Během spánku se dostáváme do různých fází. Některé z nich jsou odpovědné za to, že sníme. A někdy svým snům můžeme dát i vlastní směr. Tak nějak totiž vypadá lucidní snění.
,,Najednou jsem byla ve snu vzhůru. Dostala jsem chuť létat. Tak jsem vyskočila do vzduchu a vystřelila k nebesům. Chvilku jsem letěla a pozorovala růžová jezera pod sebou. Pak jsem se probudila…“ Tak popisuje v jedné internetové diskuzi jakási žena svůj zážitek s tím, co známe pod názvem lucidní snění. Takový stav obvykle nastává v takzvané REM fázi spánku. Lidé si v něm uvědomují, že sní. Své sny ale navíc mohou i kontrolovat a tvořit. Jsou i tací, kteří dokáží záměrně vyvolat lucidní snění. Říká se jim oneironauti neboli průvodci lucidními sny.
Lucidní snění je u každého jiné
Někteří lidé si během těchto snů „jen“ pamatují svůj každodenní život, jiní mohou ovlivňovat děj svého snu a dokonce i získávat nadpřirozené schopnosti. Vlastně tak vytvářejí svůj vlastní film, ve kterém samozřejmě hrají hlavní roli. Chcete létat vesmírem? Popíjet na pláží koktejly s Chrisem Hemsworthem? Nebo vymyslet lék na blbost lidstva? Žádný problém. A nejen to je možné. Talentovaní jedinci se totiž dokáží během lucidního snění učit a procvičovat různé dovednosti.
Německý sportovní psycholog a výzkumník snů Paul Tholey používal lucidní sny například k trénování skateboardingu nebo snowboardingu. A dělal to tak dlouho, dokud nakonec oba sporty ve skutečnosti nezvládl. Možná to může znít zpočátku divně, ale lucidní snění je ve skutečnosti vědecky prokázaný jev.
Realita versus lucidní snění
Co se vlastně děje v mozku, když spíte? Nejprve je třeba si uvědomit, že spánek lze rozdělit přibližně do tří fází: lehký spánek, hluboký spánek a REM spánek. Ve třetí fázi prudce stoupají pohyby očí, dýchání, energetický výdej těla a my intenzivně sníme. Vyšší vědomí, které nám umožňuje přemýšlet o sobě, pak obvykle není aktivní. Jenže lucidní snění ho aktivuje, spící si všimne, že sní a může analyzovat své myšlenky a pocity jako ve fázi bdění. Někteří lidé ovšem mají obavy, zda to nemůže být nebezpečné. Třeba kvůli tomu, že by nedokázali oddělit sen od reality. Podle odborníků jsou ale tyto obavy neopodstatněné. Sice může být člověk po probuzení zmatený, ale to trvá jen velmi krátkou dobu.
Lucidní snění se dá naučit
Proč mozek přepíná do tohoto stavu, není tak zcela jasné. I proto je lucidní snění podrobováno řadě výzkumů. Odborníci se však shodují na tom, že vědomé prožívání snů se může naučit každý. Navíc je tato metoda vynikající například při léčbě nočních můr. Důvod je nejspíš jasný. Sen, jehož děj si můžete určit vy sami, nemůže být přeci děsivý. Vědci s jeho pomocí rovněž chtějí prozkoumat lidské vědomí, aby pochopili, co přesně se v mozku mění v okamžiku, kdy se dostavuje lucidní snění.
I když se můžete naučit ovládat sny, počítejte s tím, že takovou schopnost nezískáte přes noc. Chce to alespoň nějakou dobu trénovat, nejlépe s pomocí kombinace různých metod. V tomto případě platí základní pravidlo – buďte trpěliví a pilně cvičte.
Jak na lucidní snění
Prověřujte realitu
Pětkrát až desetkrát během dne se sami sebe zeptejte: Sním, nebo jsem vzhůru. Nebo si rychle stiskněte nos a zkuste se nadechnout, což je něco, co ve skutečnosti nefunguje. Na takové kontroly si podvědomí totiž musí zvykat postupně. Dříve či později se pak stane, že si podobnou otázku položíte a uvědomíte si lucidní snění, ve kterém jste se právě ocitli. Počítejte ale s tím, že než dojdete k tomuto bodu, může to trvat i pár měsíců.
Lucidní snění vyžaduje rituál před spaním
Těsně před tím, než jdete spát, opakujte si tuto nebo podobnou větu: Až budu příště snít, budu si pamatovat, že sním. Je dobré si najít i nějaký konkrétní předmět, o kterém se vám pravidelně zdá, může to ale být i člověk nebo nějaká situace. Pak si stačí odříkat mantru, až se ocitnu u moře, budu vědět, že sním.
Cílené probuzení
Někdo se budí pravidelně po pěti až šesti hodinách od usnutí. Jestliže ale spíte tvrdě až do rána, nastavte si budík na přibližně tuto dobu. Jakmile se probudíte, snažte se zůstat chvíli vzhůru a přemýšlejte o tom, o čem jste snili. Pak byste měli opět usnout. Tento proces zajistí, že budete ve druhé fázi spánku duševně ostražitější.
Lucidní snění chce deník
Připravte si na noční stolek tužku a papír, kam si hned po probuzení zapisujte, co se vám zdálo. Popisujte nejenom situace, ale i takové zdánlivé maličkosti jako jsou pocity, vůně, dojmy. Časem můžete zjistit, že se některé věci ve vašich snech opakují. Říká se jim snové vzorce a nabízejí další možnost, jak si lépe uvědomíte, že jste ve snu.