Imunitní systém nás má chránit nejenom před virovými a bakteriálními onemocněními, ale také před řadou dalších závažnějších chorob. Zda to tak bude, záleží na kvalitě imunity každého z nás. Přečtěte si, co pro to můžete udělat vy.
S trochou nadsázky se dá říci, že imunitní systém dohlíží na celý organismus a pokud se někde vyskytne problém v podobě cizorodého mikroorganismu nebo buňky, dokáže se s ním vypořádat. Tedy ten zdravý. K bezproblémovému chodu vlastního imunitního systému můžete přispět i vy. Třeba s pomocí následujících deseti tipů:
Tip 1: Cvičení posiluje imunitní systém
Je všeobecně známo, že pravidelná sportovní aktivita vede ke zvýšení protizánětlivých imunitních buněk. I když třeba nepatříte k zapáleným sportovcům, pohyb byste měli do svého života rozhodně zařadit. Pro začátek jsou ideální procházky svižnějším tempem, které si můžete dopřát nejenom o víkendu, ale i během týdne. Stačí, když například vystoupíte z tramvaje o stanici dřív a zbytek dojdete pěšky…
Tip 2: Vyzkoušejte exotiku
Podle vědecké studie Leibnitz-Institute bylo prokázáno, že zázvor a citron podporují na základě specifických složek imunitní obranu už ve slinách. Barevný kurkumin obsažený v kořenu kurkumy prý potlačuje zánět a tím ovlivňuje imunitní systém. Obzvlášť účinná je kombinace zázvoru, kurkumy a citronu. Pokud je na vás takový čaj příliš silný, oslaďte ho medem nebo javorovým sirupem.
Tip 3: Naučte se meditovat
Je dokázáno, že šťastnější lidé žijí zdravěji. Kromě fyzických potíží může být příčinou a důvodem oslabeného imunitního systému také psychický stres. Meditace umožňuje pozorovat vlastní myšlenky a pocity, aniž bychom je soudili. Tím dochází ke snížení negativního stresu. Neurolog Rudolph Tanzi z Harvard University k meditaci říká: ,,Zdá se, že je to jeden ze způsobů, jak si náš imunitní systém uleví. Jelikož dochází ke snížení každodenního stresu, který musí tělo snášet, meditace tak vede ke zdravějšímu stárnutí.“
Tip 4: Běžte se zchladit
Již staří Egypťané a dokonce i sám velký Hippokratés využívali nízké teploty k léčebným účelům. Dnes se tato metoda nazývá kryoterapie a slouží nejenom k úlevě od různých bolestí, ale současně stimuluje i vlastní imunitní systém. Zjednodušeně řečeno, necháte se na jednu až tři minuty zavřít do kryokomory, kde vás pořádně zchladí až do – 110 °C.
Tip 5: Imunitní systém je třeba prodýchat
V každodenním hektickém životě jsme si zvykli dýchat příliš krátce a příliš povrchně, tedy pouze do hrudníku. Jenže takto přijímáme málo čerstvého vzduchu, takže se do těla dostává málo kyslíku. To lze poměrně snadno a hlavně rychle změnit správnou technikou dýchání. A jak na to? Posaďte se vzpřímeně a jednu ruku si položte na břicho. Když se zhluboka nadechnete, měli byste vnímat, jak se vám zvedá břišní stěna. Těsně před vydechnutím zadržte dech a pomalu vydechněte. Správné dýchání lze trénovat například s pomocí jógy.
Tip 6: Myjte si ruce
Tohle nás učila už maminka a paní učitelka v mateřské školce. Základ je si v určitých situacích mýt ruce mýdlem a vodou. Platí to zejména po toaletě, když přijdeme odkudkoli domů, při vaření, zkrátka vždy, když jsme před tím sáhli na povrchy, které by mohly být jakkoli kontaminované. Imunitní systém vám poděkuje za alespoň dvacet až třicet vteřin, kdy je jasné, že si ruce umyjete opravdu důkladně.
Tip 7: Imunitní systém vyžaduje pitný režim
Naše tělo potřebuje dostatek tekutin. A kdo jich spotřebuje hodně, alespoň 1,5 až 2 litry denně, zvyšuje současně výkon imunitního systému. Největší část tvoří čistá neperlivá voda, zbytek minerálky a bylinkové čaje.
Tip 8: Snižte stres a relaxujte
Všichni se každou chvíli cítíme ve stresu. Když však stres přejde do chronického stavu, může ohrozit nejenom duševní zdraví, ale také imunitní systém. V takovou chvíli se stáváme náchylnějšími k infekcím a nemocem. Je proto dobré naučit se se stresem správně pracovat. Jak na to, zjistíte zde.
Tip 9: Pozitivní myšlení vás udrží zdravé
Můžeme si o sobě myslet, že jsme zdraví? Doposud nebyl vliv optimismu na imunitní systém příliš probádán, přesto počáteční studie ukazují, že svět myšlenek a pocitů může skutečně mít vliv na obranyschopnost těla. Izraelský technologický institut v Haifě provedl experiment, při kterém hormon štěstí dopamin aktivoval u myší určité části imunitního systému. Už z toho je jasné, že pozitivní myšlení je zkrátka zdravé.
Tip 10: Imunitní systém a spánek
Ve všem, co můžeme aktivně udělat pro posílení obranyschopnosti těla, je spánek absolutní jedničkou. Vědci z univerzity v Tübingenu totiž zjistili, že během spánku dochází k regeneraci určitých obranných buněk, které příznivě ovlivňují právě imunitní systém.