I když je dnes zřejmé, že délka sukní reaguje spíše na nálady návrhářů než politická prohlášení, vždy tomu tak nebylo. Třeba takové minisukně ve skutečnosti vznikly jako revolta proti světu.
Symbol feminismu a sexuální svobody. I tak se svět díval na minisukně, které vznikly v roce 1962 v dílně britské módní návrhářky Mary Quantové a jež proslavila další Britka, první supermodelka Twiggy. Ostatně, sama Quantová před několika lety pro New York Daily News prohlásila: ,,Minisukně byl způsob, jak se bouřit.“
Minisukně jako příčina sváru
Nevšední, mnohdy až bizarní kreace Mary Quantové přitáhly zájem poválečné generace, která se chtěla oprostit od všech minulých hrůz a prošlapat si vlastní cestu. I díky minisukním se začalo více mluvit o feminismu, emancipaci, sexuální revoluci. Byla to navíc také Mary, která tuhle módní novinku pojmenovala minisukně, a to po svém oblíbeném autě Mini.
Jenže se později ukázalo, že Quantová nebyla jediný průkopníkem minisukně. S délkou dámských sukní, kabátů a šatů začal rovněž experimentovat francouzský designér André Courrèges a dokonce si k tomu vybral i stejný rok jako jeho britská konkurence. I když se už desetiletí vedou zuřivé debaty o to, kdo je autorem minisukně, Mary se vyjádřila jako dokonalá dáma: „Nebyl jsem to já ani Courrèges, kdo vdechl minisukním život. Ten jim dala děvčata v ulicích, protože je nosí.“
„Quantový“ vliv
Minisukně rozstřelily svět módy a ovlivnily i do té doby tradiční módní značky jako je Yves Saint Laurent nebo Balenciaga. První minisukně byly barevné, se čtvercovým střihem. Postupně se stále více začínaly upravovat potřebám pracujících žen, které vyžadovaly pohodlí, jednoduchost a svobodu pohybu. Mottem se stal minimalismus, který měl nabídnout nejenom pohodlí, ale i maximální svůdnost.
Minisukně v šatníku slavných
Už jsme zmínili Twiggy, která bude s minisukněmi spojená navždy, protože je vynesla jako první. Kdo další byl tváří tohoto úsporného módního kousku? Jednoznačně je třeba zmínit módní ikonu Jackie Kennedyovou, která se řadí mezi nejlépe oblékané ženy moderní historie. Smyslnou, sexy a pohodlnou mini si oblíbila i francouzská herečka Brigitte Bardot. A to natolik, že minisukně nosila téměř vždy a všude.
Lekce z historie
Sice jsme řekli, že minisukně vznikly v 60. letech minulého století ve Velké Británii, jenže to není tak úplně přesné. A důvod je, řekněme archeologický, jelikož podle magazínu History vědci objevili při evropských vykopávkách figurky, pocházející z let 5 400 až 4 700 př. n. l., oblečené v minisukních. Dokonce i staroegyptské fresky zobrazují ženy akrobatky, které na sobě mají minisukně.
Co jste netušili o minisukni
V roce 2009 vyšla v Anglii poštovní známka, která je věnovaná minisukním. Jeden z důvodů, proč se začaly tyhle pidi kousky šít, byl zcela realistický. Do poválečného období se totiž promítl nedostatek materiálu, což příliš neumožňovalo šít sukně obvyklých délek. V roce 1968 vytvořil španělsko-francouzský módní návrhář Paco Rabanne minisukni ze zlata a diamantů v hodnotě 10,4 milionů dolarů. A to nejlepší nakonec. V roce 2015 byl 6. června vyhlášen Světový den minisukní. Zásluhu na něm má Ben Othman, tuniský prezident Ligy na obranu sekularismu a svobod a aktivistka Najet Bayoudh.
Minisukně jsou zpět
Minimálně pro letošní léto mají minisukně zelenou. Nosí se v různých materiálech a střizích. Pozor na to, co si k ní obléknete. Jelikož je třeba délku lehce pod zadeček vykompenzovat alespoň trochou „tajemnosti“, zapomeňte na tílka, trika s výstřihem a podobné úsporné vršky. Hodí se klasické tričko, halenka, košile uvázaná do pasu apod.