zpochybňování strachu ze změn. Stejně jako připomínání hezkých okamžiků v životě, které přinesly právě změny. Fungují i povzbuzující rozhovory s přáteli a rodinou. Jiní lidé nám totiž mohou poskytnout další pohled na naše obavy, který si třeba ani neumíme připustit.