Svetry z kašmíru, mohéru nebo merino vlny představují módní klasiku. Není ovšem snadné se o ně správně starat. Abyste si svůj oblíbený svetr užili déle než jednu zimu, vyzkoušejte naše tipy na péči o takové pleteniny.

V chladných podzimních a zimních dnech vás nejenom na procházce zahřejí teplé vlněné svetry. Nepříjemné pak je, když se takový svetr po prvním praní v pračce srazí nebo ztratí nadýchaný pocit. Jak se takovému problému vyhnout a jak správně skladovat kvalitní pletené věci z mohéru, merino vlny nebo kašmíru se dozvíte v návodu níže.

Kašmírové svetry

Kašmírové svetry a další oděvy jsou obzvlášť luxusní, ale také vyžadují pečlivé zacházení a náležitou péči. Měkká kašmírová vlna je oblíbená zejména v zimě, protože se pohodlně nosí a v létě reguluje tělesnou teplotu. Kašmír je považován za jedno z nejjemnějších přírodních vláken na světě, což je dáno především složitým procesem extrakce, kdy je třeba ze srsti kašmírových koz vyčesat jemnou podsadu. Zvíře vyprodukuje maximálně 200 gramů vlny, což nestačí ani na výrobu jediného kašmírového svetru.

Péče o kašmír

Kašmírový svetr je zpravidla nutné vyprat až po třetím nošení. Pokud necháte kašmír dobře vyvětrat, zmizí z něj nepříjemné pachy a vy si ušetříte pár vyprání. Kašmírové svetry a další oděvy perte na cyklus vlny nebo při 30 stupních. Šetrnou péči podpoříte i přídavkem speciálního pracího prostředku pro kašmír. Po pracím cyklu byste měli kašmírový svetr vysoušet v poloze na plocho a na suchém ručníku, aby se vlákna nezdeformovala. Pozor na ruční praní, při kterém hrozí, že kašmírová vlna nasákne příliš mnoho vody a ztratí svůj tvar. 

Tip: Kašmírové svetry nevěšte na ramínko, ale ukládejte vleže. Tak si podrží tvar.

Nepřátelé kašmíru

Při ukládání kašmírových oděvů myslete na to, že je milují moli. Proto dbejte na dostatečnou ochranu šatníku. Vhodné jsou vonné sáčky s cedrovým dřevem nebo levandulí, které prostor nejenom příjemně provoní, ale udrží moly od luxusních úpletů. Po zimě skladujte tyto svetry na chladném a tmavém místě, nejlépe v plastových sáčcích, které je chrání před prachem.

Jak na mohérové svetry

Mohér je velmi jemné přírodní vlákno, které se stejně jako kašmír získává ze srsti angorské kozy. Neměl by být zaměňován s angorskou vlnou, která pochází z angorských králíků. Zatímco vlna mladých koz je velmi jemná a ideální pro lehkou jarní a podzimní módu , srst starších zvířat působí zvláště hřejivě a používá se především k zimnímu pletení.

Péče o mohér

Mohérová vlna dodává pulovrům, kardiganům atd. měkký omak a díky nízké hmotnosti se velmi pohodlně nosí. Aby vlákna vlny vydržela dlouho příjemná, rozhodně byste měli mohéru věnovat odpovídající péči.

Vzhledem k tomu, že jemná přírodní vlákna snadno plstnatí, mohérové svetry a další oblečení perte pouze v cyklu vlna, tedy při nízkých teplotách maximálně do 30 stupňů, případně ručně. Při ručním praní dbejte na teplotu vody, která by nikdy neměla být horká, pouze teplá. Mohér namočte maximálně na 15 minut a použijte speciální prací prostředek na vlnu. Po vyprání vymáchejte v čisté vodě a opatrně vyždímejte. Pozor na to, že mohér se nesmí dávat do bubnové sušičky, protože tření v bubnu způsobuje zmatnění vláken. Mohérové ​​svetry sušte rozložené na ručníku přehozeném přes sušák ve vodorovné poloze.

Tip: Mohér milují moli. Nezapomeňte proto vložit k mohérovým oděvům levandulové sáčky. Mohérové svetry a další pleteniny ukládejte do igelitových sáčků.

Snadná práce s merino vlnou

Merino vlna je velmi jemná a dodává svetru jemný lesk. Luxusní přírodní vlákno je nenáročné na údržbu, ale poměrně drahé, proto se do svetrů obvykle přidává jen ve velmi malém množství.  Oděvy z merino vlny se pro své termoregulační a antistatické vlastnosti často používají na funkční oblečení a spodní prádlo při sportu a jsou vhodné i pro alergiky.

Odkud pochází merino vlna?

Na rozdíl od kašmíru a mohéru je merino vlna produktem ovcí. Ve srovnání s angorskými nebo kašmírovými kozami jsou merino ovce zcela ostříhané. Ovce vyprodukuje na jedno stříhání velké množství vlny, která ale váží jen dva až čtyři kilogramy. Díky tomu je Merino nejlehčí z přírodních vláken a je zvláště vhodné pro jemné prádlo.

Na co si dát pozor při péči o merino svetry?

Na rozdíl od jiných přírodních vláken je merino vlákno robustní a odolné. Proto je potřeba dodržovat méně pokynů k péči než například u kašmírové nebo mohérové ​​vlny.

Merino svetry klidně perte v pračce, ale pouze při teplotách do 40 stupňů a při nízkých otáčkách odstřeďování. Věnujte pozornost štítku na oděvu, který může obsahovat doporučení pro použití pracího prostředku na vlnu. Pokud tomu tak není, použijte běžný prací prostředek. Zapomeňte ale na aviváž, která může vlákno dlouhodobě narušovat. Merino vlna velmi rychle schne a lze ji sušit na prádelní šňůře nebo pověsit na sušák.

Merino svetry jako pochoutka pro škůdce

Kromě šatních molů, merino vlákna chutnají i kobercovým broukům neboli rušníkům diviznovým, či rybenkám a dalšímu hmyzu. Merino svetry proto ukládejte do igelitového sáčku se snítkami rozmarýnu, tymiánu a levandule, jejichž éterické oleje hmyz nesnáší.