Nezdravý vztah má většinou dopad na naše vnímání a vidění světa. Podívejte se, co se stane, když se obklopíte lidmi, kteří vám nějakým způsobem ubližují. A nemluvíme pouze o vztahu partnerském, ale také přátelském nebo rodinném.
Asi netřeba připomínat, že nezdravý vztah stojí hodně síly. A je celkem jedno, jestli se jedná o neúmyslné shazování nebo do očí bijící ponižování. V horším případě nás takový vztah traumatizuje, v lepším ztrácíme čas a energii, ale ve většině případů se z takto nezdravého vztahu vytratí něco, co je pro náš život velmi důležité. Tak například:
1. Vlastní hodnota
Pokud trávíme hodně času s někým, kdo se k nám nechová hezky, nevyhnutelně se to negativně podepíše na našem sebevědomí. Začínáme o sobě pochybovat a cítíme, že jsme nuceni k předstírání něčeho, co vlastně vůbec nechceme. Nezdravý vztah v nás tak pomalu ale jistě dusí vlastní jedinečnost a to je samozřejmě špatně.
2. Okruh přátel
Nezdravý vztah obvykle spolyká spoustu času a energie, takže kvůli němu zanedbáváme ostatní vztahy v životě. Často to souvisí s tím, že partneři v nezdravém vztahu od nás vyžadují velkou pozornost, žárlí a nejsou připraveni se začlenit do našeho okruhu přátel. V důsledku toho zapomínáme nebo přehlížíme, že v našem životě je dost jiných lidí, pro které jsme důležití a se kterými jsme rádi, protože je nám v jejich společnosti dobře.
3. Nezdravý vztah nepěstuje respekt
Pokud máte s někým nezdravý vztah, neznamená to, že se k vám dotyčný vždy chová očividně špatně. Zpravidla mu chybí zejména respekt, což se projevuje třeba tím, že vás pořádně neposlouchá, dává vám najevo, že váš úspěch je hlavně otázka štěstí apod. Nedostatek respektu může signalizovat i zlehčování pocitů. Když s takovými lidmi trávíme hodně času, zvykneme si a zapomeneme, že na tohle všechno máme naopak právo a k tomu i uznání od druhých, zejména od lidí, kteří jsou nám blízcí a kterým dovolíme vstoupit do našeho života.
4. Nezávislost
Když se ocitneme v toxickém vztahu, většinou podprahově cítíme, že něco není v pořádku. Intuitivně vnímáme, že věci nejdou tak, jak by měly, jenže málokdy přijdeme na to, kde se skrývá podstata problému. Často si myslíme, že to jsme my, kdo dělá něco špatně, takže se snažíme dělat vše pro to, aby vztah fungoval. Jelikož s ním spojujeme sebe a svou sebehodnotu, najednou se cítíme na dotyčném závislí. Přitom zcela ignorujeme a zapomínáme věci, které jsme již v životě zvládli, rozhodnutí, která jsme učinili a s jejichž důsledky jsme se vypořádali. Zapomínáme, že jsme soběstační, nezávislí lidé, kteří mají svůj život ve vlastních rukou a mohou si ho utvářet podle svých představ a dokonce z něj vyloučit lidi, kteří nás nutí o tom pochybovat.
5. Nezdravý vztah neuznává potřeby partnera/ky
Nezdravý vztah nedává prostor našim vlastním potřebám, které musíme odsouvat kvůli partnerovi/partnerce, jež to buď aktivně vyžadují nebo spíše nenápadně diktují svou povahou a chováním. Jinými slovy se v takovém vztahu vzdáváme toho, co potřebujeme a co chceme. Z dlouhodobého hlediska to znamená, že se odnaučíme vnímat své potřeby. Nemluvě o tom, že všichni potřebujeme pozitivní zpětnou vazbu v osobním životě a pocit vědomí, že se o nás druzí zajímají.