Bydlíte od jara do podzimu na terase nebo zahradě? O důvod víc, proč ji vybavit jako plnohodnotné obytné místo. Nebojte se designového nábytku. Je nejenom krásný, ale také funkční.

Jen málokdo se vyhýbá posezení na zahradě nebo terase. Obzvlášť v hezkém počasí je to ideální místo k relaxaci, meditaci, zkrátka odpočinku. A to nemluvě o společenském využití takového prostoru. Aby byly vaše zážitky stoprocentní, je ovšem třeba ho vhodně zařídit. Spoustu možností nabízí designový nábytek.

Na co si sednout

Máte více možností. Kromě zahradních židlí, výrobci vsází na zahradní křesla. Ta mohou být například i houpací. Pohlídejte si, aby měla dostatek polštářů na sezení, případně se polstrování dalo dokoupit. Další variantou jsou zahradní sedačky, které se prodávají jako klasické, anebo rozkládací. Co oceníte je stohovatelnost takového nábytku, který díky chytrému skládání nezabere příliš místa během uskladnění.

Materiály

Nejpříjemnější a nejstylovější je zahradní nábytek ze dřeva. Z toho, co roste i v našich končinách, se nejčastěji používá borovice, dub nebo smrk. Nejkvalitnější je dub, používá se i akácie. Z exotických materiálů se u nás uplatňuje hlavně přírodní ratan a teak. Výjimečný je nábytek z bambusu. Je pevný a má výjimečnou životnost, tím překoná i tvrdý dub. Méně známý atraktivní materiál představují banánové listy. Ty se suší, stáčí a pak se z nich motají pevné provazy, ze kterých se dál vyrábí nábytek. Banán se hodí hlavně na kryté terasy. Do stejné kategorie patří i nábytek z mořské trávy.

Na velikosti záleží

Mít si na co sednou je fajn a lehnout ještě lepší. Zahradní sedačky i zahradní lehátka patří ke stále oblíbenějším doplňkům teras či zahrad. Pozor ale na to, abyste si vybrali správnou velikost sedačky. Platí zde poměrně jednoduchá úměra. Na malou zahradu patří malý nábytek. Fakt, že by zahradní sedačka měla odpovídat počtu lidí, kteří takové posezení budou běžně používat, se dá na malém prostoru snadno vyřešit dokoupením taburetů, stoliček a dalších menších sedacích ploch.

Špetka designu

Světoví designéři a značky chápou exteriér jako další možnost bydlení. Tomu přizpůsobili i design zahradního nábytku. Jednotlivé kousky jsou nejenom vizuálně povedené, ale současně i funkční. Krásný designový nábytek vhodný do zahrady nebo na terasu seženete například zde.

Další tipy, jak si zařídit bydlení, najdete třeba zde.

 

Text: redakce

Foto: archiv firem

Komentáře