Snadno se řekne, zkuste si nebrat si věci příliš osobně. Jenže, když vás od rána prudí šéf za něco, co jste neudělali, partner/ka se urazí kvůli nedorozumění a kolegové si špitají za vašimi zády, celkem rychle nabudete dojmu, že se proti vám spikl rovnou celý svět. Jak z toho ven?

Naučit se nebrat si věci osobně je poměrně těžké, pokud se vám to podaří alespoň z půlky, ušetříte si mnohá trápení a starosti. Podívejte, co pro web Psychology Today radí zkušená vztahová koučka Natalia Juarez.

1. Každý má svoji pravdu

Všichni věříme, že veškerá energie tohoto světa se týká nás osobně. Faktem ale je, že každý člověk, se kterým jednáme, se v první řadě zabývá sám sebou. Ne každý se probouzí s dokonalým sebevědomím a snahou kritizovat především slabosti ostatních. Obvykle totiž vyhodnocujeme věci, které se dějí hlavně nám. Jsme pouze součástí velké hádanky, a proto nemusíme spojovat veškerou vinu, všechny chyby a každou mizernou náladu se svými činy a brát si věci příliš osobně.

2. Nedívejte se jen na bolístky

Každý člověk má jiné bolístky, na které reaguje. Někteří lidé jsou například citliví, pokud jde o jejich vzhled, jiní neustále pochybují o svých pracovních schopnostech. V každodenním životě pak čekáme, až přijde někdo, kdo nám znovu potvrdí, že takoví skutečně jsme. Místo toho bychom ale k takové situaci měli přistupovat mnohem realističtěji. Nejlepší je udělat krok zpět a zkusit se na podobné starosti podívat z co možná největšího nadhledu.

3. Vy osobně se znáte nejlépe

Problém často bývá v malém sebevědomí. Naučte se proto mít nejprve rádi sami sebe. Nejdůležitější přijetí nepochází zvenčí, ale z našeho vlastního nitra. Nezáleží na tom, jestli máme na Facebooku 200 lajků, že šéf chválí naši práci či nám partner/ka každý večer říká, miluji tě. Je důležité se více naučit poznávat sami sebe, stát si za svými názory, schopnostmi, nehroutit se. Ti, kterým se to podaří, přestanou být osobně závislí na názorech ostatních. Kritiku ve všech jejích formách tak budou brát s mnohem větším nadhledem.

4. Buďte sami příkladem

Velký Mahátmá Gándhí kdysi řekl: „Buď pro sebe tou změnou, kterou v tomto světě chceš.“ Jinými slovy, pokud si přejete, aby se k vám ostatní chovali lépe, chovejte se tak k nimi i vy. Protože to, co vysíláme, dostáváme zpět. A první změnou může být častější úsměv.

5. Řešení konfliktů

Trápí vás osobně jednání druhých lidí vůči vám? Zejména špatně snášíte kritiku? Možná to bude chtít přistoupit k ní jinak. Názorové rozdíly byly, jsou a budou, ale jenom konstruktivní diskuze nás posune dál. Takže až se příště dostanete do podobné situace, zkuste místo – chováte se ke mně hrozně – říci – nerozumím, co máte na mysli.

6. Nechte být to, co nelze změnit

Jsou situace, které se zasekly ve slepé uličce. Cholerický šéf se zásadně nezmění a egocentrický přítel pravděpodobně nebude pozorným posluchačem. V takovém případě by měl člověk najít odvahu a vyvodit důsledky. Každá práce, každé přátelství, každý vztah má svůj čas. Některé jsou určeny na dlouhou dobu, jiné se již po několika letech vyčerpají. Přiznat si to vyžaduje hodně velké úsilí. Na druhou stranu vám takový krok pomůže se osvobodit od negativní energie a začít znovu.