K podzimu a zimě patří kašel, rýma a teploty. Jelikož se potkáváme s lidmi, jezdíme v dopravních prostředcích, je těžké se takovým nástrahám vyhnout. Existuje ale pár věcí, díky kterým můžete snížit riziko onemocnění na minimum. Podívejte se na deset jednoduchých tipů, které podpoří zdraví.

Jakmile se venku ochladí, objeví se ranní mlhy a déšť, řada lidí začne kašlat a smrkat. Pokud si myslíte, že vás se nachlazení netýká, jste na omylu. I když třeba nejezdíte veřejnými dopravními prostředky, takže na vás nikdo neprskne, bacil můžete chytit od kohokoli v kanceláři nebo v rodině. A protože zdraví je důležité, podívejte se, co se dá dělat, abyste se vyhnuli případnému onemocnění.

1. Zdraví souvisí se správným mytím rukou

Možná tomu neuvěříte, ale je to tak. Při mytí rukou mnoho lidí zapomíná na palce, které je rovněž třeba důkladně namydlit. Jde o to, že palce vlastně používáme neustále, například k ovládání chytrého telefonu. A jak určitě víte, na jeho displeji se nachází velká spousta bakterií.

2. Nedávejte tašky na podlahu

Zejména na veřejných prostranstvích byste nikdy neměli pokládat tašky nebo batohy na podlahu, a to především na toaletách. Jde o to, že si můžete domů přinést „nezvané hosty“. Když tašku položíte na stůl, batoh na postel, vystavujete prostor riziku zanesení bakterií a ohrožujete své zdraví. Nejlepší je zavěsit tašky, batohy a podobné věci na háček nebo je položit na prázdnou židli. Pokud to není možné, i doma je pokládejte na podlahu a pravidelně perte.

3. Zdraví v čistém zubním kartáčku

V dutině ústní se běžně tvoří bakterie. Ty se pak snadno přenesou na zubní kartáček. Používané kartáčky byste proto měli ukládat odděleně od sebe. A to zejména v situaci, kdy je někdo v bytě již nemocný. Pro zdraví uděláte dobře, když budete kartáčky pravidelně měnit.

4. Dezinfikujte všechna držadla zásuvek

Obvykle dezinfikujeme kliky dveří, protože na těch ulpívá spousta bakterií. Jenže v bytě nebo v domě se najde mnohem více rukojetí, které rovněž vyžadují čištění. Stačí si vzpomenout na zásuvky nebo skříně. Obvykle stačí je setřít asi jednou týdně. Pokud je v rodině jeden ze členů nachlazený, je lepší je čistit denně. Přispějete tak ke zdraví dalších členů rodiny.

5. Nechávejte si boty přede dveřmi

V botách toho přes den nachodíme spoustu a rozhodně ne v čistém prostředí. Je tak více než pravděpodobné, že se nám na podrážku přilepí spousta choroboplodných zárodků, které pak přeneseme do domu. Procházením přes prostor s uskladněnými botami pak vše roznášíme na pantoflích dále do bytu. A to je důvod, proč by venkovní boty měly zůstávat mimo byt.

6. Nejezte oběd u pracovního stolu

Pokud si přinesete oběd z domova, rozhodně není vhodné ho jíst u pracovního stolu, který bývá kontaminován různými choroboplodnými zárodky. Nehledě na to, že při jídle tak míváme tendenci koukat do počítače a na klávesnici tak sbíráme další bakterie. S ohledem na zdraví jezte ve vyhrazeném prostoru a čas od času otřete stůl dezinfekčním prostředkem.

7. Neberte si mobil na toaletu

Tohle nejspíš neradi uslyší hlavně muži, ale telefon na toaletě je tabu. Jde, o to, že na tomto místě hrozí poměrně velká pravděpodobnost kontaminace fekálními zárodky, které ohrožují zdraví. Také proto je důležité displej telefonu pravidelně otírat dezinfekčními ubrousky.

8. Jogurtové zdraví v lednici

Tato kanadská studie dokazuje, že probiotika, například ta, která se nacházejí v jogurtu, mohou pomoci předcházet infekcím horních cest dýchacích. V ideálním případě je vhodné jej kombinovat s bobulovitým ovocem, které posiluje imunitní systém.

9. Alespoň jednou za dva týdny měňte ložní prádlo

Ano, je nepříjemné neustále prát ložní prádlo, ručníky a podobně, ale zejména v chladném období byste neměli zapomínat na pravidelnou výměnu podporující zdraví. Jde o to, že choroboplodné zárodky a bakterie se v něm cítí jako doma a mohou z vás snadno migrovat na partnera a zpět. Mějte na paměti, že k dokonalé dezinfekci dochází pouze při teplotě praní minimálně na 60 stupňů.

10. Zajistěte vlhký vzduch

Virům a bakteriím svědčí vlhký vzduch, který vysušuje naše sliznice. Aby k takové situaci nedocházelo, měla by být vlhkost v bytě kolem 35 až 55. Co pomůže? Pravidelné větrání alespoň třikrát denně asi na pět minut a zvlhčovače vzduchu.