Octomilky jsou nejspíš jedním z nejnezvanějších hostů v domácnosti. Zbavit se jich bývá leckdy problém. Pokud hledáte kromě chemických prostředků i jinou alternativu, zkuste tyto domácí prostředky.

Ovocné mušky, které můžete znát i pod názvem octové nebo octomilky, jsou doma všude tam, kde si mohou pochutnat na poškozeném nebo hnijícím ovoci. Nepohrdnou ani zbytky nápojů v otevřených láhvích. Tento otravný hmyz sice dosahuje velikosti pouhých 2,5 mm, zato se množí doslova rychlostí blesku. Denně totiž dokáže naklást až 400 vajíček. Zatímco samečci se dožívají asi deseti dnů, samičky v kuchyni obtěžují celých osm týdnů. Jakmile tedy objevíte v kuchyni první vetřelce, začněte je ihned likvidovat. A zkusit to můžete s pomocí domácího lapače.

Lapač much, který funguje

Pokud se vám v kuchyni, ale i kdekoli jinde v bytě objevily octomilky, nemusíte hned běžet do drogerie pro chemickou zbraň. Stačí sáhnout do spíže nebo lednice pro pár ingrediencí, smíchat je a je hotovo.

Jak na to

Do misky nebo sklenice vlijte tak do půlky vodu, trochu ovocné šťávy, dobře funguje i pomerančový džus, a velkou lžíci jablečného nebo bílého vinného octa. Nevítané hosty totiž velmi přitahují výrazné vůně. Past sklapne pokud do směsi přidáte kapku mycího prostředku. Díky této přísadě se totiž rozruší kompaktnost hladiny a octomilky klesají ke dnu. Vlastně se tak ve směsi utopí. Když nádobu uzavřete potravinářskou fólií a povrch propícháte vidličkou, octomilky vletí dovnitř, ale na svobodu už netrefí. Máte tak větší jistotu, že se vám podaří je zlikvidovat.

Alternativa k octu

Malí škůdci mají rovněž rádi víno, pivo, whisky nebo likér. Takže jim nalijte místo octa panáka a pak už stačí jen koukat…

Past položte na vyvýšené místo a nechte ji tam alespoň den nebo dva. Jakmile už nespatříte žádnou poletující mušku, tekutou past můžete zlikvidovat.

Další tipy, jak udržet octomilky mimo vaše území

V boji proti ovocným muškám mohou být užitečné také různé  masožravé rostliny. Mucholapka, rosnatka nebo láčkovka patří k oblíbeným a spolehlivým druhům, které tyhle malé mušky milují. V ideálním případě je umístěte poblíž mísy s ovocem nebo k odpadkovému koši. Zkrátka všude tam, kde se octomilky rojí nejvíc.

Dalším tipem, i když nepříliš estetickým jsou žluté samolepky proti polétavému hmyzu, které fungují dobře právě i na ovocné mušky. Dají se sehnat v drogeriích nebo na internetu.

Tipy a triky k prevenci hmyzích škůdců

Vzhledem k tomu, že si larvy nebo vajíčka ovocných mušek s sebou obvykle nosíte už ze supermarketu, je nejlepší ovoce ihned po nákupu umýt. Myslete na to, že zejména měkké ovoce hnije rychleji a tím se stává oblíbenou potravou právě pro octomilky. Je tedy lepší je rychle sníst, anebo uchovat v chladničce. V chladu totiž ovocné mušky nekladou nová vajíčka a stávající larvy se vyvíjejí pomalu.

Pozor ale na tropické ovoce, které je citlivé na chlad. Po zakoupení manga, ananasu nebo banánů je proto zakryjte síťovaným poklopem nebo bavlněným hadříkem. Tím zabráníte tomu, aby vám octomilky napadly již umyté ovoce.

Nenechávejte otevřené nádoby od jídla či nápojů

Vždy nejlépe funguje prevence. Proto zavírejte láhve nebo sklenice od ovocných šťáv. Cokoli, co může kvasit nebo již kvasilo je pro octomilky doslova magnetem.

Během letních měsíců vyhazujte odpadky častěji než obvykle, nenechávejte zbytky jídla na talíři. Pozor si dejte i na sklenice od vína či jiných alkoholických nápojů, které jste zapomněli třeba večer u televize.

Cibule a olivovník

Existují vůně, které octomilky nesnáší. Například čerstvá cibule. Zkuste přidat na tác s ovocem rozkrojenou cibuli. Její štiplavost přehluší sladkou vůni ovoce a je klid. Jenom nezapomeňte cibuli včas vyměnit. Jakmile by totiž začala hnít, stane se sama lákadlem ovocných mušek.

Mimochodem, stejně fungují i usušené květy oliv. Vložte je do pytlíku a ten položte vedle mísy s ovocem. Octomilky se mu vyhnou obloukem.