Není nijak neobvyklé, že nás čas od času přepadne splín. Důvodem mohou být negativní myšlenkové pasti, do kterých v určitých situacích podvědomě padáme. Podívejte se, jak se jim můžete bránit.

Nikdy to nebude fungovat, Nikdy to nedokážu nebo Ať dělám, co dělám, stejně to zase nedopadne dobře. Jsou vám tyto věty povědomé? Negativní myšlenkové pasti se spolehlivě objevují vždy, když je toho na nás moc. Stres, přehnané nároky, životní krize. Jakmile se necítíme dobře, dáváme černým myšlenkám až příliš mnoho prostoru a už nevidíme, že neodpovídají realitě. Rozpoznání takových myšlenkových vzorců představuje první krok, jak se jim v budoucnu vyhnout a vymanit se ze spirály marnosti. O čem je tedy řeč?

Negativní myšlenkové pasti aneb vše nebo nic

Pokud se nám něco nepodaří zvládnout na jedničku s hvězdičkou, často takovou situaci považujeme za vlastní selhání. Vidíme totiž svět pouze černobíle. I případnou šedou odsoudíme do negativní kategorie černé barvy. Zkrátka nějak jsme pozapomněli, že barevná stupnice má i jiné tóny. Možná právě na začátku ledna je čas si to připomenout.

Příliš generalizujeme

Jsou lidé, kteří ze špatné zkušenosti udělají obecné pravidlo. Pokud se něco pokazí jednou, musí to přece selhat i příště. Stačí si ale vzpomenout na životní příběhy mnohých podnikatelů nebo jinak úspěšných lidí. Než se o nich svět dozvěděl, natloukli si pusu nikoli jednou, ale třeba dvakrát a obvykle vícekrát.

Negativní myšlenkové pasti. A nic víc

Takto nějak může vypadat naše mysl. Soustřeďujeme se pouze na to negativní a ignorujeme pozitivní věci, kterých v našem životě nemusí být zrovna málo. Je proto dobré si všímat i zdánlivých hezkých maličkostí a radovat se z nich.

Měl/a bych…

Myšlenkové pochody začínající slovy Měl/bych klidně nazvěme tyranií. Znamenají totiž pouze to, že jsme vůči sobě až přehnaně perfekcionističtí. Měl/a bych více sportovat, Měl/a bych si najít lepší práci, Měl/a bych se naučit nějaký cizí jazyk… a nejlépe všechno současně. Jenže takhle to nefunguje. Je v pořádku, že chcete začít sportovat nebo se poohlédnout po lepším zaměstnání a bůhvíco dalšího. Pokud budete ale dělat deset věcí najednou, nemusí se vám povést ani jedna a místo nich se zase ocitnete v negativní myšlenkové pasti.

Vyvozování

Doslova rájem pro takto černé myšlenky jsou situace nebo informace, které přijmeme, aniž bychom si ověřili jejich pravdivost. Z takových kroků pak vznikají ukvapené závěry. Přitom prvotní problém může mít i jiné vysvětlení.

Berete si věci osobně

Rájem pro negativní myšlenkové pasti je sebeobviňování z různých událostí, i když za ně mohou třeba úplně jiní lidé nebo okolnosti.

Negativní myšlenkové pasti aneb katastrofické scénáře

Čeká vás návštěva lékaře, nadřízený si vás zve na koberec, syn či dcera vám neberou telefon. Okamžitě si v hlavě vytváříte ten nejhorší možný scénář, který by mohl nastat, anebo se možná už stal. Není to trochu zbytečné? A předčasné?

Je to jako se sportem

Negativní myšlenkové pasti jsou velmi neodbytné. Abychom se jich zbavili, musíme trénovat a dělat to pravidelně. Je to jako se sportem. Chvilku trvá, než si tělo na pohyb zvykne. Stejně tak chvíli trvá, než se naučíme rozpoznat vlastní negativní vzorce a postupně je odbourávat.