Mohou být tak děsivé, že vás probudí ze spaní. Noční můry se totiž leckdy zhmotňují až do tragikomických výjevů. Častěji se ovšem dostavují snové představy, ve kterých jste něco zapomněli, nestihli, neudělali. Když se objeví jednou za čas, dají se přežít, častější návštěvy noční můry je ovšem třeba řešit.


Noční můry a sny se obecně vyskytují během spánkové fáze rychlého pohybu očí, REM. V závislosti na tom, jak dlouho spíte, prochází vaše tělo čtyřmi až šesti cykly za noc a fáze REM se s každým spánkovým cyklem prodlužuje. Většina nočních můr se objevuje během poslední třetiny nočního spánku.

Noční můry nejsou neobvyklé

Většina lidí si čas od času postěžuje, že se jim zdál příšerný sen. Některé vzbudí v noci a ráno si už ani nepamatují, co je tak vyděsilo. Noční můry si ovšem takto postižený jedinec pamatuje nejenom po nočním probuzení, ale obsah takového snu odvypráví i ráno. Tyto děsy patří do takzvaných parasomnií, což je souhrnné označení abnormálních jevů dostavujících se během spánku. Pokud jsou časté anebo značně děsivé, jejich léčba patří do rukou odborníka. Většinou si od nich ale můžeme pomoci sami.

Závažný problém

Na první pohled to tak nevypadá, ale noční můry mají vždy nějaký důvod. Ten nejzávažnější představuje postraumatická stresová porucha, kdy daný jedinec zažil nějakou traumatickou událost, kterou dostatečně nezpracoval. Problémy mohou způsobit i některé typy léků. Někdy mívají takto postižení lidé trauma z toho, co je čeká v budoucnosti, což se promítne i do potíží se spánkem. Pro následnou léčbu obdobného závažného stavu je nutná spolupráce s lékařem.

Chování před spaním

Podle odborníků mohou noční můry spustit i méně náročné okolnosti než je zmíněná posttraumatická stresová porucha. Stačí si vzpomenout na to, jak jste nemohli v noci usnout, když jste se večer dívali na horor. Rovněž pozor na jídlo před spaním. Vědci z výzkumného centra Cleveland Clinic’s Sleep Disorder Center, které se zabývá poruchami spánku, uvedli, že jídlo, zejména pikantní, konzumované před spaním, zvyšuje metabolismus a teplotu. Tento vzestup pak následně vede k větší mozkové aktivitě ve spánku REM, a tedy i k více snům.

Pokud jde o večerní jídlo, nejsou to jen ostré věci, na které si musíte dát pozor. Článek publikovaný v časopise The Journal of the Mind and Body shrnul studii, která ukázala, že nezdravé jídlo – při experimentu byla použita zmrzlina a sladké tyčinky – spustilo více mozkových vln, což způsobilo, že sedm z deseti účastníků zažilo noční můry.

Pozor na to, jak spíte

Roli v tom, zda vás potrápí noční můry, hraje i způsob spaní. Podle časopisu Prevention vede spánek na břiše k emocionálně nejnáročnějším snům. Ten, kdo spí na levém boku, zažívá podstatně více nočních můr než spáči na pravém boku.

Pomoc?

Jak už jsme zmínili, v závažných případech je nezbytná návštěva lékaře. Méně časté noční můry ale „zlikvidujete“ i správnou spánkovou hygienou, kam patří lehké jídlo, absence večerní kávy, alkoholu, relaxace a další věci, o kterých jsme psali zde.

Text: Julie Čermáková
Foto: Freepik, Freepik licence