Z kuchyňských dochucovadel patří worcesterové omáčky mezi nejoblíbenější. Pokrmům totiž dodávají specifickou chuť, v níž se potkávají slané, sladké, ale také kyselé tóny. Možná vás překvapí, že u nás se worcesterová omáčka používala už za první republiky. Znáte její pořádně kořenité tajemství?

Historie worcesterové omáčky navazuje na tradici fermentované rybí omáčky. Ta se podle webu The Spruce Eats používala už ve starém Římě. Kuchaři jí neochucovali pouze jídla, ale také nápoje. Stačí si vzpomenout na svého času populární koktejl Bloody Mary. Ten se podle Diffordova průvodce vyrábí už přes sto let.

Omáčka Worcestershire

Tak zní původní název worcesterové omáčky, jejíž kořeny se vážou až k daleké Indii. Podle webu Mashed se jistý lord Sandys, po mnoha letech strávených v Indii a Bengálsku, vrátil na začátku devatenáctého století domů do Anglie. Za ty roky si samozřejmě zvykl na různé chutě. Nejvíc mu ale chyběla oblíbená indická omáčka. Proto pověřil majitele lékárny, chemiky Johna Lea a Williama Perrinse, aby pro něj vyrobili odpovídající náhradu. Tak se stalo, jenže oba pánové původně chtěli nechat část hotové várky k prodeji v obchodě. Směs ryb a zeleniny ovšem natolik páchla, že se rozhodli ji raději uložit do sklepa. Jak už to tak bývá, zcela obyčejně na ni zapomněli a objevili ji až po dvou letech při úklidu. A světe div se. Zapomenutá tekutina zestárla do překvapivě lahodných chutí. Majitelé ji proto rychle naplnili do lahví a uvedli na trh.

Komerční úspěch worcesterové omáčky

Majitelé lékárny a autoři receptu nasadili všechny páky, aby přesvědčili personál na britských lodích o výhodnosti tohoto gurmánského doplňku. Konzumenti ho totiž velmi rychle přijali hlavně jako omáčku na steaky. Tímto způsobem worcesterové omáčky doslova uchvátily celý svět. Přišel rok 1876 a společnost, pod jejíž hlavičkou se omáčka vyráběla, ztratila práva pro užívání označení Worcestershire sauce. Toho se hned chytili další výrobci, kteří termín worcesterová omáčka zvolili i pro své podobné výrobky.

Tajemství ingrediencí

Původní receptura obsahuje přísady jako ocet ze sladového ječmene, lihový ocet, melasu, cukr, sůl, ančovičky, extrakt z tamarindu, cibuli, česnek, blíže neurčené koření a další příchuti. Kompletní seznam ingrediencí samozřejmě zůstává výrobním tajemstvím, i když se o některých dost spekuluje.

Worcesterové omáčky jsou prý zdravé

O worcesterové omáčce se říká, že má pozitivní vliv na trávicí soustavu a dokonce i krevní tlak, takže prospívá zdraví. Pochopitelně pouze v případě, že neobsahuje konzervanty, glutamat a další podobné látky. Při nákupu je tak třeba sledovat složky uvedené na obale a podle toho se orientovat ve výběru.

Láhev worcesterové omáčky si můžete vyrobit doma

Budete potřebovat tyto ingredience: 2 lžíce olivového oleje, 2 velké sladké cibule, nahrubo nasekané, 1/2 šálku tamarindové pasty, 2 lžíce utřeného česneku, 2 lžíce mletého zázvoru,
2 mleté jalapeños, 1/4 šálku nasekaných ančoviček, 1/4 šálku rajčatové pasty, 2 celé hřebíčky, 2 lžíce čerstvě mletého černého pepře, 1/2 šálku tmavého kukuřičného sirupu, 1 šálek melasy, 3 šálky bílého octa, 1 šálek tmavého piva, 1/2 šálku pomerančového džusu, 2 šálky vody, 1 citron a 1 limeta nakrájené na tenké plátky.

Postupně dáte do hrnce na olivový olej a cibulku všechny pevné ingredience, které obděláte a přidáte tekuté. Necháte vařit na mírném plameni, počítejte s časem asi pět hodin. Za takovou dobu by omáčka měla zhoustnout. Pak přelijete do čistých lahviček, zavíčkujete a uložíte do lednice.