Někteří lidé perou oblečení pouze tehdy, když jsou na něm vidět skvrny nebo je cítit. Jiní hodí tričko, kalhoty nebo spodní prádlo do pračky už po jednodenním nošení. Jak často je dostačující a kdy měnit například ručníky.
Svrchní oblečení – svetry
Asi nejsnadnější péče je o oblečení, které nenosíme přímo na těle. V případě svetrů je tak naprosto v pořádku, když si vezmeme stejný několik dní po sobě. O tom, kdy je čas vyprat, rozhoduje materiál. Pokud je svetr vyrobený z přírodních vláken jako je vlna nebo kašmír, stačí jej po nošení pověsit na čerstvý vzduch. Jde o to, že příliš časté praní v tomto případě zatěžuje vlákno.
Syntetické tkaniny, jako je polyester, naopak rychleji absorbují pachy a nejpozději po třech dnech by se měly vyprat v pračce.
Ručníky
Když přijde řeč na praní ručníků, řada lidí nad nimi mávne rukou. Vlastně je to svým způsobem logické, jelikož po nich sáhnete jen tehdy, když máte umyté ruce nebo osprchované tělo. Na rozdíl od oblečení, které si převlékáme, když je špinavé, zpocené apod., ručníky je ale třeba měnit jednou týdně. Jde o to, že se používají několikrát denně a špatně schnou, což vytváří ideální podmínky pro bakterie a choroboplodné zárodky. Ty se dostávají do froté, kde se vesele množí. To je i důvod, proč byste nikdy neměli používat na ruce a obličej stejný ručník.
Lůžkoviny
V posteli bývá nejenom teplo, ale i vlhko, protože se zkrátka v noci více či méně potíme. Proto je nutné lůžkoviny, stejně jako oblečení, pravidelně převlékat. Pokud se v noci silně potíte, spíte nazí nebo jste alergičtí na roztoče z domácího prachu, měli byste ložní prádlo měnit každý týden. V běžných případech stačí dvou až třítýdenní časový interval. Pro optimální čistotu je vhodné povlečení z bavlny nebo mikrovlákna, které snese praní v pračce na 60 stupňů.
Pyžamo bývá opomíjené oblečení
Přitom byste ho měli brát jako ostatní oblečení, které nosíte přímo na těle. Kvůli nočnímu pocení je třeba ho prát po třech až čtyřech dnech. Možná to zní jako nadsázka, ale vyplatí se ji nepodceňovat. Bakterie, které se hromadí v příliš dlouho nošeném pyžamu, totiž zvyšují riziko infekce.
Spodní prádlo je intimní oblečení
Z toho důvodu byste k němu měli přistupovat s maximální péčí. Zatímco kalhotky pro jednom nošení automaticky házíme do koše na prádlo, horší je to s podprsenkami. Ženy je totiž nosí obvykle mnohem déle. Nemělo by to však být více než tři až čtyři dny v kuse.
Sportovní oblečení
U sportovního oblečení, konkrétně podprsenek, je situace jiná. Stejně jako topy a legíny by se měly prát po každém tréninku. K tomu ovšem nemusíte zapínat pračku. Po lehkém tréninku stačí sportovní oblečení vyprat v ruce s trochou sprchového gelu nebo šamponu. Jestliže je ale máte na sobě po třetí nebo po čtvrté, hoďte vše do pračky. Při tomto praní se vyhýbejte vysokým teplotám a aviváži. Snižují totiž elasticitu materiálu a tím ho poškozují.
Džínové oblečení
Podobně jako na vlnu i na džínová vlákna má negativní vliv příliš časté praní. Džínové oblečení tak ztrácí barvu a začne vypadat obnošeně. Abyste džíny uchovali v co nejlepším stavu co možná nejdéle, perte je pouze jednou za čtyři týdny. Mezitím je dávejte pravidelně vyvětrat. V případě, že si je ušpiníte, vám samozřejmě nezbude nic jiného než je vyprat.