Přemýšlíte nad tím, jak v nastávajícím sychravém počasí usušit prádlo v interiéru? Aby to bylo rychle a bez plísní? Pokud nevlastníte sušičku, vyzkoušejte pár jednoduchých rad, díky kterým bude vaše prádlo brzy suché.
Zatímco v létě se prádlo na slunci a čerstvém vzduchu usuší snadno a rychle, takže po pár hodinách ho už můžete žehlit nebo rovnou uklízet do skříně, v zimě tomu bývá naopak. Obzvlášť velkým textiliím, jako je ložní prádlo nebo ručníky, trvá nekonečně dlouho, než pořádně uschnou. Ti z vás, kteří vlastní sušičku, to mají samozřejmě o něco jednodušší. Nutno ale dodat, že ani do sušičky nelze dávat všechny druhy prádla, takže otázku, jak v zimě efektivně usušit prádlo, budete nejspíš řešit v každém případě.
Jaké triky tedy použít, abyste prádlo správně usušili i v chladných měsících? A na co si dát pozor, abyste zabránili vzniku plísní nejenom v bytě, ale i na prádle jako takovém a ještě ušetřili energii?
1. Zvolte správný cyklus odstřeďování
Cyklus odstřeďování byste měli vždy zvolit co nejvyšší, zejména u velkých textilií a hrubších tkanin, které lépe zvládnou ždímání. Prádlo pak vyndáte z pračky s minimální zbytkovou vlhkostí, takže usušit ho pak už bude snadné.
2. Správné větrání pomůže usušit prádlo správně
Správné větrání je alfa a omega všeho. Jelikož teplý vzduch absorbuje vlhkost lépe než vzduch studený, ostatně proto teplý vzduch slouží jako dobrý transportér vlhkosti, neměl by být v místnosti, kde chcete sušit prádlo. Abyste tedy prádlo zbavili vlhkosti, která je i ve vzduchu, musíte místnost pravidelně, po dobu asi pěti minut větrat. A to i v případě, že je venku vlhké a chladné počasí. Studený vzduch totiž obsahuje mnohem méně vlhkosti a proto dokáže usušit prádlo mnohem rychleji a efektivněji než vzduch teplý.
3. Umístění sušáku
Pokud nemáte v koupelně okno, určitě v ní nesušte prádlo. Pořiďte si mobilní sušák, který nainstalujte kolmo k otevřenému oknu v místnosti, kde budete prádlo sušit. Tak bude studený vzduch procházet mezi textiliemi, místo aby se pouze odrážel od první tkaniny na sušáku.
4. Vhodná místnost
Pro sušení prádla si vyberte tu největší místnost, kterou máte. V ideálním případě byste dokonce měli čas od času změnit umístění sušáku. Jde o to, že tak minimalizujete riziko plísní v interiéru.
5. Usušit prádlo zvládnete s vhodným topením
Abyste zvládli usušit prádlo rychle, měla by být v místnosti co nejnižší vlhkost. Platí, že čím je v místnosti tepleji, tím rychleji prádlo schne. Spotřebovává se ale také hodně energie, protože při sušení oblečení dochází k takzvanému ochlazení odpařováním. Nesnažte se tedy zapnout topení na co nejvyšší stupeň, ale zkuste najít zlatou střední cestu. Nezapomeňte, že pro nízkou vlhkost je důležitější správné větrání.