Vytváříme si problematické vztahy, rozcházíme se, vracíme se k sobě anebo hledáme nové lásky, které často končí stejně. Existuje vůbec něco takového jako spokojený vztah?
Máme pro vás dvě zprávy. Za prvé, spokojené vztahy nevymřely. Za druhé, spokojené vztahy nejsou zadarmo. Významný německý psycholog Manfred Hassebrauck ve své knize Der kleine Liebesberater: 100 Antworten zu Sex und Partnerschaft (Malý poradce lásky: 100 odpovědí na sex a partnerství) uvádí řadu příkladů, co dělat pro spokojený vztah. Vyplývá z nich několik zásadních věcí. Tady jsou:
Pro spokojený vztah je plusem podobnost
Sice se říká, že protiklady se přitahují, ale jak si budou dlouhodobě rozumět například milovnice pohybu a pecivál? Možná to jeden či druhý chvíli vydrží a překonají se, ale po čase je takové partnerství nepochybně přestane bavit. Takže ve skutečnosti je podobnost klíčem k tomu, abyste prožívali spokojený vztah. Neznamená to ovšem, že byste měli být ve všem stejní, ale měli byste se shodovat alespoň v základním nastavení.
Partner/ka si zaslouží více pozitiv
Smutné, ale pravdivé. Jak uvádí psycholog Hassebrauck v publikaci, lidé mají tendenci vnímat negativní chování svého partnera až pětkrát více než pozitivní. Jednu kritickou poznámku tak „smázne“ teprve pět komplimentů. Zkuste se zamyslet nad ním, jestli vy sami jste tak dokonalí a snažte se na partnerovi vidět především pozitivní věci.
Spokojený vztah: komunikace a nezávislost
Partnerské vztahy často hynou na úbytě nesvobody. Nepořizujte proto partnerovi obojek ani krátké vodítko. Stejně jako vy, i on je dospělý člověk, který si při dodržení základních pravidel slušnosti může dělat co chce. Kromě nezávislosti určuje spokojený vztah i správná komunikace. Že jste si už všechno řekli? Tak to je začátek konce. Typickým příkladem takových dvojic bývá tichý večer u televize. Zkuste ho změnit. Vždycky můžete zavést řeč na film, který právě běží nebo herce, kteří v něm hrají. Odtud je pak už krůček k tomu se zeptat, jak se on či ona měli během dne, anebo co podniknete o víkendu. Je také důležité vzájemně mluvit o svých pocitech a přáních.
Umění správné hádky
Ani ten nejlepší vztah se neobejde bez hádky. Ostatně, jednou za čas je třeba pročistit vzduch všude. Umění totiž není v tom nehádat se, ale hádat se správně. To znamená držet se tématu a být konkrétní. Vyjasňování problému nepomůže obviňování, protinávrhy, narážky nebo sarkasmus. Cílem by nemělo být prosadit svou pravdu nebo spor „vyhrát“, ale najít společně řešení. Vyjádřete své pocity jasně, poslouchejte pozorně, co vám partner říká, a podělte se o to, čemu rozumíte. Jedině tak se může spor rozvinout do konstruktivního dialogu, který končí řešením, jež je pro oba přijatelné.
Spokojený vztah potřebuje impulzy
Když se čerstvě zamilujeme, neustále na tom druhém objevujeme něco nového. Jak upozorňuje Manfred Hassebrauck, to však do dvou let odezní. Abychom znovu nastartovali stav vzrušení z nových věcí, je vhodné vyzkoušet nějaké fyzické aktivity. Například skočit padákem, naučit se jezdit na koni nebo lézt ve skalách. Ono je vlastně jedno, co si vyberete, hlavně aby to pro vás bylo nové. Takové zážitky ze sdíleného dobrodružství totiž spokojený vztah posilují a partnery ještě více spojují.