Lidská psychika je někdy fascinující a současně zvláštní. Existují psychické jevy, které umí zcela změnit chápání reality. Znáte Parkinsonův zákon, Pravidlo 72 hodin nebo Konfirmační zkreslení? Podívejte se, o co jde.
Proč si o někom myslíme něco, i když pro to nemáme důkazy? A proč máme v neděli odpoledne mizernou náladu? Jak uvádí web Psychology Today, nejenom tyto, ale i další důvody odhalí následující psychické jevy:
Haló efekt
Haló efekt představuje zkreslení vnímání. Jde o to, že ze zvlášť nápadné charakteristiky vyvozujeme další vlastnosti člověka, ačkoli pro ně nemáme objektivní důkazy. Těmito vlastnostmi mohou být například přitažlivost, výmluvnost nebo úspěch. Ty pak vnímáme tak dominantně, že si o člověku nepřipouštíme druhý soud – automaticky usuzujeme, jaké další atributy ten člověk musí mít.
Příklad: Když potkáme nápadně atraktivní lidi, často si zároveň myslíme, že musí být velmi oblíbení nebo chytří. A ono to přitom je naopak. Některé psychické jevy zkrátka umí „zázraky“.
Konfirmační zkreslení
Konfirmační zkreslení patří mezi psychické jevy, v nichž si informace vždy interpretujeme tak, aby potvrzovaly náš vlastní pohled na svět. Na svém přesvědčení pak trváme natolik, že se nenecháme zviklat fakty, která se nám snaží sdělit něco jiného. V hlavě máme zkrátka ukotvený určitý názor, pro který hledáme potvrzení zvenčí. Takže si všímáme jenom takových detailů, které to splňují.
Příklad: Rasisticky smýšlející člověk předpokládá, že všichni migranti jsou lidé s kriminální minulostí. Proto při čtení zpráv hledá takové, kterými si může potvrdit své vlastní přesvědčení.
Nedělní blues
Nedělní blues patří mezi velmi časté psychické jevy. Jak název napovídá, přepadá nás v neděli. Řeč je o situaci, kdy zničehonic pocítíme depresivní náladu, letargii a zmar, i když se vlastně nic špatného nestalo. Spouštěčem nedělního blues je spíše neodbytné vědomí, že druhý den opět začíná pracovní týden. K nedělnímu blues mohou přispívat i pocity osamělosti, které se dostavují, když jsme přetrpěli jednotvárný víkend bez sebemenší zábavy.
Parkinsonův zákon
Některé psychické jevy mohou potrápit s plněním neoblíbených činností. Nepochybně jste se s tím už setkali, protože oběťmi Parkinsonova zákona jsme v určité chvíli a situaci všichni. Ať už to bylo ve škole, při studiu nebo v práci. Podstatou tohoto zákona je time management. Stručně řečeno, vždy roztahujeme práci v celém časovém období, které máme k dispozici. Jestliže dostaneme během studia měsíc na domácí úkoly, zabere jejich psaní měsíc. Pokud budeme mít týden, napíšeme jej do týdne. Jen málokdy dokončíme úkoly za přibližně polovinu času, který máme k dispozici. Čím více času na něco máme, tím déle nám to trvá.
Pravidlo 72 hodin
Pravidlo 72 hodin patří mezi časově ohraničené psychické jevy. Říká totiž, že s úkoly a projekty musíme začít do 72 hodin. Jinak pravděpodobnost, že je vůbec uděláme, klesne na jedno procento. Svým způsobem to platí například i při partnerských hádkách, kdy bychom neměli vytahovat problémy starší tří dnů a také je ideálně do tří dnů řešit.
Amnézie při dojíždění
Dojíždíte do zaměstnání? Tak pozor na amnézii. Anglický psycholog David Lewis popisuje tyto psychické jevy pro magazín Register jako totální vypnutí mozku, který se tak brání něčemu, co nechce. S ohledem na stres a nepohodlí se dojíždějícímu velká část trasy vymaže z paměti a v důsledku toho do týdne „ztratí“ celý pracovní den. Amnézie se může týkat každého, jelikož ten, kdo je ve stresu, má tendenci věci zapomínat.
Demonstrační efekt
Některé psychické jevy by se měly zakázat. Zejména tento, který známe všichni. Možná se ptáte, čím to je, že když chcete ostatním něco předvést, kýžený výsledek se prostě nedostaví, byť „na generálce“ vám to šlo bezvadně?
Příklad: Chceme někomu předvést, jak umíme žonglovat s míčky, jenže při ukázce nám to vůbec nejde a míčky padají na zem. Není důvod se obviňovat, obvykle za tím není nic jiného než obyčejná nervozita.