Zrychlit metabolismus je vhodné zejména po vánočním hodování, kdy kila skáčou nahoru o sto šest. Zhubnout tak dokážete snadno i bez dietních omezení, která často doprovází nepříjemný jojo efekt. S naším plánem vám bude stačit především pravidelně jíst, zařadit do jídelníčku zeleninu, ovoce a nezapomenout na pohyb.

Metabolismus neboli spalování je alfou a omegou štíhlé postavy. Pokud dobře funguje, nemusíte se trápit řízeným hubnutím. V případě zpomalení stačí projít kolem hrnců a hned máte o pár kilo víc. Jak tedy zrychlit metabolismus, aniž byste museli podstupovat například drastické diety?

Jezte pravidelně

Aby metabolismus šlapal hladce a na plné obrátky, potřebuje pravidelný přísun jídla. V ideálním případě až pětkrát denně. Tento stravovací systém jednak zabrání vytváření tukových zásob a za druhé zrychlí spalování. Metabolismus je totiž „přinucený“ neustále zpracovávat potravu, takže nezleniví, a při správné skladbě jídelníčku může spalovat většinu den. Do pěti denních porcí by se vám měla vejít tři hlavní jídla a dvě svačiny.

Zařaďte ovoce a zeleninu

Ovoce je vhodné konzumovat k snídani, případně k dopolední svačině, v dalších částech dne je čas pro zeleninu. Je dobré si uvědomit, že ovoce a zelenina díky přirozenému obsahu vlákniny zasytí a vylepší proces zažívání, čímž se zrychlí celý metabolismus. Přednost dejte čerstvému šťavnatému ovoci s velkým obsahem enzymů, jako je ananas, kiwi nebo jablka.

Hlídejte si bílkoviny

Potřebujete zhubnout? Hlídejte si bílkoviny. Dokáží totiž zasytit na poměrně dlouhou dobu, takže vás po jídle nepřepadne brzy hlad. Přidávejte si bílkoviny v podobě sýra ke každému jídlu, ať již jako součást pokrmu nebo samostatný dezert. Kromě mléčných výrobků do jídelníčku patří maso, ořechy a luštěniny. Je třeba si uvědomit, že tyto zdroje nepokryjí celou denní dávku bílkovin. Tu dodáte s pomocí proteinů ve dvou denních porcích, třeba místo svačiny. Toto řešení je praktické i na cestách nebo v práci, kde nemáte čas a prostor na kvalitní svačinu.

Zrychlit metabolismus vám pomohou bílkoviny, třeba v tomto praktickém balení. Koupíte ZDE.

Nevynechávejte snídani

Dobrá snídaně tvoří základ celého dne. Po ránu nastartuje metabolismus a dodá energii na první polovinu dne. Pozor ale na to, co si naložíte na talíř. Vybírejte potraviny s nízkým glykemickým indexem, které vás na dlouho zasytí. Kromě sacharidů a bílkovin k snídani rozhodně patří i kousek ovoce nebo sklenička 100% džusu.

Jak nastartovat metabolismus? Zeleným čajem

Jeho zázračné schopnosti využívají Číňané už tisíce let. Zelený čaj je bohatý na antioxidanty, takže prospívá zdraví. Co vás ale bude v tomto případě zajímat asi víc, je skutečnost, že obsahuje i látku katechin, která dokáže nastartovat metabolismus.

Pozor na stres

Ten totiž často ovlivňuje to, jak jíte. Když je člověk pod stresem, nemívá čas se pořádně najíst, případně chuť na jídlo. Jsou lidé, kteří naopak přemíru stresu řeší přejídáním, což také není šťastné řešení.

Tabu jsou diety

Diety, a zejména ty drastické nebo jednostranné, přinutí organismus přepnout do úsporného režimu, který automaticky zpomalí i metabolismus. Platí jednoduchá úměra, čím častěji dietu držíte, tím hůře budete metabolismus probouzet k životu. S dietou sice dokážete zhubnout rychle, ale nikoli trvale.

Nezbytný pohyb

Hýbejte se alespoň třikrát týdně. Pravidelný pohyb totiž mění tukové zásoby na svaly. A svaly spotřebují větší množství energie než samotný tuk. Posilováním i aerobní aktivitou se tak zrychlí celkové spalování organismu. Rozhodně není nutné začít závodně sportovat. Podstatné zlepšení se dostaví už když zapomenete na auto, výtah a místo víkendového odpočinku u televize si zacvičíte.

Text: Komerční prezentace
Foto: Freepik.com, archiv firem