Ať už máte rádi zelený čaj, černý nebo oolong, všechny pocházejí z rostliny Camellia sinensis. Pro zelený čaj je ale důležité jeho zpracování, které probíhá v páře. Tak nedochází k fermentaci a čajové lístky zůstávají zelené. I proto má zelený čaj hodně co nabídnout. S jeho zdravotními výhodami je ovšem třeba zacházet opatrně.
Po tisíciletí doporučovala východní medicína zelený čaj pro jeho zdravotní přínosy. To potvrzují i moderní výzkumy, které se zabývají významem tohoto nápoje z hlediska snižování hladiny tělesného tuku a cukru v krvi, až po podporu správného fungování mozku. Co dalšího nám tento legendární nápoj nabízí?
Zelený čaj snižuje riziko vzniku některých onkologických onemocnění
Jednou z nejčastěji dokumentovaných výhod zeleného čaje jsou jeho protirakovinné vlastnosti. Přes 5 000 studií se shodlo na tom, že polyfenoly zeleného čaje a další bioaktivní sloučeniny mohou pomoci předcházet několika typům rakoviny. Zejména jde o karcinom prsu, plic, tlustého střeva, jícnu, úst, žaludku, tenkého střeva, ledvin a slinivky břišní. Jak uvádí známá newyorkská odbornice na výživu Katherine Brooking, vědci se rovněž domnívají, že polyfenoly pomáhají v určitém stádiu zabíjet již vzniklé rakovinné buňky. Současně ovšem chrání ty zdravé před dalším šířením.
Velké množství antioxidantů
V článku publikovaném v časopise Journal of the American College of Nutrition se uvádí, že díky nefermentované formě poskytuje zelený čaj více prospěšných katechinů než černý nebo oolong. Katechiny jsou podkategorie flavonoidů, které se nacházejí v listech zmíněné rostliny Camellia sinensis. Pozitivně ovlivňují prevenci srdečních a cévních onemocnění, rakoviny tlustého střeva a redukují hladinu cholesterolu v krvi. Antioxidační katechiny jsou ovšem přítomny například i v jablkách, bobulovitém ovoci nebo kakaových bobech.
Zelený čaj zlepšuje funkci mozku
Pokud hledáte způsoby, jak udržet svůj mozek stále v kondici, zkuste přidat do jídelníčku zelený čaj. V časopise Journal of Medicinal Food byla publikována zajímavá klinická studie. Účastníci, kteří denně užívali doplněk s extraktem ze zeleného čaje, zaznamenali zlepšení mírných kognitivních poruch. V testu pozornosti a míry bdělosti se jim zlepšila paměť.
Hladina cukru v krvi
Podle řady výzkumů zelený čaj pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi nalačno a tím i riziko vzniku cukrovky 2. typu. Současně chrání buňky, které produkují inzulín. Flavonoidy v čaji zbavují tělo škodlivých volných radikálů a současně potlačují zánět. Podle článku publikovaného v časopise Antioxidants jsou všechny tyto výhody užitečné při prevenci cukrovky 2. typu a při snižování komplikací souvisejících s cukrovkou.
Plus pro srdce
Pokud jde o zdraví srdce, zelený čaj je superstar. Alespoň tak to vyplývá z faktu, že polyfenolické katechiny v něm nalezené zlepšují hladinu celkového a LDL (špatného) cholesterolu, což jsou dva hlavní rizikové faktory pro srdeční choroby. Podle JAMA, pití asi 5 šálků zeleného čaje denně snížilo dle jedné studie, v níž bylo po dobu 11 let sledováno více než 40 000 Japonců, riziko úmrtí na infarkt nebo cévní mozkovou příhodu. Rozdíl činil 26 % ve srovnání s jedinci, kteří uváděli, že pijí jeden šálek zeleného čaje denně. Další studie zveřejněná v European Journal of Preventive Cardiology zjistila, že pití zeleného čaje třikrát týdně může významně zlepšit celkové zdraví srdce.
Udrží vás v bdělém stavu i klidu
Zatímco káva vám dodá kofein, který vás takzvaně nakopne, bioaktivní sloučeniny a kofein v čaji vás nastartují pozvolna a udrží v bdělém stavu dlouho. Může za to i aminokyselina Theanin, která způsobuje, že se kofein v čaji uvolňuje postupně, takže nedochází k výkyvům bdělosti a soustředění. Zelený čaj může ve srovnání s pitím kávy poskytnout uvolňující zážitek s menší závislostí. Theanin rovněž zvyšuje produkci dopaminu v mozku, tím přispívá ke snížení úzkosti, zlepšení duševního zdraví a uvolnění od stresu.
I zdravého s mírou
Přesto, že jsou výhody zeleného čaje nezpochybnitelné, nic se nemá přehánět. Jde o to, že při jeho větší konzumaci se může zásadně projevit fakt, že obsahuje také látky, které snižují vstřebávání kyseliny listové. A to je nebezpečné zejména pro těhotné ženy. Kyselina listová totiž snižuje riziko vrozených vad novorozenců. Aby byl zaručený pozitivní vliv na zdraví a přitom nebyl negativně ovlivněný například spánek, doporučují se obecně dva velké hrnky denně.
Text: Martina Hálková
Foto: Ededchechine, Freepik licence