Správné vstávání vyžaduje něco jiného, než neustále se opakující zamačkávání budíku a zdlouhavé polehávání v posteli, ze které se nám nechce vylézt ani za nic. Podívejte se na devět chyb, které vám kazí ráno a do nichž byste to neřekli.
Co všechno nám kazí ráno? Tak třeba podřimování i po třetím zamáčknutí budíku. Prohlížení sociálních sítí, které nás logicky připravuje o čas, takže pak začátek dne strávíme ve stresu, abychom vůbec stíhali dorazit do práce včas. Víte, že pozitivní začátek dne ovlivňuje jeho další průběh? Platí, že když odcházíte z domova v dobré náladě, zdaleka se hned tak nenaštvete.
Jak se nám tedy podaří nastartovat den, závisí na různých faktorech. Tak třeba těmto devíti chybám byste se rozhodně měli vyhnout.
1. Kontrolujete telefon
Většinu z nás budí chytrý telefon. Po zamáčknutí budíku není nic snazšího, než ihned zkontrolovat zprávy, e-maily nebo sociální sítě. To vše ale stojí drahocenný čas, který v tuto denní dobu většinou nemáme a který následně vytváří stres, jež nám kazí ráno. Co vám uteče, když s tímto začnete až po ranní rutině? A tady se dostáváme k bodu dva.
2. Absence rutiny kazí ráno
Je velmi důležité stanovit si režim hned od rána. Necháte-li si tuhle část dne proklouznout mezi prsty, možná ztrácíte nejproduktivnější čas. Jak uvádí pro Psychology Today kouč Martin Geiger, trvá přibližně tři týdny, než si vytvoříte ranní rutinu a na nové procesy si zvyknete, přesněji řečeno si je zautomatizujete natolik, že vám přijdou zcela přirozené.
3. Ranní podřimování
Ráno kazí ranní podřimování, které podpoříte budíkem mobilu s funkcí odložení. Ano, je rozhodně lákavé si ještě na pět minut „dáchnout“. Jenže když zazvoní budík, obvykle ho posuneme na další zvonění, často pak na další a ještě na další. A přesně tenhle krok nám kazí ráno i ranní rutinu. Když se už konečně probereme, zjistíme, že všechny cenné minuty jsou pryč a na nás čeká stresující uspěchané ráno. Co s tím? Použijte klasický budík bez volby odložení a vstanete hned…
4. Nechodíte spát v pravidelnou hodinu
Ti, kteří chodí chodí spát ve stejnou dobu a ve stejnou i vstávají, se cítí ráno odpočatí, uvolnění a fit. Pokud jednou jdete spát v deset večer a po druhé o půlnoci, nedivte se tomu, že vám únava kazí ráno a nemůžete se probrat. Vytvořte si v tomhle ohledu zvyk, který ocení i vaše vnitřní hodiny. Nehledě na to, že se vám tak bude i lépe usínat a spát.
5. Den bez plánu kazí ráno
Nejdřív se probudíte a pak začnete uvažovat nad tím, co byste mohli v daný den dělat. Problém je, že pokud začínáte den otázkou, tak co budeme dnes dělat, ztrácíte spoustu času čekáním, až se něco stane, na co můžete reagovat, místo abyste sami aktivně jednali a posouvali věci dopředu. Nejlepší je proto si večer sepsat seznam věcí, které byste chtěli druhý den zažít.
6. Nefandíte pohybu po ránu
Víme, je to těžké, sotva jste se vyhrabali z teplé postele, měli byste si obout boty a jít si zaběhat. Už tohle pomyšlení někomu kazí ráno. Představte si ale, že to pomáhá. Pohyb rozproudí krevní oběh, probudí vás a vyplaví endorfiny. Neznáme lepší způsob, jak začít den.
7. Děláte příliš mnoho věcí po ránu
Sice jste si vytvořili seznam úkolů, ale je poněkud dlouhý. Chcete cvičit, snídat, číst noviny, trochu uklidit, poslouchat podcast, kontrolovat sociální sítě a třeba zapnout pračku. Je lepší začínat postupně a přidávat činnosti jednu po druhé. Pokud chceme příliš mnoho, často se nám to nedaří, protože jsme přetíženi nebo zkrátka nestíháme. I takové chování kazí ráno…
8. Děláte příliš mnoho věcí současně
Ráno si vaříte kávu, přitom sbíráte věci poházené po bytě, mrkáte do compu na e-maily a ještě telefonujete s matkou, která potřebuje nutně vědět nějakou blbost. Pak si vzpomenete, že nemáte peněženku a začnete ji s telefonem na uchu hledat. Nakonec odejdete z domu bez kávy i peněženky a cítíte se ve stresu. Z toho vyplývá, že nejlepší je dělat v daný moment jednu věc než dvacet dalších. Nezapomeňte, že existují úkoly, které vás ráno stojí příliš mnoho času a přitom je pohodlně můžete udělat večer. Sem patří například balení kufrů nebo rozhodnutí, jaký outfit si vezmete do práce, na výlet apod.
9. Nevyužíváte dobu, kterou trávíte na cestě do práce
Odpovídání na e-maily, vytváření seznamů úkolů, kontrola sociálních sítí, to vše můžete zvládnout cestou do práce. Pokud jezdíte veřejnou dopravou, můžete se třeba věnovat osobnímu rozvoji posloucháním zajímavých podcastů. Cestu do práce můžete pojmout jako čas pro sport, tedy dojet tam na kole nebo vystoupit o jednu stanici dříve a zbytek dojít pěšky.