Rakouské jezero Attersee se nachází necelé dvě hodiny od hranic, což z něj dělá příjemně dostupný cíl nejenom prázdninových cest. To ovšem není jediné pozitivum, které toto ledovcové jezero nabízí.
Do oblasti Salzkammergutu neboli Solné komory, ve které jezero Attersee leží, se nejlépe dostanete přes Dolní Dvořiště a Linz po dálnici směřující na Salzburg. Ideální je použití navigace, ale rakouské značení tras podél silnic je natolik kvalitní, že se klidně obejdete i bez ní.
Jezero Attersee je vodní ráj
A to doslova. Dostane vás zejména jeho průzračně čistá voda, která láká nejenom ke koupání, ale také k potápění. Pozorování podvodního světa vás bude bavit už jenom proto, že viditelnost pod hladinou dosahuje až dvaceti pěti metrů. Kolem celého jezera funguje řada potápěčských center. Pokud s potápěním nemáte zkušenosti, můžete si v nich objednat instruktora. Komu tenhle sport zas až tak moc neříká, nepochybně využije bezpočet pláží ke koupání. Jsou umístěné na snadno dostupných místech, upravené a dokonce s kabinkami pro převlékání. Některé jsou veřejné, další patří k hotelům a penzionům. A nesmíme zapomenout ani na projížďky loděmi, které nabízejí pohled na okolní krásnou přírodu zase z jiného úhlu.
Svět umělců
Jezero Attersee je rovněž známé svou oblibou u řady slavných umělců. Největší stopy v této oblasti zanechal malíř Gustav Klimt. Nejenom, že sem každé léto řadu let pravidelně jezdil, ale také zde vytvořil řadu významných děl. Jeho působení zde důkladně mapuje muzeum Gustav Klimt Zentrum am Attersee v Schörflingu. Jak je o Gustavu Klimtovi známo, kromě malování byly jeho láskou ženy. Právě k Attersee jezdil pravidelně se svou přítelkyní rakouskou módní návrhářkou Emilií Flöge. Do Steinbachu se často uchyloval i hudební skladatel Gustav Mahler. Bydlel v běžném zájezdním hostinci, ale u jezera si nechal postavit malý domek, kde tvořil. Až do své smrti před před sedmi lety zde pobýval i významný rakouský hudebník a hudební publicista Nikolaus Harnoncourt.
Jezero Attersee na talíři
Nejspíš tušíte, že zásadní položkou na jídelním lístku místních restaurací jsou ryby. Na talíři můžete mít sivena, štiku nebo pstruha. Pochopitelně i tady dostanete poctivý řízek. Až se vyškrábete k některému z penzionů položených vysoko v kopcích, hustý vývar vás spolehlivě postaví na nohy. Jenom pozor na to, že rakouští kuchaři do něj přidávají křupavou zeleninu a výjimkou není ani křupavá baby kukuřice. Po dobré kávě a třeba palačince s ovocem a pořádnou porcí šlehačky si nezapomeňte vychutnat dechberoucí výhledy na jezero Attersee.
Co dodat?
Jezero Attersee díky rozloze necelých padesát kilometrů objedete za den. V některých místech je ovšem třeba dávat pozor, protože silnice mohou být velmi úzké. Navíc, kromě protijedoucích aut se budete muset vyhýbat i spoustě cyklistů. Rozhodně se vyplatí navštívit i nedaleké jezero Mondsee a jenom o kousek dál vzdálenější Wolfgangsee, které je údajně považováno za jedno z nejhezčích rakouských jezer. Ale o něm zase někdy jindy.