Kaizen je japonské slovo a Japonci jsou, jak známo, velmi orientovaní na kvalitu. Pokud tedy vašemu životu chybí návyky, které by vás posunuly k jeho lepšímu prožívání a následnému úspěchu, může být Kaizen pro vás řešením, jak dosáhnout určitých cílů, a navíc s trvalým efektem.
Každý člověk si dává v životě nějaké cíle a je celkem jedno, jestli jim říká předsevzetí, snaha posunout se někam dál, anebo touha něco dokázat. Obvykle lidé plánují změny na začátku roku, ale vlivem různých okolností si začneme slibovat v kterémkoli ročním období…
Věční začátečníci
Typickým příkladem je studium cizího jazyka. Abychom si mohli koupit v zahraničí alespoň rohlík, případně si přečetli Shakespeara v originále, přihlásíme se do jazykového kurzu. Chvilku vypadáme jako inteligenti, protože se odkudsi ze zasuté přihrádky podvědomí vyvalí základní znalosti ještě ze školy. Jenže pak přijde na řadu nová látka, kterou jsme neměli čas si po večerech procvičit kvůli čemukoli jinému, a samozřejmě důležitějšímu. Na hodině pak vypadáme jako negramoti. Plány na víkendové doučení ovšem padly, protože dorazili příbuzní z venkova. Další fázi učení zhatila rýmička, po ní konec světa a další katastrofy, které vám zabránily ve studiu. Po další návštěvě jazykového kurzu a opětovném předvedení vlastní osoby, co by prvotřídního nedouka se ovšem rozhodnete, že nejlepším řešením bude učebnice pro samouky. Do strany čtrnáct je to jistota, dále značně pochybné, příležitostné nahlížení a pozdější odklizení hluboko do knihovny.
A co teprve věčný boj s kily, tisíc podnikatelských startů či hledání spřízněné duše? Také nevyšlo? Možná nebude na vině smůla, ale váš přístup. Dobrou zprávou je, že s ním se dá něco dělat.
Definice cíle
Pro začátek pomůže, pokud si stanovíte přesný cíl, kterého chcete dosáhnout. Také byste si měli říci, do kdy chcete tohoto cíle dosáhnout. Tak například byste si rádi našli zajímavou práci. Je důležité vědět, jaký by měla být, proč vás bude těšit, co od ní očekáváte. Jednotlivé body k dosažení cíle si sepište, připevněte na nástěnku, skříňku, zkrátka kamkoli, kde je budete mít neustále na očích.
Přizpůsobte se výsledku
Tak dejme domu, že si hledáte novou práci. Je jasné, že pokud budete chodit do a z té stávající a jenom mrmlat, jaká je špatná a jak potřebujete novou, žádnou si nenajdete. Začněte se proto sebevzdělávat. Nemusíte trávit hodiny po práci v běžných kurzech, pro některé vybrané profese fungují dobře i online varianty. Najděte si společnost lidí, kteří vaši vysněnou profesi vykonávají. Čerpejte od nich nové informace, ptejte se, projevujte zájem. A také přestaňte žehrat na to, že ničeho v životě nedosáhnete. Buďte sebevědomí, chovejte se tak, jako byste už měli vysněnou práci doslova za rohem.
Žijte cílem
Rozhodně je důležité neodkládat cestu k cíli až na „někdy“. Vždycky se totiž najde důvod, proč momentálně nemůžete udělat nějaké kroky. Sžijte se s tím, čeho chcete dosáhnout. Chcete se například naučit francouzsky? Proč ne. Kromě obvyklého studia v kurzu můžete svou snahu o zdokonalení v tomto krásném, ale velmi těžkém jazyce podpořit tím, že si budete číst třeba knihy ve francouzštině, to nevadí, že se slovníkem. Pomůže i sledování francouzských filmů, na internetu si můžete najít skupiny, kde si můžete psát francouzsky s lidmi z celého světa a opět se tak v tomto jazyce zdokonalovat. Pomůže, pokud si větší cíle rozdrobíte na menší části. Budete tak sbírat malé úspěchy, které vás motivují k dalším krokům.
Je důležité si plnit především cíle, po kterých toužíte, které skutečně chcete. Jestliže jste dejme tomu chaotici a rádi byste se této vlastnosti zbavili, zkuste si najít vhodnou motivaci. Cílem k objevení schopnosti nastolení řádu může být například to, že budete konečně mít více klidu v životě a získáte větší jistotu a emoční stabilitu. Každý se může naučit dosahovat svých cílů. Existují lidé, kteří jsou přirozeně cílevědomí, výkonní, nenechají se odradit a věří si. A pak jsou takoví, kterým pomůže třeba právě metoda Kaizen.
Kaizen je o malých krůčcích
Metoda Kaizen vychází z již naznačeného, a sice že lepší je si dávat malé cíle, které nás dovedou k tomu velkému. Dobrým příkladem může být hubnutí. Co uděláte jako první, když zjistíte, že nedopnete kalhoty? Většina lidí se přihlásí do fitka, objedná si nesmyslně předražený dietní program a začne hladovět. Jak dlouho taková změna může vydržet. Měsíc? Možná i dva? Takový hubnoucí pokus obvykle končí zničeným tělem z nadbytku nezvyklého pohybu a pochroumaným zdravím z nedostatku vhodných živin ve vyváženém poměru vhodném pro správnou vnitřní stabilitu organismu.
Řešení? Zkuste svůj přístup otočit. Místo absolutní změny si denně ubírejte počet dortíků a zmenšujte jejich velikost, cestou z práce vystupte o stanici dřív a běžte domů pěšky. Uvidíte, že za čas nebudete potřebovat dortík ani jeden a procházky se stanou pravidelnou součástí vašeho dne. Postupně pak můžete přidávat změny nejenom do jídelníčku, ale i do vašich pohybových aktivit. Vtip je v tom, že pomalou změnu tělo, lépe řečeno hlava, která se těm velkým leckdy úporně brání, vlastně ani pořádně nezaznamená. Malé kroky přijme mnohem snáz, než celkem zbytečný úprk, při němž zkolabujete už na první překážce. Jde o to, že potřebujete získat určitý návyk, přijmout ho za svůj. Pomalými kroky si na něj zvyknete a budete ho vykonávat téměř automaticky.
Pracujte s realitou
Předpokladem k dosažení cíle podle metody Kaizen je rovněž realita. Chtěli byste se například stát slavným malířem či malířkou, ale známka z výtvarné výchovy vám vždy kazila prospěch? Možná na to zkrátka nemáte a je lepší si takovou věc přiznat hned na začátku, než se po určitou dobu trápit a následně prožít zklamání z neúspěchu.
Text: Martina Hálková
Foto: Pixabay.com