Je lidské odsouvat nepříjemné věci na potom. Jednou je ale přece jenom udělat musíme a takové otálení nás většinou připraví o cenný čas. Jak tedy překonat odpor k prvnímu kroku? Následující tipy vám napoví.
Otálení v sobě skrývá jeden zásadní problém. Obvykle nás daná věc stejně nemine, takže ji často děláme na poslední chvíli a s ní bohužel i chyby. Prokrastinace nám tak nedá šanci předvést, co v nás je.
Otálení má důvody
Pokud máte s otálením neboli prokrastinací hlubší problém, zkuste se zamyslet nad tím, v čem vězí. Jedná se o konkrétní věci? Pokud ano, bylo by možné je delegovat třeba na kolegu? Jestli vás ale celkově nebaví to, co děláte, možná nastal čas zamyslet se nad změnou práce. Pořád totiž platí, že ať už vykonáváte jakoukoli činnost, měla by vás z větší části těšit, protože jinak ji budete dělat s nechutí a to je vždy vidět.
Chytré dělení
Na začátku vypadá většina úkolů složitě. Vlastně občas míváme pocit, že stojíme před ohromným kopcem, na který musíme vyšplhat. Aby to bylo snazší se tam vydrápat, je vhodné si rozdělit daný úkol na malé části a stanovit realistický cíl pro jednotlivé etapy. A samozřejmě nezapomeňte na odměnu, která je motivací nejenom pro děti, ale i pro dospěláky.
Stačí začít
Považujete první krok k vysněnému cíli za ten nejtěžší? To většina z nás. Ale dáme vám naději. Jakmile ho totiž uděláte, ten zbytek už jde často sám od sebe. Otálení, rozmýšlení nad problémem a hledání výmluv, proč bychom neměli dělat to či ono, nakonec totiž stojí víc času než řešení daného problému.
Zasvěťte přátele
Chcete do určité doby zhubnout, založit blog a hlavně do něj pravidelně psát, anebo dokonce napsat knihu? Řekněte o svých cílech kamarádům. Čím více se toho o vašich plánech dozvědí, tím nepříjemnější bude, když začnete chystané věci odkládat. Kromě toho požádejte přátele, aby se vás čas od času ptali, jak se vám s projektem daří. To vás totiž ještě více povzbudí k práci a otálení nebude mít šanci.
Seznamte se s výhodami
Lidé se často ptají, proč by vlastně měli daný úkol řešit. Odpověď je jednoduchá. Hotová práce s sebou nese výhody. Tak například vám pozvedne náladu i sebeúctu. To nemluvě o bankovním kontě. Navíc, jakmile budete mít hotovo, zbude vám i více volného času. Pokud vás ani tohle od otálení neodradí…
Otálení miluje rozptýlení
Abyste se nerozptylovali, a tedy neotáleli, najděte si pro práci vhodné místo. Na pohodlném gauči u televize toho pravděpodobně moc nepodřete. Pokud pracujete v systému home office, měli byste si v bytě či domě vybudovat pracovnu nebo alespoň pracovní kout. Při práci vypněte outlook, sociální sítě a ztlumte telefon. Uvidíte, jak vám úkoly půjdou lépe od ruky.
Na doraz?
Ale vůbec ne. Všichni si potřebujeme během pracovního dne odpočinout, tedy udělat přestávku. Na tom není nic špatného. Pozor jenom na to, jak moc bude dlouhá. Čím delší, tím hůř se vám totiž bude k rozdělané práci vracet. Proto je vhodné si naplánovat i tyto volné chvilky. Otálení vás tak nedostane ani ve chvílích volna.