Katalytická lampa spatřila světlo světa na konci 19. století v Paříži. Vyrobil ji jistý lékárník, protože prvotně měla sloužit výhradně k dezinfekci a čištění vzduchu v nemocnicích. Údajně totiž likvidovala nebezpečné mikroby, bakterie, viry i nežádoucí zápach. O pár let později dokonce začala i vonět.
Je všeobecně známo, že správně vybrané vůně uleví nejenom po stránce psychické, ale i fyzické. Takže proč si doma nevyrobit příjemnou, a k tomu ještě voňavou atmosféru.
Katalytická lampa nehoří
Přesněji řečeno, princip katalytické lampy spočívá v „hoření bez plamene“. Katalytická reakce začíná zapálením lampy a následným uhašením. Proces ovšem dál pokračuje i bez hoření, a tedy bez vypouštění škodlivých látek do ovzduší. Naopak se vzduch čistí od různých nežádoucích pachů jako je cigaretový kouř, psi, kočky, ale také třeba pachy vznikající při vaření.
Katalytický proces
Základ každé lampy tvoří speciální keramický hořák s bavlněným knotem, který do sebe nasává vonnou esenci a dál ji vede k hořáku. Nejprve tedy zapálíte hořák, plamen po cca dvou až třech minutách uhasíte. Dál pokračuje katalytická reakce, v jejímž procesu dochází k postupnému uvolňování molekul neutralizujících nežádoucí pachy a bakterie. Současně se uvolňuje i vonná esence. Ta se ovšem nespaluje, ale odpařuje.
Jak vybrat tu nejlepší
Katalytickou lampu můžete vybírat podle vzhledu. Existují varianty připomínající orientální Aladinovy lampy, ale i takové, které stojí na kvalitní práci sklářů. Hodí se do tradičního i moderního interiéru, svým designovým vzhledem umí na sebe strhnout pozornost.
Až budete vybírat vůni do katalytické lampy, myslete na to, co by ve vás měla vyvolat. Jde o to, že vůně vás může povzbudit, ale také přinést relaxaci a pohodu. Vůní můžete navodit atmosféru podzimu i blížícího se adventního a později vánočního času.
Text: Komerční prezentace
Foto: Ashleigh & Burwood, Notino