Jablečný ocet obvykle používáme jako přísadu do salátů. Málokdo si ale uvědomí, co všechno tahle kyselá tekutina umí a jak moc je prospěšná zdraví. Čím vším nás tedy jablečný ocet může překvapit?
Kromě toho, že jablečný ocet skvěle dochutí syrovou zeleninu, umí ulevit od některých zdravotních problémů. Funguje i jako přírodní zkrášlovač. V jaké podobě mu dáte šanci?
Jablečný ocet pro zdraví
Ocet získaný z fermentovaných jablek má nejen výhody konvenčních druhů octa, ale obsahuje také zdravé jablečné a další složky. Jak uvádí web Healthline, najdete v něm především beta-karoten, kyselinu listovou, vitamíny B1, B2, C, E a A, minerály jako vápník, hořčík, železo, fluor, sodík, kyseliny, vlákninu a stopové prvky. Jablečný ocet se tradičně osvědčuje jako domácí přírodní lék při těchto potížích:
Zažívací problémy
Pokud si chcete zlepšit trávení po mastném jídle, nemusíte nutně vypít skleničku něčeho ostřejšího na slehnutí. Zdravější alternativou bez alkoholu je směs jablečného octa. Stačí, když do sklenice vody vlijete jednu až dvě čajové lžičky tohoto ochucovadla, zamícháte a vypijete. Jablečný ocet stimuluje trávení, podporuje produkci zažívací tekutiny a zabraňuje tvorbě hnilobných bakterií ve střevech.
Pálení žáhy
Bolest typická pro pálení žáhy, která stoupá z břicha do krku, je vyvolána překyselením nebo nerovnováhou hodnoty pH v žaludku. Podle webu Healthline jablečný ocet normalizuje tuto hodnotu a prostřednictvím alkalického účinku stabilizuje acidobazickou rovnováhu, která je obvykle příliš kyselá. Chcete-li účinně zmírnit pálení žáhy, můžete si po jídle vzít lžíci jablečného octa rozpuštěného ve sklenici vody. Pokud se však příznaky do několika dnů nezlepší, měli byste navštívit lékaře.
Zrychlení metabolismu
Nařeďte dvě čajové lžičky jablečného octa 250 ml vlažné vody a vypijte směs na lačno po ranním vstávání. Tak stimulujete metabolismus přirozenou cestou. Vyčkejte přibližně čtvrt hodiny, teprve pak se nasnídejte. Kromě toho, že si dáte jablečný ocet ráno, můžete si ho namíchat až třikrát denně, případně osladit půl lžičkou medu. Nápoj z jablečného octa má i další zdravotní výhody: Zlepšuje průtok krve, zvyšuje výkon ledvin, posiluje imunitní systém a tělo čistí a detoxikuje.
Jablečný ocet a cukrovka
Podle studie American Diabetes Association se ukazuje, že jablečný ocet může pomoci s diabetem 2. typu a podporou léčby poruch hladiny cukru v krvi, které jsou způsobeny inzulinovou rezistencí. Kyselina octová, kterou obsahuje, totiž zpomaluje produkci glukózy během trávení a reguluje hladinu cukru v krvi. Pokud si dáte dvě polévkové lžíce jablečného octa denně před dvěma jídly, má tělo více času na zpracování cukru. Studie dále upozorňuje, že byste rozhodně neměli překročit tuto dávku a především je nutné informovat lékaře.
Infekce močového měchýře
Kyselina obsažená v jablečném octě, stejně jako kombinace enzymů a minerálů, podporuje hojení nepříjemných infekcí močového měchýře. V případě akutních infekcí vypijte sklenici vody se dvěma lžícemi jablečného octa dvakrát až třikrát denně, abyste zabránili množení bakterií v močových cestách. Současně se tak vyhnete opětovnému zánětu močového měchýře.
Jablečný ocet jako pomocník hubnutí
Jablečný ocet vám pomůže zhubnout zdravě. Jak už jsme zmínili, kyselina v něm obsažená aktivuje trávení a tím zrychluje metabolismus. Díky regulaci hladiny cukru v krvi pocit sytosti vydrží déle a nebude vás tak honit mlsná. K povzbuzení trávicích pochodů vám budou stačit dvě lžičky jablečného octa denně.
Ústní hygiena
Jablečný ocet zabíjí bakterie a může bělit zuby, takže je ideální jako ústní voda. Navíc pomáhá snižovat zápach z úst a předchází vzniku různých aft. Ústní vodu si vyrobíte snadno, stačí smíchat dvě čajové lžičky octa se ¼ litrem vody a vykloktat. Určitou výhodou je, že když tuto ústní vodu polknete, nic se nestane. Jenom pozor na to, že byste si měli nakonec vždy ještě ústa vypláchnout obyčejnou vodou, aby nedošlo k podráždění skloviny a sliznice.
Šampon nebo kondicionér
Jablečný ocet dokáže nahradit drahé šampony a kondicionéry. Půl lžíce rozpuštěné v šálku vody jemně čistí vlasy, odstraňuje mastnotu, zklidňuje svědění pokožky hlavy a omezuje tvorbu lupů. Vlasům dodá větší objem a lesk. Směs nechte působit jednu až dvě minuty a po té opláchněte vlažnou vodou. Než se ale pustíte do mytí vlasů, nejprve vyzkoušejte na malé ploše reakci vaší pokožky na ocet.
Čištění obličeje
Trápí vás mastná pleť, poškozená jizvami po akné? Pak začleňte jablečný ocet do každodenní péče o obličej. Pro přírodní pleťový toner smíchejte jeden díl octa se dvěma díly vody, v závislosti na požadovaném množství. Směs nanesená vatovým tampónem vyčistí pokožku a přispěje ke zmírnění jizev. Při aplikaci se vyhněte očnímu okolí.