Svetr by neměl chybět v žádné skříni. A nejspíš taky nechybí, protože v chladných podzimních a zimních dnech je to ideální společník. Nejenom že vás zahřeje, ale díky materiálům, barvám i střihům je to ideální trendy kousek do nevlídného počasí.

Svetr ale přitom nebyl vždy módní záležitostí. Zprvu sloužil spíše jako funkční oblečení. Není bez zajímavosti, že pleteniny se dříve používaly jako spodní prádlo. Vlna se s příchodem 1. světové války stala velmi nedostatkovým a luxusním zbožím, protože byla třeba pro vojáky na frontách. Po jejím konci už ale nebylo nutné všechnu vlnu obětovat armádě a s rostoucí oblibou sportovních aktivit se svetry staly kousky, na které pro jejich vlastnosti spoléhali jachtaři, lyžaři, golfisti a další sportovci.

Svetr v dámském šatníku

Do dámské garderoby svetry zařadila až módní průkopnice Coco Chanel. Ta přišla s rozepínacími kardigany na knoflíčky, protože pulovry, které se oblékají přetažením přes hlavu, se jí pro dámy zdály příliš nepraktické. Vývoj dámských svetrů ještě na chvíli pozdržela 2. světová válka, během které si ženy musely vystačit s tím, co měly, nebo si ze starších svetrů ručně uplést nové.

Pozor na materiály

Dnes už se nemusíte spoléhat vlastní pletací jehlice nebo šikovnost babiček. Nabídka je totiž veliká, takže určitě vyberete trendy svetr, který vám bude slušet a padne jako ulitý. Při hledání toho správného, ale dávejte pozor na to, co je uvedeno na cedulce, tedy štítku se složením materiálů.

S větším množstvím široce rozšířených syntetických vláken totiž svetr ztrácí své izolační vlastnosti a i když bude pořádně huňatý, nezahřeje vás. Stoprocentně akrylový svetr tedy svůj původní účel nesplní. Tato syntetická látka může vypadat na první pohled podobně jako vlna, ale její vlastnosti jsou odlišné. Umělé materiály nejsou vždy zcela pachově komfortní a rychleji „žmolkovatí“. Na druhou stranu je ale lehký, nemačká se, rychle schne, nekouše a je odolný proti molům. Proto hledejte takové kousky, kde akryl tvoří pouze část použitých materiálů.

Jedeme na vlně

Za to s vlnou jakéhokoli typu nemůžete udělat chybu. Všechny druhy vás dokáží zahřát, nemačkají se a díky své odolnosti vůči ušpinění ani nepotřebují časté praní. Pokud na cedulce uvidíte slova jako merino, mohér, či kašmír, je to sázka na jistotu. V případě kašmíru se pak nenechte zmást tloušťkou daného svetříku. Látka, která vzniká z vlny kašmírských koz, je měkká a tenká, přesto velice hřejivá. V tomto případě se můžete spolehnout na přímou úměru – čím více kašmíru, tím vyšší cena svetru. Ale věřte, že investice do kašmírového svetru se vám skutečně vyplatí. Při správné péči vám kašmír vydrží dlouhé roky, aniž by ztratil své vlastnosti.

Kam se svetrem

Až si budete vybírat svetr, myslete i na to, za jakým účelem a pro jakou příležitost si ho kupujete. Akryl, který se používá nejčastěji, se v porovnání s přírodní vlnou ve dvou bodech zásadně liší. Vlněné výrobky jsou sice náročnější na údržbu, ale můžete si je vzít do společnosti, na ty nejdůležitější schůzky a události bez toho, aniž byste se dopustili módního faux-pas. Akryl se udržuje velmi snadno, ale hodí se spíše pro všední příležitosti, zkušené oko tento materiál pozná na první pohled.

Typy, střihy a materiály jsou při výběru pouze na vás. Pokud si stejně jako Coco Chanel nechcete při oblékání poničit účes, tím nejlepším pro vás bude kardigan na knoflíky či zavazování, případně svetr s výstřihem do V, který se bude také snadněji oblékat. Ti ostatní, kteří mají rádi teplo až ke krku si mohou vybrat svetr se stojáčkem nebo rovnou rolák, díky kterému nebude třeba ani šála či šátek.

Text: Julie Čermáková

Foto: Instagram/Tom Tailor, Mango, Q/S, Object