Dýně patří k podzimu stejně jako slunce k létu. Zdobí záhony, dá se všelijak vyřezávat a především se uplatní v kuchyni. Dopřávat bychom si ji měli v hojném množství, protože nabízí řadu zdravých benefitů. A nejenom to.

Dá se říci, že žádná jiná zelenina nesymbolizuje podzimní sezónu tak jako dýně. Kromě výzdoby před domem, na zahradě nebo terase ji najdete hlavně v kuchyni. Prim hraje dýňová polévka, dýně se zapéká, je vynikající ve sladkém koláči a můžete ji naložit nebo z ní udělat marmeládu.

Odkud se vzala?

Podle webu PBS dýně pocházejí ze Střední Ameriky, kde rostly už před více než 7 500 lety. Původní dýně se jen velmi málo podobaly nasládlým odrůdám, jaké známe dnes. Byly malé, tvrdé a měly hořkou příchuť. Jenže díky pevné dužnině se ukázaly jako ideální pro skladování v zimním období a v době nedostatku čerstvých potravin. Postupným zušlechťováním se pak stále více dostávaly do podvědomí lidí a hlavně do kuchyní, kde z nich šikovné kuchařky začaly vyrábět řadu slaných i sladkých jídel.

Proč je dýně superpotravina?

Tak například 100 gramů dýně hokaido obsahuje pouhých 26 kalorií a jenom 0,6 gramu tuku. Můžete ji tak jíst bez výčitek svědomí. Kromě toho obsahuje vitamin C, bílkoviny a minerály jako draslík, vápník, hořčík, zinek, měď, železo a fosfor. Za svou jasně oranžovou barvu vděčí antioxidantu betakarotenu. Ten je rovněž důležitý pro oči, vlasy a pokožku.

Zejména hokaido skvěle napomáhá při čištění organismu, přispívá ke zlepšení funkce žaludku, onemocnění slinivky a sleziny. Bývá proto součástí jídelníčků pro diabetiky.

Semínka z dýně

Dají se koupit i samostatně a vzhledem k obsahu látek jako je zinek, fosfor, železo, vápník, vitaminy skupiny B, lecitin, nenasycené mastné kyseliny určitě stojí za to je zařadit do konzumovaných potravin. Mimochodem, ze semen se lisuje kvalitní olej, který dodává tělu důležité živiny a napomáhá ke zlepšení kvality pokožky, nehtů a vlasů. Je lehce stravitelný a má mírné projímavé účinky.

Dýňový olej

O účincích dýňového oleje by se toho dalo napsat mnoho. Z těch nejznámějších je třeba zmínit jeho pozitivní vliv na zdraví srdce. Užívání dýňového oleje přispívá ke snížení cholesterolu a krevního tlaku. Známé jsou jeho účinky související s prostatou. Kromě toho ale pomáhá i ženám v období menopauzy, protože snižuje její nepříjemné projevy. Stejně jako semínka prospívá vlasům, omezuje lámavost nehtů a zlepšuje stav pokožky.

Dýně na sladko

Slané pokrmy z dýní u nás poměrně rychle zdomácněly. Dýně ale můžete použít i ve sladké kuchyni. A jak na tradiční dýňový koláč? Budete potřebovat ¾ šálku krystalového cukru, lžičku mleté skořice, ½ lžičky soli, ½ lžičky mletého zázvoru, ¼ lžičky mletého hřebíčku, 2 velká vejce, mandlové mléko a středně velkou dýni.

V malé misce smíchejte cukr, skořici, sůl, zázvor a hřebíček. Ve velké míse rozšlehejte vejce a vmíchejte cukr koření a dýňové pyré (dýni rozkrojte, vydlabejte a nakrájejte na kostky, které necháte v hrnci asi pět minut povařit, vodu slijte a vše rozmixujte). Postupně vmíchejte mléko. Nalijte do vymazané koláčové formy. Pečte v předehřáté troubě 15 minut na 220 stupňů. Po té snižte teplotu na 180 stupňů a pečte dalších 40 minut nebo dokud se hmota bude lepit na špejli. Nechte dvě hodiny vychladnout. Jednotlivé kousky nakrájejte a ozdobte šlehačkou.