S příjemně se zvyšujícími hodnotami na venkovním teploměru se bohužel objevuje i nepříjemný problém, a sice bodavý hmyz. Pokud nefandíte chemii, anebo ji zkrátka nechcete či nemůžete používat, vyzkoušejte přírodní prostředky, které vosy a komáry zlikvidují stejně spolehlivě.
Kromě běžně dostupných repelentů, na vosy a komáry fungují různé bylinky, které je udržují v dostatečné vzdálenosti od míst, kde se obvykle pohybujeme. Kromě toho voní rozhodně lépe, než kterýkoli chemický prostředek.
Na komáry a vosy s levandulí
Levandule obsahuje vysoké množství éterických olejů, které komáři a vosy doslova nesnášejí. Pořiďte si tyhle krásné, modrofialové rostliny v květináči a můžete je umístit na okenní parapet nebo balkon, kde vytvoří pomyslný neviditelný štít proti tomuto dotěrnému hmyzu. Pokud máte zahradu, určitě byste je měli zasadit i tam, třeba kolem venkovního posezení. Tak vás při odpočinku nebude nic obtěžovat.
Pomohou i tradiční muškáty
Vosy a komáry nepustí do interiéru ani muškáty neboli pelargónie. Jedná se o takzvané hrnkové rostliny, které tvoří tradiční výzdobu venkovních okenních parapetů. Pěstovat je ale můžete samozřejmě i na balkóně, terase, či kdekoli v zahradě, ovšem pouze v květináči nebo truhlíku. Ať už je umístíte kamkoli, svou intenzivní vůní spolehlivě odradí všechny vosy a komáry, a nejenom ty.
Zkuste to s rajčaty
Pokud raději pěstujete zeleninu než květiny, pořiďte si rajčata, která vám budou krásně plodit na terase i balkóně. Máte tak jistotu, že vás při večerním posezení nebude obtěžovat otravné bzučení. Můžete také nakrájet listy rajčat na malé kousky a nechat je talířku v ložnici. Vosy a komáry tím spolehlivě odradíte.
Vosy a komáry odradí i koření
Kromě levandule najdete éterické oleje, které vosy a komáři nesnášejí, také v bazalce, mátě, tymiánu, rozmarýnu nebo třeba hřebíčku. Bylinkám to bude slušet na parapetu za oknem nebo na terase. Nejenom že krásně provoní vzduch, dochutí jídlo i různé nápoje, ale zbaví vás i obtížného hmyzu. Jenom pozor na to, že rozmarýn byste neměli dávat vedle květin. Kromě vos a komárů totiž zahání i pro květy důležité včely. Pokud nemáte k bylinkám přístup, anebo je zkrátka nechcete, či nemůžete pěstovat, pořiďte si z nich alespoň éterické oleje. Nakapané v aroma lampě odvedou stejně dobrou práci.
A tu o česneku a zázvoru znáte?
Ve středomořských pokrmech se hodně používá kombinace česneku s citrónovou trávou. Asi si umíte představit ten odér. Jenže právě tahle vůně zabírá na vosy a komáry, takže vás při posezení venku nebudou obtěžovat. A o to jde… Jestli ale také nesnášíte česnek, vezměte kus čerstvého zázvoru, nakrájejte ho na plátky a položte na terasu nebo balkon.
Domácí léky na komáří nebo vosí štípnutí
Když už vás přece jenom tenhle nepříjemný hmyz štípne a nemáte při ruce klasické přípravky z lékárny, vyzkoušejte rostlinu Aloe Vera. Stačí odříznout list, opláchnout ho, nastřihnout a vytlačit gel z vnitřku na postižené místo. Jelikož má aloe i protizánětlivé vlastnosti, nemusíte vpich dezinfikovat. Pocit svědění zklidní petržel, kterou nasekejte na drobno, aby se uvolnily esenciální oleje, a snězte. Na vosy a komáry tradičně funguje cibule. Rozkrojte ji a řezem potřete postižené místo. Jelikož síra obsažená v cibuli má antibakteriální a dekongesční účinky, otok brzy splaskne a neudělá se v něm zánět, jak to někdy od vosích a komářích štípnutí bývá.
Domácí repelent na vosy a komáry
K pobytu venku je důležité používat repelenty. Není nic snazšího, než si takový vyrobit doma. Stačí do menší lahvičky s rozprašovačem odlít kvalitní olivový olej, přidat nasekanou bazalku, citronovou trávu, levanduli nebo rozmarýn, záleží, co máte k dispozici, a nechat alespoň týden louhovat. Pak stačí nastříkat na odkrytá místa, paže, nohy a dekolt. Aromatizovaný olej vás nejenom ochrání, ale krásně vyživí pokožku. Jenom pozor na to, že je třeba nejprve vyzkoušet na malém kousku pokožky vyzkoušet případné alergické reakce na nějakou složku v tomto domácím repelentu.