Výše uvedené superlativy jednoznačně patří žlutooranžové kuličce v obalu připomínajícím lampion. Tahle brzda stárnutí se jmenuje physalis neboli mochyně. Dá se koupit v obchodě, používá se jako ozdoba smetanových dortů a právě teď dozrává. Víte, proč byste jí měli věnovat pozornost?

Ať už na mochyni narazíte v cukrárně, supermarketu či kdekoli jinde, rozhodně ji nepřecházejte bez povšimnutí. Jedná se totiž o velmi zdravé a chutné ovoce. Letos už je sice pozdě, ale třeba příští rok si tohoto bojovníka proti stárnutí můžete vypěstovat na zahradě nebo balkóně. Jak uvádí web BC Food History, je třeba rozlišovat mezi více než stovkou druhů physalis a především opatrně vybírat.

Americký původ

Mochyně rostou zejména v Americe, kde se k jídlu, tedy po tepelné úpravě používají tři druhy physalis. U nás můžete objevit hlavně mochyni židovskou, jejíž sytě oranžové lampionky bývají součástí interiérových dekorací. Podle webu Hortipedia je důvod nasnadě, protože plody této varianty nejsou vhodné ke konzumaci, jelikož obsahují hořčinu physalin. Ten ve větším množství způsobuje nevolnosti, bolení břicha a zažívací potíže. Jiné to ovšem je s mochyní peruánskou, o které se říká, že funguje jako přírodní prostředek proti stárnutí.

Přírodní anti-aging proti stárnutí

Mochyně peruánská je královna vysokého C vitaminu. S její konzumací si ovšem doplníte i vitamin B a provitamin A. Pokud jde o minerály, nezanedbatelné množství představují draslík, fosfor a vápník. Další důležitou složkou, zejména pro lidi trpící problémy s žílami, je rutin. Proč mochyni označovat jako přírodní prostředek proti stárnutí? Je to vcelku jednoduché. Vysoká hladina antioxidačních prvků zpomaluje stárnutí buněk. Jak uvádí web Health, tím napomáhají k ochraně organismu před degenerativními chorobami. Antioxidační složky ale také zlepšují kognitivní funkce a zvyšují imunitu. Jelikož má mochyně nízký glykemický index, je vhodná i pro diabetiky. Dalším zajímavou vlastností physalis je močopudnost. To znamená, že by ji měli jíst lidé, které trápí dna, revmatismus nebo mají potíže s ledvinami. Nejlepší je konzumovat ji čerstvou, ale dá se sehnat i sušená nebo lyofilizovaná.

Mochyně v kuchyni

Physalis peruánská se tradičně používá v čerstvém stavu. Dá se ale sehnat sušená nebo lyofilizovaná. Přihoďte ji do ovocného salátu a pár kuliček bude slušet i zeleninové variantě. Patří do ranního smoothie, ve kterém vám dodá vzpruhu na celý den. Rovněž je nedílnou součástí domácích ovocných limonád. Jelikož má příjemně sladkokyselou chuť, osvěží letní koktejly na bázi alkoholu.

Můžete z ní připravit i zajímavý dezert ke kávě. Stačí, když rozpustíte kvalitní čokoládu, v ní obalíte jednotlivé třešinky a necháte vychladnout. Pak už stačí si jenom vychutnat lahodné spojení kakaa a sladkokyselých tónů.

Zkuste ji k masu

Abyste neměli moc černé svědomí z toho, že si dáváte grilované maso, přidejte k němu prostředek proti stárnutí. Neboli do základního dipu z jogurtu či zakysané smetany vhodíte na drobno nasekané mochyně, okořeníte, zamícháte, necháte pár hodin odležet a můžete podávat. Navinulá chuť ovoce přidá masu nový chuťový rozměr.