Mozková mlha jako následek covidu. Dá se ale zvládnout

Foto: Relampagoestudio, Freepik.com

Říká vám něco termín mozková mlha? Je to stav dočasného zhoršení kognitivních funkcí, který z různých důvodů může příležitostně potrápit každého z nás. Je to ale současně i jeden z následků covidu. O co jde a jak se s tím vypořádat?

Stalo se vám už někdy, že jste chtěli někomu něco říci a v půlce věty už jste nevěděli co? Nebo se vám nevybavila slova při vysvětlování nějakého problému, nemluvě o jménech známých lidí? Nedokázali jste se soustředit na zcela triviální úkol? To se někdy stane, ale pokud se taková věc děje až příliš často, pravděpodobně na vás sedla mozková mlha, důsledek vyčerpání, stresu, úzkostí i prodělání nemoci jako covid-19. Dobrou zprávou je, že tento problém bývá dočasný a se správnými změnami životního stylu můžete mozek dostat zpět do starých kolejí. Jak na to?

Změňte jídelníček

Strava ovlivňuje všechno a mozková mlha toho může být důkazem. Zkuste se proto zaměřit na obsah jídelníčku a přidat do něj vitaminy, minerály a další nezbytné živiny. Nezapomeňte na komplexní sacharidy, které uvolňují energii do těla postupně, takže vám nehrozí kolísání hladiny cukru, což je jeden z následků mozkové mlhy. Takovému stavu neprospívá ani kouření, alkohol a pití kávy po čtvrté hodině odpolední. V zásadě by strava měla být vyvážená, s dostatkem ovoce, zeleniny, kvalitních bílkovin a pitného režimu sestávajícího se převážně z čisté neperlivé vody.

Eliminujte stres

V dnešní době náš mozek neustále zaplavují informace ze zpráv, sociálních médií nebo e-mailů. V případě přehlcení pak naše mysl jede i na rezervu. Není divu, že se po nějaké době cítíme unavení. Pokud je to jenom trochu možné, nastavte si pracovní den podle ultradiánních rytmů, což jsou cykly, které určují soustředění na práci a dobu odpočinku. Jak uvádí Health.com, podle řady výzkumů bychom měli pracovat v devadesátiminutových intervalech, které proložíme pauzou na svačinu, protažení, telefonování a podobně. Právě tento odpočinkový čas nám pak umožní lépe se soustředit na další cyklus.

Mozková mlha = nevhodná spánková hygiena

To asi známe každý, pokud se špatně vyspíme, jsme druhý den jak zpomalení a příliš nám to nemyslí. Pokud se ale tahle situace opakuje pravidelně, měli bychom s ní začít něco dělat. Proč spíme špatně? Na vině mohou být tyto věci, zvýšení hladiny stresu, nadměrné množství práce a nevhodná spánková hygiena. V první řadě byste proto měli odstranit stres a zamyslet se nad tím, proč máte tolik práce. V druhém případě je pak třeba si nastavit správnou spánkovou hygienu.

Hýbejte se

Jakýkoli pohyb okysličuje tělo a s ním i mozek, takže mozková mlha nebude mít příště šanci. Proto byste se měli pravidelně hýbat. Dobrou zprávou je, že se nemusíte strhnout na rotopedu nebo běhacím pásu. Bohatě postačí, když každý den vyrazíte na procházku, ideálně hodinovou. Než spustíte, že nemáte čas, zkuste se zamyslet nad vašimi časovými rezervami. Jezdíte do práce dopravními prostředky? Tak pokud nepracujete v jiném městě, naplánujte si cestu pěšky. Uvidíte, jak vám to po krátké době začne pálit a ještě zhubnete.

Trénink mozku

Existují hry na trénink mozku, které zamezí tomu, aby vás nepřepadla mozková mlha. Pokud se tak stane třeba vinou covidu nebo jiného problému, pomohou vám se znovu dostat do kondice. Najděte si proto čas na křížovky, sudoku, zahrajte si karetní hry, anebo si pořiďte deskovou hru, ideálně s nějakým paměťovým prvkem.

Je dobré si uvědomit, že pokud i přes tato vylepšení životního stylu mozková mlha přetrvává, měli byste navštívit lékaře.

Text: Julie Čermáková
Foto: Relampagoestudio, Freepik.com