Aby se vaše dovolená neproměnila v noční můru, měli byste ji dobře naplánovat, ještě lépe střežit své věci během cesty i pobytu, dodržovat hygienu a před odjezdem zkontrolovat všechna potřebná očkování.

Plánování je základ

Méně zkušenému cestovateli může dovolenou překazit cokoliv – od zklamání, že si vybral termín dovolené v Karibiku v době hurikánů, až po fakt, že ji tráví u oceánu, který bývá studenější, než jsme zvyklí u Středozemního moře. „Pozor také na obrovské odlivy, například na východním pobřeží Zanzibaru jsou nádherné hotely, ale moře je během odlivu dost daleko,“ říká Pavel Fellner z Cestovní kanceláře SEN. Jinde je třeba se připravit na chladné večery – například v JAR nebo v Namibii v období našeho léta. Na Altiplaně v Bolívii teplota v noci klesá dokonce až na mínus patnáct stupňů.

Nezkušeného cestovatele může zaskočit množství koření a ostrost jídla v Thajsku a Indonésii. Proto je vhodné dobře a včas plánovat, prostudovat si něco o krajině, do které se chystáte, nebo se poradit v cestovní kanceláři.

Hlídejte si majetek

Vykradené auto, zcizená peněženka nebo rozbitý trezor v hotelu – to jsou jedny z největších strašáků letních dovolených. Drobní zlodějíčci se najdou všude – od Jadranu až po Rio de Janeiro. Operují na místech, kde je hodně lidí, a neváhají ani strhávat kabelku pěším turistům z projíždějící motorky. Platí, že peníze by měly být rozdělené – něco vezměte s sebou do města (ideálně v kapsičce na krku tak, abyste na ní měli ruku), něco nechejte na bezpečném místě v hotelu (v trezoru nebo zamčeném kufru). Zlodějíčci si většinou netroufnou na větší skupinu. Zmizet mohou i věci z aut, autobusů či pokojů v hotelu. Je lepší cennosti (šperky, mobily, fotoaparáty) zamknout ve velkém kufru nebo uschovat do trezoru. Například v Rio de Janeiru jsou místa, kam je lepší si na procházku nebrat vůbec nic, kromě pár drobných v kapse.

Důležitá hygiena

Střevní problémy, častý problém nejenom na dalekých cestách minimalizujete, pokud budete jíst oloupané a převařené potraviny, usmažená nebo ugrilovaná jídla a chodit do restaurací, kde je hodně lidí. V mnoha zemích Afriky nemají restaurace lednice, proto je lepší se vyhnout masu. Nebezpečné mohou být také ryby a mořské plody v podnicích, které nejsou přímo u moře. Pokud vám ryba nevoní, neobjednávejte si ji.

Proti malárii funguje vlastní moskytiéra, triko s dlouhým rukávem a širák, ale také vitamín B. „Projel jsem Amazonii, džungle Středoafrické republiky, a malárii nemám. Vozím si vlastní moskytiéru, repelent s vysokou dávkou DEET a bydlíme v nejlepších hotelech s klimatizací. Komár si vybere lehčí oběť,“ říká Luboš Fellner z cestovní kanceláře SEN, který je původní profesí lékař. Funguje také pití piva nebo gin tonicu. Vitamín B a chinin komárům nesvědčí.

Bezpečné odbavení zavazadel

Při delších cestách a v případě odbavení velkého kufru je lepší si sbalit oblečení na první den s sebou do letadla. Někdy se stane, že kufr dorazí později, výjimečně nedorazí vůbec. Fotoaparáty či počítače nepatří do kufru či batohu, který bude na letišti odbavený. Při letu do USA je dokonce úmyslně zničí a připnou lísteček, že na to mají právo. Nové oblečení koupené na dovolené si vezměte na sebe a dárky přibalte do tašky, kterou si berete na palubu letadla. Například v Nepálu nevyhazujte lístečky od kufru, při odchodu z letiště mohou chtít zkontrolovat, zda je kufr opravdu váš.

Očkování

Na cestách po Evropě si vystačíte s běžným očkováním. Pokud se cestovatel vydává někam dál, doporučuje se očkování proti žloutence typu A a břišnímu tyfu. Do některých zemí je také povinné očkování proti žluté zimnici. Tyto tři vakcíny vás ochrání ve většině zemí světa – od Bulharska, přes Egypt, až po Nepál.

Foto: CK Sen

Komentáře