Život není peříčko a starosti bývají na denním pořádku. Jenže nejsou problémy jako problémy. Některé představují výzvy, díky kterým rosteme, vymýšlíme strategie a posouváme se dál. Pak jsou ale takové, které mají hlubší kořeny a brání nám řešení výzev. A to je pořádná životní brzda. O co jde?

Obyčejných lidských starostí by každý vyjmenoval tucet. Ať už je to hádka s partnerem, neustálé minus na účtu nebo příliš mnoho práce. Na tom by vlastně nebylo nic divného, kdyby jejich řešení nekomplikovala životní brzda, někdy i více dohromady. Jak uvádí koučka Iris Fuller na webu Psychology Today, zamyslet se nad svým životem a jednáním byste měli zejména v případě, že se potýkáte s těmito vlastnostmi:

Závist, životní brzda, která ničí vás i vaše vztahy

Skutečnost, že závidíte kamarádům, protože si mohou dovolit pořídit vše, co chtějí, je celkem běžná. Stejně jako fakt, že byste si nejraději vyměnili život s nějakým travel blogerem, protože to přece musí být paráda neustále cestovat. Zdravá dávka závisti nám totiž pomáhá zjistit, co je pro nás v životě důležité a kam se chceme ubírat. Pokud to však dojde tak daleko, že začnete bohatší kamarády nenávidět a blogerovi přejete jen to nejhorší, měli byste takové uvažování vnímat jako signál, že jste se svým životem velmi nespokojeni. Zkuste se zamyslet nad tím, jak vás tahle životní brzda limituje.

Neumíte se rozhodnout

Naším nejdůležitějším kompasem je rozhodnost a emoce. Pokud je postrádáme, tak trochu se ocitáme ve vzduchoprázdnu. Nevíme, co chceme, co potřebujeme, na co máme chuť. A to je pořádná životní brzda. Vlastně nám v každodenním životě činí obtíže sebemenší rozhodnutí. Anebo nás vůbec nezajímá, lidově řečeno, je nám fuk, jak to či ono dopadne. Pokud vaše rozhodnost znatelně klesá, bývá to často známkou faktu, že pro nás život obecně znamená méně než dříve. Zjistěte, co je ve vašem životě špatně a dejte věci do pořádku.

Chaos jako životní brzda

Říká se, že stav našeho bytu odráží stav naší duše. Ti, kteří si neumí uklidit v životě, to obvykle neumí ani v bytě. Žijí tak nejenom v duševním, ale i fyzickém chaosu. I když jim takový stav nevyhovuje, chybí jim motivace k tomu, aby si dali věci do pořádku. A to je varovný signál, protože motivace představuje přirozený mentální motor, který nás pohání a udržuje naživu.

Nikdo nechápe, co vás skutečně stresuje

Jste neustále ve stresu, ale když se to pokusíte vysvětlit někomu, komu důvěřujete, dívá se na vás jak na blázna? Jenže ono se klidně může stát, že stres je pouze výplodem vašich myšlenek a toho, že jste někde na životní cestě špatně odbočili a najednou nevíte kudy kam, protože se utápíte pod hromadou povinností a úkolů. Jediné, co pomáhá, je zastavit se, udělat si přestávku a přeorganizovat priority. Pak tahle životní brzda zmizí.

Strach jako životní brzda

Neustále se něčeho bojíme. Jako děti bubáků, jako dospělí ztráty blízkých, nemocí a třeba i nevlídného počasí, které nám nedělá dobře. Zatímco takové obavy nám ukazují, co je v životě důležité, nebo nás motivují k tomu, jak se před nimi chránit, mnohem problematičtější je strach, který nám brání zkoušet nové věci, učit se ze selhání a dále se v životě rozvíjet. Pokud si všimnete, že vás taková životní brzda paralyzuje, pomůže jediné, a sice prolomení aktuálních obav.