Jsou lidé, kteří svým projevem popírají biologický věk. Zkrátka jim to pálí natolik, že působí klidně i o deset a více let mladším dojmem. A není důvod, proč byste tak nemohli druhým připadat i vy. Stačí, když budete dodržovat následující tři rady.

Nejprve špatná zpráva. V životě nic není zadarmo, takže ani biologický věk nepřelstíte lusknutím prstů. Pro udržení či zvýšení mentální zdatnosti budete muset cvičit. Pravidelně a dlouhodobě. Když si ovšem vyberete správný trénink, který vás bude bavit, vlastně vám ani nepřijde, že něco musíte, protože to budete dělat s chutí.

A teď ta dobrá zpráva. Nemusíte kvůli tomu chodit do posilovny, jelikož mozek je třeba trénovat jiným způsobem než tělo. Mozková cvičení nejenom bystří smysly, ale současně oddalují i závažná onemocnění jako je například Alzheimerova choroba či další degenerativní změny související s poklesem výkonnosti mozku. Co všechno tedy můžete udělat pro své duševní zdraví a biologický věk?

Věnujte se muzice

Každý, kdo se učí hrát na nějaký hudební nástroj, stimuluje nespočet buněk v mozku. Důvod je celkem jednoduchý. Proces hraní vyžaduje nejenom soustředění, ale také fyzickou koordinaci. Zkuste si například představit hru na klavír, při které občas jedna ruka vyťukává jiný prstoklad než druhá. A to nemluvě o používání pedálů. Mimochodem, v tomto případě není rozhodující výběr nástroje, ale spíš to, jak často a intenzivně cvičíte.

Možná i časem zjistíte, že kromě zbystření mysli má hudba na vás příjemně uklidňující účinek, umí zlepšit náladu a jejím prostřednictvím se dokážete alespoň na krátký čas zbavit stresu a nepříjemných starostí. I kdybyste zůstali jenom u přehrávání jednoduchých lidových písniček, tyto dva benefity rozhodně stojí za to, abyste nějaký nový nástroj vyzkoušeli a současně tak přelstili biologický věk.

Choďte tancovat

Možná by vás to ani nenapadlo, ale tanec je ideální posilovač mozku. Právě kombinace zraku, sluchu, pohybu a s tím spojeného přemýšlení nad kroky a hudbou vyžaduje spolupráci obou polovin mozku. Čím více se budete zajímat o novou hudbu a styly a budete je zkoušet, tím lepší efekt vám tancování přinese, o vlivu na váš biologický věk nemluvě. I když současná doba jakýmkoli výukovým kurzům, tance nevyjímaje, příliš nepřeje, domluvte se třeba jen s pár přáteli a zkoušejte nové tance i v domácím prostředí. Spousta prvku se dá navíc odkoukat i z různých online tanečních cvičení.

Biologický věk porazíte cizími jazyky

Neexistuje efektivnější trénink než studium nového jazyka. Pokud na to nemáte čas, zkuste se alespoň zdokonalovat v tom, který už ovládáte. Stávající znalosti můžete neustále rozšiřovat učením nových slovíček a frází. Kromě klasických jazykových kurzů dnes lze studovat jazyky také online, třeba i s rodilým mluvčím. Nově nabyté jazykové znalosti se snažte uplatnit v praxi. Pomůže vám čtení cizojazyčných knih, blogů. Nebojte se v daném jazyce komentovat i různé události, fotografie na sociálních sítích. V ideálním případě je vhodné trénovat cizí jazyk v zahraničí, třeba na dovolené. Tahle schopnost vám navíc pomůže snáz navazovat nové sociální kontakty, rozšířit obzory a možnosti, jak se posunout dále.