Jaro patří k oblíbeným ročním obdobím. Kromě pozitiv s sebou ale nese i nepříjemné faktory, které nám mnohdy na pár týdnů znepříjemní život. Jedním z nich je i takzvaná jarní únava. Víte, jak vzniká a jak se s ní vypořádat?
Jakmile jsme se vyhrabali ze zimního blues a jeho nepříjemného vlivu na psychiku, dostihla nás další sezónní nepříjemnost, a sice jarní únava. Také máte pocit, že jste v posledních dnech více apatičtí a ospalí? Může za to jarní změna počasí. „Když se oteplí, tělo reaguje rozšířením cév, snížením krevního tlaku a dochází k únavě,“ říká praktická lékařka Alice Peštová.
Konec zimního spánku
Jarní únava obvykle přichází, když je pár dní tepleji. „Tělo potřebuje asi tři až čtyři týdny, aby si na vyšší teploty zvyklo,“ dodává doktorka Peštová. „Problém je, když není stálé teplo, ale střídá se s chladnějšími časovými úseky. Tahle nesrovnalost organismus mate a způsobuje, že se jarní únava opakovaně vrací.“
Jarní únava a její příčiny
Nejenom změna klimatu je příčinou jarní únavy. Další roli hrají i následující faktory, na které byste se měli zaměřit:
Hladina melatoninu
Trochu to připomíná medvědy a jejich zimní spánek. „Lidé mají v zimě vyšší hladinu spánkového hormonu melatoninu a díku tomu se na jaře cítíme více unavení,“ vysvětluje psycholog Josh Krieger pro magazín Psychology Today. Navíc chvíli trvá, než se melatonin vrátí zase do normálu.
Intenzita světla
Doktor Krieger rovněž upozorňuje na zajímavý detail. Pokud jsme vystaveni většímu množství denního světla, dojde k posílení hormonální rovnováhy a uvolní se více endorfinů a serotoninu. Přestože tyto hormony mají účinek na zlepšení nálady a podněcují aktivitu, současně jsou příčinou toho, že se rychleji vyčerpáme.
Koho trápí jarní únava
Přechodem ze zimy do jara často trpí lidé citliví na počasí. Jarní únava dává zabrat jedincům s chronickým nízkým krevním tlakem a seniorům. A samozřejmě ji mnohem více vnímají i chronicky nemocní lidé.
Co pomáhá proti jarní únavě
1. Nastartujte svůj metabolismus pomocí zázvoru
Ráno vypijte sklenici zázvorové vody. Připravíte ji velmi snadno: přiveďte k varu půl litru vody spolu se třemi plátky zázvoru. Nechte vychladnout a podle chuti přidejte med a citron.
2. Jarní únava a zásaditá strava
Příliš mnoho masa, tučných sýrů, cukru, alkoholu a bílé mouky působí v organismu neplechu a současně podporuje jarní únavu. Raději se proto zaměřte na potraviny bohaté na zásadité látky. Do nich patří celozrnný chléb, brambory, jablka, hrušky, okurky, špenát, ořechy a za studena lisované oleje.
3. Únavu zažeňte sportem a pohybem na slunci
Je důležité podpořit krevní oběh. Třeba tím, že vytáhnete ze sklepa kolo a začnete na něm jezdit do práce nebo na menší nákupy. Pomohou i pravidelné procházky za hezkého počasí, jelikož přirozené sluneční světlo snižuje hladinu melatoninu a jarní únava tak nemá šanci vás dostat.
4. Jarní únava působí i na pleť
Zima se podepsala i na naší pokožce. Často bývá suchá a nažloutlá. Jedním ze způsobů, jak ji vrátit zpět do formy, může být thalassoterapie, což je tisíce let stará metoda pocházející ze starověkého Řecka, která v sobě spojuje léčivou sílu mořské vody, mořských rostlin a mořského bahna. Pokud se nechystáte k moři, rychlým řešením může být i pravidelná kontrastní sprcha.
5. Prodlužte si saunovou sezónu
Sauna jen pro chladné zimní dny? Ale vůbec ne! Zejména na jaře se tělo musí vyrovnávat s měnícími se teplotami a to nejlépe uděláte právě v sauně. Další výhoda: díky posílenému imunitnímu systému nebude mít jarní únava šanci vás doběhnout.
Rada na závěr: Pokud vaše únava trvá déle než několik týdnů, měli byste se poradit se svým lékařem, zda není příčinou nějaké závažnější onemocnění.