Stejně jako potřebujeme ke správnému fungování vitamíny, potřebujeme i minerály. Když v těle nějaké minerály chybí, organismus to začne dávat najevo. Objeví se zdravotní problémy, které mohou vyústit v závažné onemocnění.

Lidský organismus si neumí minerály vyrobit, ale získává je z potravin a tekutin. To je také důvod, proč by v jídelníčku neměly chybět složky, které minerální deficit přirozeným způsobem doplní.

Bez minerálů ani ránu

Možná vás to překvapí, ale minerály ovlivňují celou řadu důležitých procesů v organismu. Jsou důležité zejména pro správný vývoj kostí a zubů, pro funkce srdce a nervů a také zajišťují dostatek vody v těle. Pomáhají rozvádět kyslík a podílejí se na tvorbě enzymů. Kromě toho zásadně přispívají k prevenci před civilizačními chorobami.

Mezi základní minerály patří vápník, hořčík, draslík, chlor, sodík, síra nebo fosfor. Existují ještě takzvané stopové prvky, které tělo potřebuje v menším množství. Do této skupiny řadíme železo, mangan, zinek, měď, fluor, chróm, jód a další.

Hlídejte si množství minerálů

Tělo potřebuje denně 100 miligramů až gramů různých minerálů. Většinou nám chybí vápník, železo a zinek. Jak na tom jsme, nejpřesněji ukážou krevní testy. Někdy stačí změnit jídelníček, častěji je pak nutné dodat minerály formou různých doplňků.

Co způsobuje nedostatek:

– minerálu vápníku?

Tělo ho potřebuje nejenom pro správný růst kostí a zubů, ale také pro správnou srážlivost krve či regulaci srdečního rytmu. Jeho nedostatek se projevuje řídnutím nebo odvápněním kostí, kdy vede k takzvané osteoporóze, a tím i jejich zvýšené lámavosti. Nejlepším zdrojem vápníku jsou mléčné výrobky, především tvrdé sýry, listová zelenina, mák, ořechy, luštěniny, sezamová semínka a případně potravinové doplňky. Vliv na vstřebávání vápníku a jeho správné využití v organismu má vitamin D.

– minerálu železa?

Nedostatkem železa bývají ohroženy hlavně ženy. Tento minerál je součástí krevního barviva, svalové bílkoviny a některých enzymů. Železo se rovněž podílí na přenosu kyslíku z plic do celého organismu. Jeho nedostatek se projevuje zvýšenou únavou a chudokrevností. Chudokrevnost spolehlivě odhalí až krevní testy, ale že je něco v nepořádku také signalizují neustále se opakující infekční onemocnění, rozpraskané rty, koutky a celkově suchá sliznice v ústech, porucha termoregulace, soustředění, zhoršená kvalita vlasů a nehtů, chronická bolest hlavy a třeba i nechutenství. Důvodů, proč k takovému stavu dochází, je mnoho. Kromě silné menstruace, je u žen častou příčinou těhotenství a kojení. Nevyhýbá se ale ani sportovcům a dětem, které v krátkém časovém úseku velmi rychle vyrostly. Na vině bývají i nevhodně sestavené diety a alkohol. Bohužel jej mohou rovněž způsobovat některá chronická onemocnění jako je například celiakie. Je dobré vědět, že vstřebávání železa napomáhá vitamin C. Nejlepší přirozený zdroj tohoto stopového prvku představuje červené maso, luštěniny, sušené meruňky, ořechy, ovesné vločky nebo mořské řasy. Dá se vybírat i z doplňků stravy.

– jódu?

Jako národ suchozemců míváme potíže s nedostatkem jódu, který je nezbytný pro správné fungování štítné žlázy. Jenže nízká hladina jódu přispívá také k arytmii, z dlouhodobého hlediska může být příčinou špatného fungování srdečně-cévního systému, vede k celkové slabosti a současně tento deficit může způsobovat neschopnost početí, potraty nebo předčasný porod. Sice je tento prvek dnes už běžnou součástí kuchyňské soli, ale to neznamená, že byste kvůli doplnění jódu měli začít víc solit a přivodit si tak třeba vyšší tlak. Lepším řešením bude, když do jídelníčku zařadíte více mořských ryb.

– selenu?

I tento minerál pozitivně ovlivňuje štítnou žlázu. Jako antioxidant rovněž chrání buňky proti volným radikálům, snižuje riziko infarktu a je prospěšný při akutních zánětlivých onemocněních. Selen se nachází v mléčných produktech a v mase.

Minerály na nervy

Nejenom fyzické, ale i psychické potíže mohou být příčinou nedostatku minerálů, konkrétně hořčíku. Pokud cítíte často podrážděnost či nervozitu, bolesti hlavy přecházející až do migrenózních stavů, nechte si změřit hladinu hořčíku, který má rovněž důležitou úlohu v metabolismu cukrů, tuků a bílkovin. Kromě toho se stará o elasticitu svalových vláken a svalové kontrakce jako takové. Vedle nervové soustavy pozitivně ovlivňuje i kardiovaskulární systém. Jelikož snižuje shlukování trombocytů, je významným preventivním prostředkem proti ucpávání cév. Přirozeným zdrojem hořčíku je celozrnná mouka, ořechy, luštěniny, listová zelenina a najdete ho i v ananasu nebo červeném víně. O tom, jakými dalšími způsoby lze zklidňovat podrážděnost či nervozitu si můžete přečíst v tomto článku.

Minerály a další doplňky stravy najdete například ZDE.

Text: Komerční prezentace

Foto: Pixabay