Už vám není patnáct, takže pubertu máte dávno za sebou, a přesto váš obličej hyzdí nevzhledné pupínky? Není třeba hned spěchat k dermatologovi nebo do lékárny pro hříšně drahé přípravky na akné. Problém totiž možná tkví v jeho nesprávném mytí. Na co je třeba si dát pozor?

Péče o obličej je součástí každodenní rutiny a děláme ji všichni. Obecně stačí voda, čisticí přípravek a ručník. Jenže ve skutečnosti to není tak snadné, protože právě v těchto třech krocích se můžeme dopustit pár chyb, které způsobí, že se na pokožce vytvoří nečistoty nebo podráždění. V čem bychom tedy měli být opatrní?

Obličej pod vodou

Když je chladno, rádi si umýváme obličej teplou vodou, protože je to zkrátka příjemné a pocitově nás to zahřeje. V letních měsících se naopak opláchneme studenou, jelikož nás osvěží. A tady narážíme na první dvě chyby. Za prvé, příliš horká voda odvádí z pokožky vlhkost, což znamená, že pleť rychleji vysychá. Tento proces způsobuje i její rychlejší stárnutí. Za druhé, příliš studená voda může dráždit kapiláry a tak pokožku nevratně poškodit. Z toho vyplývá, že nejlepší je použít vodu vlažnou.

Ve sprše

Při sprchování si obvykle umyjeme i obličej. Což je ale další chyba. Jedním z důvodů je již zmíněná teplota vody, protože obvykle se sprchujeme teplejší, než jaká je vhodná na pleť obličeje. Další problém pak způsobují přípravky, které používáme ve sprše. Ty totiž nejsou vhodné na obličej, takže vlastně pleti děláme medvědí službu. Čištění obličeje by tak mělo vždy probíhat u umývadla, kde nad ním máme lepší kontrolu.

Nic se nemá přehánět

Příliš časté mytí způsobuje stimulaci kožního mazu, jelikož pokožka se tak chrání. To je i důvod, proč se najednou začne pleť mastit a objevují se pupínky. Pokožka navíc stárne mnohem rychleji, protože je narušené její přirozené pH. Jak často bychom si tedy měli mýt obličej? Stačí dvakrát denně. Ráno, jelikož pokožka vylučuje přes noc toxiny v odumřelých kožních buňkách, které se hromadí na svrchní vrstvě kůže. V tomto případě postačí jemný peeling. Večer před spaním pak smýváme prach, znečištění ovzduší, stres a také make-up. Na ten je vhodné použít speciální čisticí přípravek.

Není mýdlo jako mýdlo

Pozor také na to, jakými přípravky si myjeme obličej. Běžná mýdla pleť vysušují, proto je lepší sáhnout po speciálních prostředcích, které obsahují nejenom jemné čisticí, ale současně i zvlhčující látky. Tak zůstane pH pleti v rovnováze. Vhodné jsou čisticí oleje či jemné pH neutrální čisticí mléko. Čištění je pak důležité zakončit vhodným sérem nebo pleťovým krémem. Platí, že přípravek musí primárně vyhovovat vašemu typu pleti.

Pokud jde o obecná doporučení, gely jsou vhodné pro mastnou pleť, na suchou se hodí zvlhčující přípravky. Čisticí pěny si poradí s normální pokožkou. Pozornost je třeba věnovat i složkám přípravků. Alkohol pleť vysušuje, vůně mohou citlivou pokožku dráždit a způsobit jí alergické reakce.

Obličej vyžaduje pečlivost

Při čištění pleti je třeba hlídat, aby vám neunikla žádná část obličeje. Pohlídejte si vlasovou linii, věnujte pozornost také postranním částem nosu, obočí a krku. A co je velmi důležité, nakonec čisticí přípravek důkladně opláchněte. Jde o to, že jeho zbytky mohou rovněž ucpat póry a vysušit pokožku.

Pozor na ruce i ručník

Tohle si uvědomí málokdo. Než se pustíte do čištění pleti, je totiž třeba si důkladně umýt ruce, protože jinak si bakterie z nich zanesete na obličej. Pamatujte, že pokožku je třeba ručníkem pouze jemně osušit a nikoli tváře sedřít z kůže. V takovém případě totiž může dojít k poškození elastinu v pokožce, a to nechce nikdo. Na obličej je rovněž vhodné používat speciální ručník a ten pravidelně prát, aby se v něm nehromadily nečistoty.

Text: Martina Hálková
Foto: Gpointstudio, Freepik.com