Odmítnout něčí prosbu či pozvání není vždy snadné. Často říkáme ano, i když myslíme ne. K takovému chování existuje spousta důvodů. Chceme potěšit ostatní, chceme, aby nás měli rádi. Jenže, když se nenaučíme říkat ne, nebudeme mít rádi hlavně sami sebe. A jak na to?
V životě se vyskytnou situace, které známe nejspíš všichni. Tak například, ležíte na pohovce, relaxujete a užíváte si pohodu. Zazvoní telefon a vy jej zvednete. Kamarádi na druhém konci linky vás zvou na grilování. Říkáte: „Fajn. Nic nemám. Dorazím.“ Když vás vzápětí požádají, jestli byste jim nepomohli s grilováním a přinesli váš legendární těstovinový salát, máte pocit, že špatně slyšíte. Nebyli jste původně pozváni jako hosté? Ale přece to už nemůžete odmítnout. Jenže právě v takových situacích je na místě říkat ne.
Řeknu ne a budu vypadat jako sobec
Při odmítnutí trápí řadu lidí pocity viny. Co si o mně pomyslí? Navíc jsme i tak vychováváni – pomáhej druhým. Jenže bohužel i na úkor svého vlastního času, o kterém bychom měli rozhodovat my sami s právem říci ne. Abychom se naučili odmítat, potřebujeme zjistit, proč a v jakých situacích říkáme ano. Newyorkská koučka Jill Grassi pro web Psychology Today takové jedince dělí do několika skupin:
Všichni mě mají rádi
Pocit, že vás všichni milují, je určitě příjemný. Jenže ve skutečnosti tomu tak není, ani když přátelům a známým obětujete všechno. Už jste si všimli, že vás někteří lidé mají rádi jen tehdy, když jste jim užiteční? Jestli ne, pečlivě sledujte, jak se k vám kamarádi chovají. Ne se vám pak bude říkat lépe.
Neříkáte ne kvůli obavám z okolí?
Máte raději harmonickou atmosféru, takže se snažíte vyhýbat konfliktům. Také můžete mít strach ze ztráty zaměstnání. Přitom je takové riziko daleko nižší, než to možná na první pohled vypadá. Pokud vždy děláte všechno tak, abyste se vyhnuli negativním reakcím svých bližních, pak vás to obírá o čas, sílu a nakonec i o vaše sebeurčení.
Chováte se jako Matka Tereza
Potřebujete cítit, že vás vaše okolí potřebuje, že jste pro ostatní udělali něco dobrého. Je to váš způsob sebeurčení. Bohužel často marně doufáte v uznání druhých. Chce to posílit sebedůvěru a myslet na sebe. Pak pro vás bude ne snadné.
Tam nemůžu chybět
Kývli jste na xté pozvání za měsíc? Potřebujete být na každé schůzce, při každém novém projektu, protože co kdyby se pro vás našla zajímavá profesní příležitost? A už vůbec neodmítáte žádný společenský večírek. Zamyslete se, jestli se vám takové akce vyplatí a co jiného by vám pomohlo ve společenském a profesním posunutí.
Bez vás nic nefunguje
Jste pevně přesvědčeni, že nikdo jiný nepracuje tak dobře jako vy. A i když už ve svém nadupaném programu nemáte ani vteřinu času, přesto neřeknete ne dalšímu úkolu.
Jak se tedy naučit říkat ne?
Nechte si čas na rozmyšlenou
Když vás někdo osloví s žádostí o pomoc, hned nic neslibujte. Nechte si dostatek času na rozmyšlenou, abyste si ujasnili, zda to doopravdy chcete. Časová rezerva vám také dává příležitost připravit protějšek na ne. A uvědomte si ještě jednu věc, člověk, kterému ihned nevyhovíte, bude mít určitě v kapse plán B. To znamená, že se obrátí na někoho jiného a vy tak máte po starostech. Pozitivním vedlejším aspektem je i fakt, že pokud své rozhodnutí nedáte ihned najevo, vaše ano se najednou stane mnohem cennějším.
Kolik vás stojí ano?
Jakou hodnotu má vašem životě hodina, během které se budete věnovat ostatním? A co všechno byste během této doby mohli udělat pro sebe? Sečtěte si, kolik času věnujete úkolům pro ostatní a možná budete překvapeni.
Jak argumentovat ne
Máte vícero možností. Můžete zkusit alternativní návrh: Nestíhám pro tebe upéct dort, ale objednám ti ho v cukrárně. Tak nabízíte řešení a ukazujete druhým, že vám nejsou lhostejní.
Další variantou je kategorické ne. Zkrátka oznámíte, že takové věci neděláte z principu. A dotyčný člověk se nebude cítit uražený, protože vaše odmítnutí nesouvisí s ním, ale s vašimi zásadami.
Projevte empatii: Chápu, že potřebuješ pomoc, ale už mám něco domluveného. Jindy s radostí. Rozumná omluva, která je jasná, srozumitelná a pochopitelná.
Navrhněte lepší řešení v duchu: Vlastně nejsem pro tu práci ten pravý/á, ale umím si představit, že jinde najdeš někoho lepšího.
Dovolte si říci ne
Zamyslete se nad větami, které jste kolem sebe mnoho let slýchali. Například: Snaž se vyhovět. Co by o tobě řekli lidé? Udělej to za každou cenu. Uvědomte si jejich dopad, a pak je jednou pro vždy vymažte ze slovníku. Říct ne bude od té chvíle pro vás mnohem snazší.
Vydržte to
Možná se budete po prvních pár ne cítit provinile a přepadne vás obava, jak bezcitně a sobecky asi vypadáte v očích druhých. To jsou ale většinou jenom vaše představy. Navíc teď máte čas a prostor starat se hlavně o to, co je důležité pro vás. Zažeňte strach z negativních důsledků a buďte v klidu, protože láska a uznání ostatních lidí nemá nic společného s tím, že řeknete ano.