Vlasy vyžadují v každém ročním období jinou péči. Zejména v ranním chladnu, mlhách a při přechodech zevnitř ven a naopak, kdy dochází k rychlému střídání velkých teplotních rozdílů, dostávají pořádně zabrat. Na co všechno je třeba si dát pozor právě teď?
Aby vaše vlasy netrpěly, dopřejte jim několik pečujících triků, které je udrží zdravé a krásné i v období, kdy jim počasí zrovna nepřeje.
Čepice znamená hydrataci
Bez šály a čepice se v sychravém podzimním a zimním počasí neobejdeme. Pravdou ale je, že pro vlasy jsou tyto dva doplňky pohroma. Vlasy totiž elektrizují a tím je vysušují. Jenže co s tím, když nás čepice v nevlídných dnech ochrání před nastuzením, takže přestat ji nosit by byl hazard se zdravím. Není nic snazšího, než vlasům dodat potřebnou hydrataci. O to se postarají hydratační šampony a také vlasové oleje.
Vlasy a přírodní kosmetika
Výběr správné vlasové kosmetiky je důležitý v jakémkoli počasí, tedy nejenom v zimě, ale také v letním horku. S ohledem na zdraví by měly dostat přednost přípravky bez sulfátů. Nejenom vlasy, ale i vlasová pokožka vám poděkuje za patřičnou péči. Jednou týdně jí proto dopřejte vlasové tonikum, které ji ošetří a vyživí.
Vlasy potřebují vitamíny a minerály
Nedostatek vitamínů a minerálů v organismu se kromě skrytých zdravotních potíží často projevuje i na vzhledu. Jedním z indikátorů bývá špatná kvalita vlasů. Zejména v zimním období, kdy nemáme dostatečný denní příjem ovoce a zeleniny, mohou tak vlasy vypadávat, lámat se a třepit. Snažte se jim proto dodat zejména železo, jehož nedostatek je častým důvodem padání vlasů. Získáte ho z červeného masa, oříšků, zejména pistácií a kešu, a z luštěnin a obilovin.
Třepení a lámavost vlasů má na svědomí nedostatek vápníku, který doplníte mákem nebo mléčnými výrobky. Dalším nezbytným minerálem pro správné fungování vlasů je jód, který najdete zejména v mořských rybách. Pokud chcete, aby vám vlasy rostly rychleji a byly silné, doplňte do organismu zinek. Ten se nachází také v rybách a rovněž v semínkách. Pružnost vlasům dodá křemík, jehož zdroj můžete čerpat z luštěnin, cereálií nebo zeleniny.
Nedostatek vitaminů A a E může být důvodem toho, že se vám hodně mastí vlasy, zkuste tak přidat do jídelníčku více mléčných výrobků, listové zeleniny a ořechů. Pokud patříte mezi vegany, vegetariány, nebo vám jenom některá z výše uvedených potravin nechutná, je určitě vhodné deficit minerálů a vitaminů nahradit doplňky stravy.
Největší zimní prohřešek
Víte, jak svým vlasům nejvíce ublížíte? Jednoznačně tehdy, když je mokré nebo vlhké vystavíte mrazu. Obecně, tedy bez ohledu na současnou situaci, se tak děje po návštěvách plaveckého bazénu, které jsou v zimě oblíbeným způsobem, jak se udržet v kondici. Dobré není ani ranní mytí vlasů v tomto ročním období, protože je v ranním spěchu sotva ráno pořádně vysušíte. U mokrých či vlhkých vlasů dochází k rychlému narušení jejich struktury a péče pak bývá mnohem náročnější.
Dejte vale stresu
Podzim a zima patří k nejdepresivnějším obdobím v roce. Důvodem bývá nedostatek světla, chlad, pošmourno. Ke skleslé náladě nepřispívá ani konec roku a stresující blázinec, stejně jako přípravy na Vánoce. Věnujte se proto raději rodině, adventním zvykům a pohodě. Dárky se dají nakoupit online, stejně jako se nikdo nezblázní z toho, že nemáte umytá okna. A když už je řeč o vlasech, faktem zůstává, že na těch se stres podepisuje celkem nepříjemným vypadáváním, což si nepřeje nikdo.
Text: Komerční prezentace
Foto: Freepik, archiv firem